Günlük kalori hesaplama formülü nedir? Günde kaç kalori almalıyım?
Sağlık

Günlük Kalori Hesaplama Formülü Nedir? Günde Kaç Kalori Almalıyım?

28 Ocak 2019 - 17:49:47

Kiloların arttırmak, azaltmak ya da sürekli olarak belirli bir seviyede tutmak isteyen kişiler günlük kalori hesaplama işlemini gerçekleştirerek bunu başarabilirler.

Günlük Kalori Hesaplama Formülü Nedir?

Ülkemizde çok sayıda insan fazla kilolarından kurtulmak istedikleri için diyetlere başvuruyor. Bu sebeple birçok alanda kilo vermek için diyetler, özel karışımlar ya da benzeri uygulamaların reklamları dönüyor. Ancak kilo vermek kadar kilo almak ya da kilosunu korumak için çabalayan insanlar da oluyor. Bu aşamada herkes için uygun bir yöntem olarak günlük kalori hesaplama formülü öneriliyor. İnsanlar, fiziksel özelliklerine göre gün içerisinde yaktıkları kalori miktarlarını formül ile hesaplayabiliyorlar. Boy, kilo, cinsiyet ve yaş bilgilerini formüle giren kişiler böylece gün içerisinde yaktıkları kalori miktarını öğreniyorlar. Sonrasında gün içerisinde alına kaloriler ayarlanarak kilo dengesi sağlanabiliyor.

Günlük Kaç Kalori Almalıyım?

İnsanlar, gün içerisinde harcadıkları kalori miktarlarını rahatlıkla belirlerken bu kalori miktarlarına göre davranış gösterirler. İlk olarak günlük kalori hesaplama formülü sayesinde yakılan kalori miktarı hesaplanır. Erkeklerde 2000 kalori civarında olan bu değer kadınlarda 1900 kalori seviyesindedir. Standart bir vücuda sahip olan kişilerin yaktıkları kalori miktarları budur. Bu aşamada kilo vermek isteyen kişilerin her gün bu değerin daha alt seviyesinde kalori alımı yapması gerekir. Eğer insanlar kilolarını korumak istiyorlarsa sürekli olarak aşağı yukarı bu seviyede kalori alımı yapmalıdırlar. Kilo almak isteyen kişilerin ise daha yüksek miktarda kalori alımı yapması gerekmektedir.

Ne Kadar Kilo Değişimi Olur?

Kalorilerini almaya başlayan kişiler kilolarında nasıl bir değişim olacağını genel olarak bilemezler. Ancak bu tamamen bir matematik hesabına dayanmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji kalori cinsinden belirtilirken 7200 kalorilik enerji 1 kg. seviyesine denk gelmektedir. İnsanların aldıkları ve verdikleri kalori miktarları arasında 7200 kalori olduğunda 1 kg. farklılık meydana gelmektedir. Eğer kişiler 7200 kalori daha az alırlarsa 1 kg. verirler. Günlük aldıkları gıdalar ile toplamda 7200 kalori fazla aldıklarında ise 1 kg. alacaklardır.

Alınan Kalori Nasıl Hesaplanır?

İnsanların tükettikleri gıdaların kalori değerlerini hesaplaması mümkün değildir. Bu sebeple de bilinen kalori değerlerini toplayarak gün içerisinde alınan kaloriyi hesaplayabilirler. İnternet üzerinden ve telefon uygulamalarından besinlerin tamamının kalori değerleri öğrenilebilmektedir. Doğal gıdaların kalori değerleri son derece net bir şekilde öğrenilebilirken hazır gıdalar için bir belirsizlik olabilir. Ancak bu ürünlerin ambalajlarında kalori değerleri bulunduğundan kişilerin bu değeri dikkate alarak hesaplamalarını yapması gerekmektedir. Bu hesaba göre tüketilen gıdalar sayesinde insanlar istedikleri kiloya kısa süre içerisinde gelebilirler. Sonrasında da korumak adına bu kalori hesabına devam etmeleri gerekmektedir. Günlük kalori hesaplama formülü sayesinde yaktıkları kaloriyi hesaplayan kişiler, sonrasında gıda tüketimlerini buna göre yaparak kilolarını istedikleri seviyeye çekebilirler.

Yorumlar
Sinem Kösoğlu 28 Ocak 2019 - 17:59:47 Kilo vermek için düzenli beslenmeye başladım. Her gün günlük kalori hesaplama yapıyorum ve ona göre tüketmeye başladım. Zayıflamak için gerçekten bazı şeyler konusunda iradeli olmak gerekiyor. Bazı programlar kalori hesaplamada sizlere yardımcı olabiliyor. Deneyebilirsiniz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: