Hamileler türk kahvesi içebilir mi? Hamilelikte Türk kahvesi faydaları ve zararları nelerdir?
Yaşam

Hamileler Türk Kahvesi İçebilir mi? Hamilelikte Türk Kahvesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

08 Haziran 2018 - 21:23:33

Hamileler Türk kahvesi içebilir mi sorusu gebelik dönemindeki kadınların merak ettiği sorulardan biridir.

Hamilelikte Türk Kahvesi İçilir mi?

Kahve tiryakileri için Türk kahvesi çok önemli bir yer tutar. Hamilelik sürecindeki insanların sadece kahve değil besin tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Gebelik süreci bebek ve anne sağlığı bakımından hassas bir süreci temsil eder. Tüketilen besinlerin fayda ve zararları hem anneye hem de bebeğe geçmektedir. Bu yüzden bu dönemde tüketilen her besin hakkında fikir sahibi olmak önem teşkil eder. Kahve, gebelik sürecinde sınır getirilmesi gereken besinlerden biridir.

Hamilelikte Türk Kahvesi İçmenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin bozulan sindirim fonksiyonları üzerinde kısmi olarak düzelme sağladığı ifade edilmektedir. Tadı ve kıvamından kaynaklı olarak iştah baskılama özelliği bulunmaktadır. Bu durumun olması ise gebelik dönemindeki fazla kilo almayı dolaylı bir şekilde etkilemektedir. Kahvenin içerisinde b3 vitamini bulunur. Bu vitaminin ishali önleme özelliği bulunmaktadır. Bunun yanı sıra stresin azalması üzerinde etkileri olan kahvenin depresyon sürecinde kullanıldığı da ifade edilmektedir. Antioksidan yoğunluğu fazladır. Bu sebepten kadınlar üzerinde çeşitli faydaları bulunur. Bahsi geçen bu faydalara göre Türk kahvesinin herhangi bir zararının olduğu belirtilememektedir. Normal sağlıklı bir insan Türk kahvesini düzenli bir şekilde tüketerek faydalarından yarar sağlayabilir. Fakat gebelik dönemi anne ve bebek sağlığı açısından hassas bir dönem olduğu için gebelerin kahve tüketmesi sınırlı ve dengeli olmalıdır. Gebelerin normalden fazla kahve tüketmeleri bebek sağlığına zarar vermektedir.

Hamilelikte Türk Kahvesi Zararları Nelerdir?

Gebelik sürecinde Türk kahvesinin zararlı olmasının nedeni kafeinden kaynaklıdır. 1 fincanda Türk kahvesinin içerisinde tahmini olarak atmış mg kafein vardır. Kafein oranından dolayı hali hazırdaki gebelik süreci olumsuz etkilenebilir. Kafeinin anneden bebeğe geçme durumu var olabilmektedir. Dolayısı ile olumsuz durumlar meydana gelebilir. Yetişkin bir kişinin vücudu kafeini parçalayabilme yetisine sahiptir. Yetişkin kişinin vücudu aynı zamanda kafeini etkisiz hale getirir. Bebek vücudu ise aynı işlemleri gerçekleştirememektedir. Kafein bebeğin organ ve dokusuna zarar verebilir. Bebekler kafeinden dolayı uzuv kaybı yaşayabilmektedir. Türk kahvesinin demir emilimini engellediği söylenmektedir. Özellikle kan hacminin artmasından kaynaklı olarak gebelik döneminde anemi problemine sahip olan kişilerin Türk kahvesi tüketmeleri halinde anemi daha da belirginleşmektedir. Bunun sonucunda bebeğin ihtiyaç duyduğu oksijen ve besinin taşınmasını önlenir.

Gebelikte Türk Kahvesi Tüketilir mi?

Kansızlık problemi olan bir anne adayının sürekli olarak Türk kahvesi tüketmesi gebelik sürecinde halsizlik ve yorgunluğa yol açar. Halsizlik ve yorgunluğun olması bebek ve anne için sağlıklı bir durum değildir. Bu tip problemler gebelik sürecini zorlaştıran faktörlerdir. Gebelik sürecini zorlaştıran faktörlerin içinde yer almamak için yenilen içilen gıdalara dikkat etmek ve yaşam tarzını sağlıklı bir hale getirmek gereklidir. Hamilelikte Türk kahvesi faydaları ve zararları göz önüne alındığı zaman kahvenin kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerektiğinin altı çizilmektedir.

Yorumlar
Burcu pınarkuşu 08 Haziran 2018 - 21:33:33 Hamileyken türk kahvesi içmenin faydaları nelerdir? İçilir mi bir yan etkisi olur mu? Hamile olduğumu yeni öğrendim. Normalde her gün içerdim ama şimdi biraz tereddüt ettim. Bebeğe zararlı olur mu? Bir sakıncası var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: