Form çayları ishal yaparmı? Faydaları ve zararları
Zayıflama

Form Çayları İshal Yapar mı? Form Çaylarının Faydaları ve Zararları

31 Ağustos 2017 - 01:03:28

Form çayı olarak satılan ürünler insanlarda sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırdığından fazla kullanım durumunda ishal gibi belirgin sindirim problemleri ortaya çıkabiliyor.

Form Çayları İshal Yapar mı?

Piyasada satışa sunulan çok sayıda form çayı yer alırken insanlar bu form çaylarının zararları, yan etkilerinin olup olmadığı konusunda büyük bir merak içerisinde oluyorlar. Birçok satış noktasında zayıflama çayı olarak da sunulan bu ürünlerin en önemli etkilerinden birisi olarak ishal gösteriliyor. Bu bitki çaylarını tüketen kişilerin büyük bir çoğunluğunda ishal şikayeti olabiliyor. Bu aşamada form çayları doğru tüketildiğinde böyle bir sorunla karşılaşılmazken yanlış tüketilirse ciddi bir biçimde bu problem ortaya çıkabiliyor.

Form Çaylarının Faydaları Nelerdir?

Çayların fazla kullanılması durumunda ortaya çıkan rahatsızlıkların yanında çok sayıda faydası da bulunuyor. Bitkisel ürünlerin bir arada kullanımından oluşturulan form çayları kişilerin yediklerini çok daha iyi bir biçimde sindirmesini sağlıyor. Bu doğrultuda form çaylarının tok karınla kullanılması istenirken yemek yedikten sonra gıdaların sindiriminde görev alması isteniyor. İlk etapta insan vücudunda midenin çalışımını hızlandırıyor. Gıdaların ilk uğradığı durak olan midenin çalışma hızının yükselmesi besinlerin çok daha iyi bir şekilde sindirilmesini sağlıyor. Bu doğrultuda kişilerin kilo almasının önüne geçilmiş olurken gıdaların vücut içerisinde fazla kalarak gaz ya da şişkinlik oluşturmasının da önüne geçilmiş oluyor.

Form Çayları Kabızlığa İyi Gelir mi?

Kabızlık problemi çeken kişilerin sorunlarının ortadan kaldırılması için form çayları oldukça uygun bir seçenek olmaktadır. Düzenli olarak kullanılan çayların etkileri kısa süre içerisinde görülmektedir. Diyet yapmakta zorlanan kişiler öğünlerden kısa bir süre sonrasında bu çayları içerek bir sonraki öğüne kadar daha rahat bir şekilde beklemektedir. Uzmanlar çayların öğünden yarım saat ya da bir saat sonrasında içilmesini önermektedir. Genelde diyet yapan kişiler kısa aralıklı olarak öğünlerini yedikleri için sürekli tok kalmaları sağlanacaktır. Bu durum kişilerin kısa süre içerisinde fazla kilolarından kurtulmasında oldukça etkilidir.

Forma Çayları Zararlı mı?

Bu çayları kullanan kişiler eğer gerekli miktarların üzerine çıkarlarsa bu çayların zararını görmeye başlamaktadır. Buna ek olarak bazı özel hastalıkları ya da özel durumları olan kişiler de form çayları faydalarının yanında zararları da olan bir ürüne dönüşebilir. Sindirim sistemi üzerinde çok etkili olduğu için ishal sorunları çayların en fazla görülen zararları arasında görülmektedir. Bunun yanı sıra kalp ilaçları üzerinde de bu çayların büyük etkileri olmaktadır. Eğer düzenli olarak kalp ritmini düzenleyici ilaçları kullanan kişilerin bu çayları çok fazla kullanmaması önerilir. Aksi halde kalp ilaçları ile kolaylıkla etkileşime giren kişiler kalp üzerinde büyük olumsuzluklar oluşturacaktır. Buna ek olarak benzer etkiyi tansiyon ilaçları üzerinde de göstermektedir. Kilo fazla olan kişilerde tansiyon sorunları da sıklıkla görüldüğünden bu kişilerin çayları kullanırken çok dikkatli olması gerekmektedir.

Form Çaylarının Yan Etkileri Nelerdir?

Form çayları kullanmanın en önemli yan etkilerinden birisi de baş dönmesidir. Özellikle zayıflama amacıyla çok fazla kullanılan çaylar bu etkiyi ortaya çıkarır. Bu durum uzun süre devam ederse mide bulantısı ya da baş ağrısına dönebilmektedir. Tüm bunların yanında uyku düzenini de ciddi biçimde bozmaktadır. Gün içerisinde kullanım aralıklarını belirleyen kişiler gece saatlerine çok yakın olmayan saatlerde ürünü tüketmeleri gerekmektedir. Bu sayede uyku düzeni üzerindeki etkileri azaltılabilmektedir. Bazı kişilerde nabzın hızlanmasına sebep olurken bu durum çok büyük etkiler yaratmamaktadır. Genel olarak kişiler bu sorunu kendileri fark edemezler. Profesyonel olarak nabız ölçüldüğünde bu etki görülebilir. Tüm bu etkilerin azaltılması için en doğru şekilde çayların hazırlanması ve tüketilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Elçin Hüner 26 Ağustos 2017 - 13:49:58 Form çayları zayıflatır mı? Kilo vermek istiyorum zayıflama çayları işe yarar mı?cevapla
Özlem Durulay 08 Aralık 2017 - 15:14:11 Daha önce zayıflama çayı hiç kullanmadım. Sağlıklı ve hızlı kilo vermek için kullanmak istiyorum. İshal yapar diyorlar ama ne kadar doğru bilmiyorum. sonuçta sindirime yardımcı oluyor. Aşırı içmek ishal yapar diye düşünüyorum. cevapla
Sedef Işık 30 Ocak 2018 - 17:42:37 Form çayları hamilelikte zararlı mı? İshal yapar mı? 7 aylık hamileyim ve çok fazla kilo alıyorum. Bitkisel çaylar bu dönemde kullanılır mı yan etkisi olur mu? Bu tarz çaylar metabolizmayı çok hızlandırıyor diye duymuştum. Kullanmamda sakınca var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: