Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlar
Sağlık

Göz Çevresi Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

09 Ekim 2018 - 21:46:30

Rutin cilt bakım yöntemlerinde dikkat edilmesi gereken cilt kısımları yalnızca yüz değildir. Cilt bakımı sonrasında günde en az bir kez yatmadan önce göz çevresi bakımı da yapılmalı ve gözaltlarına da özen gösterilmelidir.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yeterli uyku uyunmadığında, gün içinde yeterli miktarda su tüketilmediğinde, sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edilmediğinde ya da en azından rutin olarak bakımlarına dikkat edilmediği sürece, gözaltlarında torbalar, sarkmalar, morluklar ve halkalar oluşmaya başlar. Hem sağlık açısından hem de estetik bir görünüm açısından kötü hissettiren ve makyaj yapmak zorunda bırakan bu halkalardan ve göz çevresi sorunlarından bitkisel yağlar ile kurtulmak mümkündür. Göz çevresinde oluşan morluklardan, halkalardan ya da gözaltında oluşan torbalardan uzun süreli bir bakım sonucunda kurtulmak yerine, bitkisel yağlarla yapacağınız kürler ve kullanımlar sonucunda kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu yağlar buğday yağı, kayısı çekirdeği yağı, avokado yağı, zeytinyağı ve badem yağıdır.

Göz Çevresi İçin Doğal Yöntemler

Bitkisel yağların her birinin etkisi ve gösterdiği sonuçlar elbette farklıdır. Ancak opsiyonel yani tek bir sorun için bitkisel yağ kullanmak istiyorsanız, her yağın kendine has olan özelliklerini ve nereye etki ettiğini bilmek gerekiyor. Bitkisel yağlar içerdiği doğal özler sayesinde doğal bir bakım yapmanıza olanak sağlar. Aynı zamanda göz çevrenizi nemlendirirken koruyucu kimyasal içeren kremler yerine daha doğal olan yağları kullanmanıza destek olurlar.

Göz Çevresi İçin Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Göz çevresi için yağların kendine has olan özellikleri ve etkileri ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Buğday yağı göz çevresindeki kırışıklıkların azalmasında büyük bir etkendir.
  • Kayısı çekirdeği yağı, göz çevresinde bulunan lekelerin azalmasında etkendir.
  • Avokado yağı, göz çevresini nemlendirmek için kullanılan en önemli bitkisel yağdır.
  • Zeytinyağının insan cildine ve vücuda, bilindiği üzere pek çok faydası mevcuttur. Göz çevresine de faydası olan bu yağ kırışıklıkları gidermeye destek oluyor.
  • Son olarak da badem yağı ise göz çevresindeki ince çizgilerin yok edilmesinde kullanılabilir.
Göz Çevresi Bakımının Önemi Nedir?

Özellikle kadınların önem verdiği göz çevresi bakımı, rutin olarak yapılması gereken bir bakımdır. Bakımı aksatıldığı zaman göz çevresinde koyu halkalar, morluklar, kırışıklıklar, çizgiler, sarkmalar ve torbalar oluşmaya başlar. Bu nedenle göz çevresi bakımına önem verilmesi gerekir. Göz çevresi ve gözler cildin ışıl ışıl görünmesinde ve seçilmesinde en önemli etkiye sahiptirler. Bu nedenle göz çevresine gereken özen gösterilmez ve bakımı sık sık ele alınmazsa, zamanla estetik olmayan bir göz çevresine sahip olursunuz. Halkalar, morluklar, torbalar, çizgiler ve kırışıklıklar zamanla çekilmez bir hale dönüşür ve kendinizi size bakımsız hissettirmeye başlar. Özellikle de sağlıksız bir görünüme kavuşmanıza sebep olur. Tüm bu sorunlardan uzak kalmak ve sağlıklı bir göz çevresine sahip olmak için bitkisel yağlardan faydalanmaya ara vermeden devam etmeniz gerekiyor.

Yorumlar
Özlem Pınar 09 Ekim 2018 - 21:56:30 Zeytinyağı ile göz çevresi bakımı yapmak etkili oluyor diyorlar. Yağ gözenekleri kapatır diye biliyorum. Bu yüzden biraz daha hafiften yağı kremler kullanmak daha iyi olabilir diye düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: