Sağlık 07 Aralık 2020 - 14:47:26

Hamile Kalmanın Yolları

Hamile Kalmanın Yolları

Hamile kalmak için yapılan birçok yöntem ve uygulama günümüzde anne ve baba olmak isteyen çiftlerce hamile kalmanın yolları kapsamı içerisinde uygulanmaktadır.

Hamile Kalmanın Yöntemi Nedir?

Hamile kalmak için hem anne adaylarına hem de baba adaylarına büyük görevler düşmektedir. Asıl olarak ne kadar fazla cinsel ilişkide bulunur ve sevişirseniz hamile kalma ihtimaliniz o kadar yüksek olmaktadır. Çiftlerin düzenli bir seks hayatının olması spermin yumurtlama döneminde yumurtaya tam denk gelmesine olanak tanımaktadır. Sperm vücutta 5 gün yaşamaktadır. Çiftler hamile kalmanın yollarını araştırırken birincil işlem olarak düzenli bir seks hayatına sahip olmaları gerektiğini bilmelidir. Bu şekilde hamile kalma yolları daha etki bir şekilde uygulanmış olmaktadır.

Ayın Hangi Döneminde Hamile Kalma Şansı Artar?

Hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem kadının yumurtlama dönemine en yakın 3-4 günlük zaman dilimidir. 28 günde bir adet gören bir kadın için yumurtama dönemi adetin 14.günü olmaktadır. Bu duruma göre hesaplama yapıldığından adetin 10. ve 14. günleri arasında yumurtalamanın olacağı ve gebelik şansının yüksek olacağı görülmektedir. Adet görme süreci kadından kadına değişiklik göstermektedir. Bu nedenler yumurtalama günü de değişir. Yani 30 günde bir adet gören kadın için 16.gün, 26 günde bir adet gören kadın için ise 12.gündür. Yumurtlama gününü kesin ve net olarak hesaplayabilmek için adet görülen ilk günden bir sonraki adete kadar olan geçen süreyi hesaplamak ve sonrasında bu rakamdan 14 rakamını çıkarmak gerekiyor. Çıkan sonuç yumurtlama gününü gösterse de bu kesin değildir. Yani tam o gün değil 4 günlük aşama baz alınarak yumurtlama günü anlaşılabilmektedir. Yumurtlama dönemi gebelik için oldukça önemli bir süreçti ve kesinlikle değerlendirilmesi gerekmektedir.

Düzensiz Adette Yumurtlama Ne Zaman Olur?

Düzensiz adet gören kişilerin yumurtalıklarında meydana gelen düzensizlik adet zamanlarını da etkilediği için bu kişilerin yumurtlama dönemlerini öğrenmek ve belirlemek oldukça zor olmaktadır. Bu kişiler ölçüm yapan çeşitli testler bulunmaktadır. Bu test sonuçları kesin net bilgiler vermese de sorunun çözümü için bir etki yaratabilmektedir. Eğer düzensiz adet problemi yaşıyorsanız bir uzmandan destek alabilir ve hamile kalmanın yöntemlerini denemeye başlayabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Sıklıkta İlişkiye Girilmeli?

Uzmanlara göre çiftler ne kadar çok cinsel ilişkiye girerse hamile kalma oranı o kadar yüksek olmaktadır. Genel olarak düzenli bir şekilde haftada iki kes ilişkiye girmeleri önerilmektedir. Fakat haftada 3 ya da daha fazla ilişkiye girilmesi gebelik şansını daha da arttırmaktadır. Yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilmesi ve bu dönemden faydalanılması gerekmektedir. Haftada bir ya da daha az ilişkiye giren kişilerde hamile kalma olasılığı daha düşük olmaktadır. Hamile kalmanın yolları arasında en önemli etkeni oluşturan düzenli ilişki mutlaka dikkat edilmesi gereken bir etmendir.

Hangi Yaşlarda Daha Kolay Hamile Kalınır?

Genel olarak hamile kalma olasılığının en fazla olduğu yaş aralığı 20-30 aralığı olarak görülmektedir. Kadınlar bu dönemde rahatça gebe kalabilirler. 35 yaşına kadar bu süreç olumlu olarak devam ederken 35'ten sonra yumurtadaki olgunlaşma sürecinde meydana gelen düzensizlikle doğurganlığın azalmasına neden olur. 40 yaştan sonra ise bu olasılık belli oranda azalma göstermektedir. 30-34 yaşları arasında her 7 kadından 1inde hamile kalma sorunları ortaya çıkmaktadır. 40 yaşından sonra ise her 4 kadından 1 tanesinde gebe kalma problemi ortaya çıkıyor. 40 yaşından sonra düzenli bir şekilde ilişkiye girilmiş olunsa bile hamile kalamayan birçok kadın bulunmaktadır.

Hamile Kalmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Hamile kalmak için yapılması gerekenlerden en önemlileri arasında kafein alımına dikkat etmektir. Kafein hamile kalma olasılığını düşüren bir maddedir. Hamile kalmak isteyen anne adaylarına yarım fincandan fazla kahve önerilmemektedir. İçilen kahvenin kafeinsiz olması önerilmektedir. Hamile kalmak için yenmesi gereken belirli yiyecekler bulunmamaktadır. Ama hamilelik öncesi ve sonrası alınması gereken birtakım vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Demir, çinko, folik asit, kalsiyum alınmalıdır. Bu nedenle süt ve süt ürünleri, ceviz, balık eti, sebze, baklagil ve sebzeler tüketmek vücut direnci ve bağışıklığını arttırdığı için hamile kalma olasılığını da arttırmaktadır. Buradaki asıl amaç sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenme olmaktadır. Hamile kalmanın yolları arasında beslenmenin önemi oldukça fazladır. Bu nedenle dikkat etmenizi öneririz.

Hamile Kalmak İçin Öneriler Nelerdir?

Hamile kalmak için anne adayları kadar baba adaylarının da yapması gerekenler vardır. Erkeğin yumurtalıkları etrafındaki ısı spermin kalitesini etkilemektedir. Bu nedenle eşinizin dar kıyafetler giymemesine ve pamuklu iç çamaşırları tercih etmesine özen gösteriniz. anne adayları kalori alımına dikkat etmelidir. Yapılan araştırmalara göre kalori alımının düşürülmesi üreme hormonlarındaki oranların da düşmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra E, C, selenyum ve zinc vitamini alınmasına dikkat edilmelidir. Bu vitaminlerin hepsi baba adayı için geçerlidir. Zinc vitamini hücre yenilenmesinin gerçekleşmesini sağlamaktadır. E vitamini ise bunu desteklemektedir. Bu durum eşinizin spermlerinin güçlenmesini sağlar. Eşinizi spermleri ne kadar güçlü ve dirençli olursa hamile kalma olasılığınız o kadar fazla olmaktadır. Selenyum spermlerin ve testosteron hormonunun artmasını sağlamaktadır.

Hamile Kalmaya Yardımcı Besinler Nelerdir?

C vitamini ise spermin kalitesini arttırmaktadır. Bu da hamile kalma olasılığını yükseltmektedir. Zinc vitamini anne adayı içinde faydalı olmaktadır. Annede hücre bölünmesini arttıracağından haile kalma olasılığını yükseltmektedir. Bunun yanında A ve d vitaminleri de hem eşiniz hem de sizin için etkili olur. Cinsel isteği arttırır ve iktidarsızlıkla başa çıkar. Devamlı olarak kullanmanız gereken ilaçlar varsa doktorunuza danışarak hamile kalmanıza engel olup olmayacağını öğrenin ve buna göre kullanmaya devam ediniz. Özellikle ağrı kesici kullanımına dikkat ediniz. Bazı ağrı kesiciler hamile kalmanız için ihtiyacınız olan prostaglandin hormonunu sınırlar. Bu tarz ilaçları kullanmayınız. Eğer her türlü uygulamayı deniyor ve buna rağmen hamile kalamıyorsanız mutlaka bir uzmana danışınız.

Sigara ve Alkolün Hamilelikteki Etkileri

Sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddeler vücut sağlığını olumsuz olarak etkilediği için hamile kalma olasılığını da düşürmektedir. Hem kadın hem de erkek için içki ve sigara kullanımı üreme hormonlarında olumsuz etkiler yaratmaktadır. Özellikle sigara erkeklerde sperm kalitesinin azalmasına neden olur. Bunun yanı sıra sperm hareketlerinde düzensizlik problemlerinin meydana gelmesine neden olur. Aynı şekilde aşırı alkol alımı da sperm yapısında birtakım düzensizliklerin ve bozuklukların meydana gelmesine neden olur.

Nasıl Hamile Kalınır?

Hamile kalmanın yolları günümüzde oldukça çeşitlenmiştir. Doğal yolların ve yöntemlerin yanı sıra farklı operasyonlarla da hamile kalmak mümkün hale gelmektedir. Yazımızda bahsettiğimiz üzere düzenli beslenme, az stres ve düzenli bir seks hayatı ile hamile kalmanız kolaylaşmaktadır. Eğer tüm yöntemleri denemeye rağmen hamile kalamıyorsanız mutlaka bir uzmandan destek alınız. Tüm her şeye rağmen hamile kalamıyorsanız evet bir sorun var demektir ama bu kötü bir neden olması anlamına değildir. Bu durumun nedeni "denk gelmiyor" olarak açıklanabilir. Bir uzman kontrolünde göreceğiniz tedavi sonrasında hamile kalabilir ve çocuk sahibi olabilirsiniz. Bu nedenle moralinizi bozmamalı ve gereken yöntemleri uygulamaya koyulmalısınız...

  • hamile kalmanın yöntemi
  • nasıl hamile kalınır
Yorumlar
Sema Akbulut Hamile için ne yapılmalı? Hamile kalma pozisyonları işe yarar mı? Yaklaşık 3 yıldır evliyim ve artık çocuk istiyoruz. Yaklaşık 1 aydır deniyoruz ama şuan bir sonuç yok. Burada yazılanları okudum aslında yapmadığımız bir çok yöntem varmış onu farkettim. Hamile kalmanın kolay yolu nedir? cevapla
Hale Nur Atalay Hamile kalmak için kürler varmış. Bunları uygulayanlar gerçekten hamile kalıyor mu yani etkisini görüyor musunuz? Ben de hamile kalmak istiyorum. Daha hiç tedavi görmedim. Doktor dorun yok dedi ama 5 aydır deniyoruz olmuyor. cevapla
Seval 10 aydır evliyim hamile kalıp çocuk sahibi olmak istiyorum. Henüz hamile kalamadım bir problem olabilir mi? Yoksa normal bir durum mu? cevapla
yorum yaz
Çilek Zayıflatırmı? Kilo Aldırır mı? Diyette Çilek Ne Kadar Yenmeli?