Sağlık 24 Şubat 2021 - 08:50:11

Gaz Çıkaran Yemekler ve Egzersizler Nelerdir?

Gaz Çıkaran Yemekler ve Egzersizler Nelerdir?

Gün içerisinde tüketilen yiyecekler sonrasında mide ve karında oluşan ve biriken gaz problemi, strese bağlı olarak ya da sindirim sisteminin düzenli çalışmaması sonucunda ortaya çıkabilir.

Gaz Çıkaran Yemekler Nelerdir?

Yemek yerken ya da herhangi bir şey içerken hava yutmak vücutta gaz oluşmasına neden olabilmektedir. Bu en basit neden olarak gösterilir. Asıl olarak bu durumun oluşmasına neden olan pek çok neden bulunmaktadır. Düzensiz ve sağlıksız beslenme, sindirim sistemin görülen bazı bozukluklar, aşırı stres ve regl dönemi mide ve bağırsakta gaz oluşmasına neden olabilmektedir. Şiddetli bir şekilde karın ağrısı gaz belirtileri arasındadır.

Gaz çıkaran yemekler arasında ilk sırada pirinç gösterilebilir. İçerisinde yüksek oranda lif barındıran pirinç sindirim problemi olanlar ve gaz için oldukça etkili bir yemektir. Hatta ishal gibi rahatsızlıklara çare olduğu da belirtilmektedir. Sarımsak yemek midede gaz dolayısı ile oluşan şişkinliğin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Karahindiba sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olarak gaz problemlerini önlemeye yardımcı olur. Bunların yanı sıra fesleğen de gaz çıkarmayı kolaylaştıran, sindirim sistemine iyi gelen bir bitki olarak nitelendirilmektedir.

Gaz Çıkaran Egzersizler Nelerdir?

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde meydana gelebilen ve ağrı, kramp gibi oluşumlara neden olan gaz probleminden kurtulmak için vücudun hareket etmesini sağlamak gerekmektedir. Bisiklet sürmez gaz çıkarmak için en etkili egzersizlerden biridir. Pedal çevirmek mideyi harekete geçirir ve bu da gaz çıkarmayı kolaylaştırır. Bir diğer yöntem bebek pozudur. Bu hareket gaz çıkarmayı epey kolaylaştırmaktadır. Bu hareketi uygulamak için dizlerinizi bükün ve vücudunuzu önce doğru eğin. Kollarınızı da uzatın. Bu şekilde 30 saniye beklediğinizde vücudunuz rahatlayacaktır.

Gaz çıkarmaya yardımcı olan egzersizler genel olarak mide ve bağırsakların hareketlenmesini sağlayan ve kasılmaları önleyen egzersizlerdir. Evde kolayca uygulanabilirler. Eğer ki gaz sancıları yaşıyorsanız basit hareketler ile bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Bacak-göğüs egzersizleri ve karın bölgesine sıcak su uygulaması gaz problemlerinden kurtulmak için etkili olabilecek bir başka yöntemdir.

Gaz Çıkarmak İçin Kür Tarifi

Doğal kürler her derde şifa oldukları gibi gaz problemlerine karşı da etkili olmaktadır. Zencefil kürü gaz çıkartan karışımlardan biridir. Bu kürü hazırlamak için 1 bardak suyun içerine 1 lira genişliğinde bir zencefil atıp kısık ateşte kaynatınız. Kaynama gerçekleştikten sonra ılımaya bırakınız. Akşam yemeklerinden yaklaşık olarak 2 saat sonra bu kürü içiniz. Her gün taze olarak tüketmeye özen gösteriniz. Bu doğal tarif sayesinde gaz problemlerinden kurtulabilirsiniz.

Karbonat ve limon karışımı gaz çıkartan doğal kürler arasında yer almaktadır. 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı karbonat ve 1 tane limon koyunuz. Bu işlemde karışım köpürecektir. Köpürme azaldığında üzerine su ekleyiniz. Birkaç dakika içerisine ağız yolu ile vücuttaki gazı çıkartmanıza yardımcı olacaktır.

Gaz Sıkışmasını Önlemek İçin Yöntemler

Doğru ve düzenli beslenmek gaz sıkışmasını önlemek için faydalıdır. Bu problemin oluşmaması için hızlı yemek yenmemelidir. Sakız çiğnemekten kaçınmalısınız. Az az ama sık yemek yemek vücutta gaz oluşumunu önlemektedir. Aynı zamanda lif açısından zengin sebze ve meyvelerin tüketilmesi de önerilmektedir.

  • gaz çıkaran yemekler
  • gaz çıkaran egzersizler
  • gaz çıkarma
  • gaz çıkarmak için kür
  • gaz çıkartan doğal kürler
  • gaz sıkışmasını önlemek
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kestanenin Cilde ve Cinselliğe Faydaları