Gebe (hamile) kalmak için cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalı?
Sağlık

Gebe (Hamile) Kalmak İçin Cinsel İlişki Sıklığı Nasıl Olmalı?

04 Nisan 2018 - 00:27:37

Çocuk sahibi olmaya karar veren çiftlerin düzenli olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebeliğin olmaması çiftler arasında oldukça zor geçen bir süreç meydana getirmektedir. Gebe kalmak için bazı şartların doğru bir şekilde uygulanması gerekir. Kadın ve erkeğin cinsel ilişki sırasında gebelik riskinin fazla olduğu dönemleri birbirinden çok farklıdır. Kadınların gebe kalma süreci genel olarak doğurganlık dönemi içerisinde gerçekleşir. Bu durum özellikle adet döneminden önce ve adet döneminden 2 hafta sonrasında olmaktadır. Yumurtanın çatlaması ve bu süreçte döllenmenin sperm tarafından yapılması gebeliğin oluşmasını sağlar.

Gebe Kalmak İçin Cinsel İlişki Sıklığı Nasıl Olmalı?

Kadınlarda her ay düzenli olarak gerçekleşen adet dönemi bir kadının doğurganlığını ifade eden durumlardan biridir. Cinsel ilişki sonrasında erkeğin sperminin yumurtayı döllemesi hamile kalmak için ilk koşullarından biridir. Erkeğin sperm kalitesi ne kadar yüksek ise yumurtada döllenme o adar rahat ve hızlı bir şekilde olur. Erkekte bulunan sperm 2 gün boyunca canlı kalabilen ve bu süreç içerisinde de yumurtanın döllenmesini sağlayan bir yapıdadır. Spermin yumurta ile buluşarak yumurtayı dölledikten sonra bölünmeleri meydana getirmesi ve rahime yerleşen yumurtanın gebeliğinin gerçekleşmesi kişilerin sağlık durumuna bağlıdır.

Döllenme Nasıl Olur? Kadınlar Gebe Kalma Dönemi Ne Zamandır?

Her gün cinsel ilişkiye girerek sperm kalitesinin düşmesinden dolayı yumurtada döllenme meydana gelmeyebilir. Bu durum karşısında spermin daha kuvvetlenmesi ve erkeğin bu aşamada daha istekli olması için gün aşırı cinsel ilişki gebeliğin gerçekleşmesini sağlayabilmektedir. Yumurtayı dölleyecek olan spermin beslenme ve yaşam şartlarından etkilendiği unutulmamalıdır. Özellikle gün aşırı olması gereken cinsel ilişki sperm kalitesini arttırarak gebeliğin gerçekleşmesini sağlayabilir. Kadınlarda gebe kalma dönemi adet dönemi takibi ile olmaktadır. Doğurganlığın en yüksek olduğu günlerde cinsel ilişkinin yaşanması gebeliğin oluşması için daha kolay yöntemlerden biri olacaktır.

Gebeliği Etkilyen Faktörler Nelerdir?

  • Gebelik her kadında farklı bir sürece girilmeye sebep olur. Hamile kalmak için karar vermiş olan çiftlerin beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimleri tamamen değiştirilmelidir. Sağlıklı ve herhangi bir sorunu olmayan çiftler gebelik çok çabuk gerçekleşirken bazı çiftlerde bu süreç daha zorlu olabilmektedir.
  • Kadın ve erkek beslenme alışkanlıkları ile ilgili değişime gitmeleri, yaşam tarzlarını gebeliğe yönelik kurmaları ve özellikle cinsel ilişki süreçlerini iyi ayarlamaları gerekmektedir.
  • Çok küçük yaşlarda gebelik daha kolay olurken özellikle 35 yaş üstü kadınlarda gebelik biraz daha sorunlu hale gelebilmektedir.
  • Sigara ve alkolden uzak durulması gerekmektedir. Sigara sperm kalitesini düşürür. Yumurtanın da bölünmesine engel olur. Stresli bir yaşam yerine daha sakin ve düzenli bir yaşam sürülmesi gerekmektedir.
Hormonlar Gebeliği Etkiler mi?

Hormonlar gebelik üzerinde çok fazla etkiye sahiptir. Bu yüzden hormon testlerinin düzenli olarak yapılması gebeliğin oluşması için kontrollü olunmasını sağlayabilir. Hem erkek hem de kadın için normal yollar ile gebe kalmak herhangi bir müdahale gerektirmeden yapılabilmektedir.

Yorumlar
Yıldız Özer 04 Nisan 2018 - 00:37:37 Hamile kalmak için cinsel ilişki ne zaman olmalı? Sıklığı ne kadar olmalı acaba? Cinsel ilişki sonrasında yapılması gereken herhangi birşey var mı? Bu dönem içerisinde beslenme alışkanlığı gebeliği olumlu ya da olumsuz etkiler mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: