Göz altı torbaları neden şişer? Göz altı şişliği nasıl geçer?
Sağlık

Göz Altı Torbaları Neden Şişer? Göz Altı Şişliği Nasıl Geçer?

22 Eylül 2017 - 03:29:32

Göz altı torbaları; yorgunluk ve farklı nedenlere dayana bir cilt problemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Göz Altı Torbaları Neden Şişer?

Gözler kişinin ruh halini yansıtan organlar arasında gösterilebilmektedir. İnsanların gözlerinin renginde ve parlak oluşu onların oldukça diri ve canlı olduğunu gösterirken kanlı gözlere sahip olmak daha yorgun olduklarının bir göstergesidir. Buna ek olarak gözün alt kısmında yer alan torbaların ortaya çıkması da insanlarda yorgunluğun en önemli belirtileri olarak görülür. Bazı insanlarda yorgunluk olmasa dahi göz altı torbalarının belirginleşmesi insanların bu kişiyi mutsuz ya da yorgun olarak nitelendirmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple de özellikle bayanlar göz torbalarından olabildiğince kısa sürede kurtulmak isteyecektir.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Bu torbaların oluşmasının en büyük sebebi kişilerdeki demir eksikliğidir. Demir eksikliği olan kişilerin göz altı bölgeleri oldukça hassas olurken vücutlarındaki en küçük anormal durumda göz altı torbaları belirginleşmeye başlamaktadır. Bu kişilerin normal şartlarda dahi göz altlarında belirli oranda morluk ya da halkalanma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak yaşlanma etkileri arasında da göz altı torbalarının oluşumu gösterilebilmektedir.

Gö Azltı Şişliğinin Sebepleri Nelerdir?

Bayanlarda ve erkeklerde yaşın ilerlemesi vücudun farklı bölgelerinde sarkmalara sebep olurken bu sarkmalar göz altlarında torbalanmalara da sebebiyet vermektedir.
Yorgunluk ve uykusuzluk da göz altı torbalarının oluşumunda ilk sırada gelen sorunlar arasında gösterilmektedir. İnsanların çalıştıkları her dönemde gözlerini kullanmaları gerektiği için büyük bir yorgunluk durumunda gözler de sorun yaşayabilir. Bu durum kişilerde göz altı torbalarının oluşmasına sebebiyet verecek bir durumu oluşmaktadır. Benzer bir biçimde uykunun alınmaması ya da süre uzun olsa dahi kaliteli bir uykunun olmayışı kişilerde göz altı torbalarının oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Göz Altı Torbalarını Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Gıdalardan alınan maddeler de bu torbaların oluşmasına sebep olabilmektedir. Sigara, alkol ve yüksek oranda kafein içeren ürünlerin çok fazla tüketilmesi vücut için yararlı olmayan maddelerin vücut içerisine alınmasına sebep olmaktadır. Bu durumda da kişilerin vücutlarının birçok bölgesinde olduğu gibi göz çevresinde de sarkmalar meydana gelmeye başlamaktadır. Bayanlarda gebelik döneminde de normalin dışında torba oluşumu görülmektedir.

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altı torbaları belirginleştiği takdirde bayanların hemen maskelerini hazırlayarak yüzlerine uygulaması gerekmektedir. Genel olarak arı sütü ve salatalık en doğru ve kolay çözüm olacaktır. Arı sütü ile hazırlanan maske yüzün her noktasına uygulanırken yalnızca göz kapaklarının olduğu bölge açıkta kalır. Sonrasında yuvarlak şekilde kesilen salatalıklar bu bölgeye bırakılır ve belirli bir süre beklenir. Bu işlem sonrasında göz ve göz altı çevresi en iyi şekilde beslenmiş olurken şişkinlikler de ortadan kaybolacaktır. Buna ek olarak salatalık yerine nane kullanımı da benzer bir olumlu etki gösterir. Ancak nanenin biraz daha sert kokusu ve yapısının olması gözlerde yanmalara sebep olabilmektedir. Buna ek olarak son dönemde oldukça popüler olan kahve maskesi de göz altındaki şişkinlikleri almaktadır.

Yorumlar
Ebru değirmenci 14 Eylül 2017 - 12:35:09 Yorgunluktan gözlerimin altı hep şişyor. Bunu doğal yollarla engelleyebilir miyim?cevapla
Burak 06 Temmuz 2018 - 16:22:00 Akşam erken saatte yemek yerseniz bir de gün içinde bol su tüketirseniz gözaltı şişkinliği, morluğunu yoğun oranda azaltmış olursunuz aslında ama bunlara nazaran hala problem varsa bir doktorla görüşebilirsiniz...
Buğra Aydoğan 06 Temmuz 2018 - 16:35:23 Salatalık kürü de hakikaten çok komik. Filmlere bile konu olmuş. Bırakın morluklar mor, şişlikler şiş kalsın ama salatalıkla uğraşmayın. Bol su tüketmek en az onun kadar etki edecektir emin olun....cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: