Gaz çıkarmak için ne yapılır? Gaz çıkarmanın faydaları ve zararları
Sağlık

Gaz Çıkarmak İçin Ne Yapılır? Gaz Çıkarmanın Faydaları ve Zararları

11 Mart 2018 - 11:31:11

Vücut içerisinde gaz oluşumu son derece yaygın görülen problemlerden birisi olurken düzenli olarak gaz çıkarmak ve bu gazı vücudundan uzaklaştırmak gerekmektedir.

Gaz Çıkarmak Nedir? Neden Olur?

İnsanlar gün içerisinde onlarca farklı besin tüketebilirler. Tüketilen bu besinlerin tamamı mideye ulaşırken burada belirli bir düzen içerisinde sindirilmektedir. Bu sindirim döneminde bazı besinler tam olarak sindirilemezken midede belirli oranda hava birikmesine sebep olmaktadır. Biriken bu hava sonrasında kalın bağırsağa geçer ve burada ciddi şekilde rahatsızlık vermeye başlar. Kişilerin bağırsaklarında biriken havayı dışarı atması da gaz çıkarma olarak isimlendirilmektedir. Tüketilen besinler bu soruna sebep olurken dikkatli beslenmek oldukça büyük önem taşımaktadır.

Gaz Çıkarmak İçin Neler Yapılır?

Gaz çıkarmak ve vücut içerisinde bu gazı tutmamak için atılması gereken adımlar bellidir. İlk olarak kişilerin düzenli bir beslenmeye sahip olması gereklidir. Hem tüketilen besinler, hem de tüketim aralığına dikkat edilmesi çok büyük önem taşır. Sigara, alkol ve sakız gibi ürünler, kişilerin vücutlarında gaz oluşumunu tetiklemektedir. Bu ürünleri düzenli olarak kullanan kişilerde daha sıklıkla gaz çıkarma ihtiyacı ortaya çıkar. Hızlı yemek yeme yerine daha yavaş tempoda bir yemek tüketimi gereklidir. Hızlı yemek yendiğinde çok fazla hava yutulur ve bu hava midede birikerek gaza sebep olur. Bunun yanı sıra düzenli olarak spor yapmak kişilerin çok ciddi bir şekilde gaz problemlerinin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Gaz Çıkarmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İlk olarak vücutta yer alan şişkinliğin ortadan kalkmasında etkili olmaktadır. Bu etmene çok önem verilmiyor olsa da hem estetik açıdan hem de sağlık açısından çok büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra kalın bağırsak sağlığı için de çok önemlidir. Burada gaz birikmesi bağırsağın doğru bir şekilde çalışamaması anlamını taşımaktadır. Gaz çıkarmak, belirli hastalıkların belirtisi de olabilir. Çok sık aralıklarla gaz çıkaran ya da gazında çok kötü bir kokuya sahip olan kişiler, belirli tıbbi sorunlar yaşıyor olabilirler. Bu aşamada gazlar hastalıkların habercisi olacaktır. Gaz çıkarmanın sosyal açıdan zorlanmaların dışında herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Hangi Besinler Gaz Yapar?

İnsanların bu problemleri yaşamaması için beslenmesine dikkat etmesi gerekirken bazı ürünler direkt olarak bu gaz birikimini tetiklemektedir. Asitli içecekler bu listenin ilk sırasında yer alırken ardından fast food olarak gösterilen gıdalar gelmektedir. Çok yağlı gıdalar da insanlarda gaz oluşumuna sebep olurken lahana, baklagiller, brokoli, karnabahar da gaz oluşumuna katkı sağlayan ürünler olarak gösterilmektedir. Son olarak süt ve süt ürünleri de çok ciddi biçimde insanların gaz sorunlarına sebep olmaktadır. Gaz çıkarmak, son derece insani bir davranış olurken vücut içerisinde zararlı olan gazların dışarı atılması ve vücudun rahatlaması işlemidir.

Yorumlar
Lütfiye Seçer 11 Mart 2018 - 11:41:11 Gaz çıkarmak için ne yemeli? Gaz çıkarmak için egzersizler nelerdir? Neler yapmak gerekiyor? Midemde gaz problemi var ve ağrı yapıyor. Sancı oluyor. Bunu geçirmek için ne yemem gerekiyor nasıl geçer?cevapla
Gamze Polat 12 Ocak 2019 - 11:17:12 Gaz çıkarmak metabolizmanın işleyiş sürecinin düzene girmesi için oldukça önemli bir eylem. Sağlık için oldukça iyi. Aslında ertelenmemesi ve tutulması gerekiyor. Gaz çıkarmaya yardımcı olan besinleri tüketmek bu konuda yardımcı olabilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: