Hamile kalmayı kolaylaştıran şeyler, hareketler ve yiyecekler
Yaşam

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Şeyler, Hareketler ve Yiyecekler

03 Ocak 2018 - 17:01:28

Hamile kalmak, birçok bayanın yaşamak istediği bir deneyim olurken belirli bir süreç gerektirir. Hamile kalmayı kolaylaştıran şeyler farklı şekillerde bulunurken bu etmenler sayesinde gebe kalma konusunda başarı oranları artış gösterebilmektedir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Şeyler Nelerdir?

Hamile kalmak isteyen bayanlar, bunun bir an önce gerçekleşmesini isterler. Genel hatlarıyla korunmasız cinsel ilişkiye giren çiftler, 6 ay içerisinde hamilelik yaşamakta ve çocuk sahibi olmaktadır. Ancak bunun içerisinde şans faktörü de etkili olduğundan bu sürenin daha fazla uzaması da öngörülebilmektedir. Hamile kalmayı kolaylaştırmak için bayanların ve erkeklerin sigara ve alkol kullanımını bırakmaları gerekmektedir. Bu zararlı maddeler direkt olarak cinsel hormonları hedef alırken hem spermlerin hem de yumurta hücrelerinin daha verimsiz çalışmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra bayanların stresten uzak kalmaları ve sürekli olarak farklı konulardaki takıntılarından uzaklaşmaları gerekmektedir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Hareketler Nelerdir?

Hamile kalmanın ilk yolu düzenli bir cinsel hayattır. Araştırmalar, spermlerin ömrünün 2-3 gün olduğunu gösterirken sürekli olarak canlı sperm hücresi bulundurmak hamilelik ihtimalini maksimum düzeye çıkarır. Bu aşamada haftada 2-3 defa korunmasız cinsel ilişkinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra yumurtlama dönemlerinin hesaplanması da yapılması gereken hareketlerden birisi olarak gösterilebilir. Bayanların adet dönemlerinden 14 sonrası yumurtlama dönemleri olurken bu dönemde girilen korunmasız cinsel ilişkilerde hamilelik ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Cinsel ilişki sonrasında bayanların hareket etmesi ya da zıplaması da etkili olabilmektedir. Bu sayede sperm hücrelerinin yumurta hücrelerine ulaşması daha kolay bir biçimde sağlanabilir. Bazı spor egzersizleri de bayanların doğurganlık düzeylerini arttıran etkiler gösterebilmektedir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Besinler Nelerdir?

Araştırmalara göre hamile kalma ihtimalini direkt olarak arttıran bir yiyecek bulunmaz. Ancak içerisinde yer alan vitamin ve minerallerin doğurganlık üzerinde olumlu etkiler bıraktığı bilinen gıdalar bulunmaktadır. Bayanlar, hamile kalmaya çalıştıkları dönemde folik asit, çinko, demir ve kalsiyumu yeteri kadar alırlarsa bu durumda hamile kalma ihtimalleri de yükselecektir. Bu maddeleri yumurta hücrelerinin daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlamaktadır. Direkt olarak bir besin maddesi bulunmuyor olsa da hamile kalmayı kolaylaştıran yiyecekler tüketilerek ihtimal arttırılabilmektedir. Kırmızı et, baklagiller, süt ve süt ürünleri, ceviz, salata ve yeşil sebzeler içeriğindeki maddeler ile bayanların hamile kalma ihtimallerini arttırmaktadır.

Gebeliği Kolaylaştıran Yöntemler ve Teknikler

Bu tarz bir ilaç bulunmamasına rağmen folik asit ya da diğer minerallerin direkt olarak dışarıdan hazır bir biçimde alınması olumlu etki yaratabilir. Bu sebeple de folik asit, demir, kalsiyum gibi maddeleri tablet olarak oluşturup satan özel ilaç firmalarının güvenilir ürünleri tercih edilebilmektedir. Bu yöntemlerin kullanılması hamile kalmayı garantilemezken yalnızca hamile kalmayı kolaylaştıran şeyler olarak çiftlere sunulmaktadır. Bu hamlelerin yapılmasına rağmen gebeliğin gerçekleşmeme durumu olabileceği gibi yapılmadan da gebelik gerçekleşebilir.

Yorumlar
Cemile tuna 03 Ocak 2018 - 17:11:28 Hamile kalmayı arttıran yöntemler nelerdir? Hamile kalmak için neler yapmak gerekiyor? 3 aydır tüm uğraşlara rağmen hamile kalamıyorum. Henüz doktora gitmedim. Gebeliği kolaylaştıran etmenler nelerdir?cevapla
Ferda Aslan 16 Ekim 2018 - 12:01:46 Hamileliği kolaylaştıran besinler arasında soğan kürü yönteminin etkili odluğunu duymuştum. Hiç denemedim ama artık anne olmayı istiyorum. Bunun için bazı doğal ve bitkisel yöntemler denemek istiyorum. İşe yarıyorsa kullanacağım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: