Hamileyken bebek emzirmek zararlımı?
Sağlık

Hamileyken Bebek Emzirmek Zararlımı?

09 Mart 2018 - 06:07:03

Yeni doğan bebek sonrasında çoğu kadının yanıldığı konulardan biri olan süt korur durumu bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum değildir. Şöyleki emzirme döneminde gerçekleşen cinsel beraberlikte tekrar hamile kalma riski oldukça fazladır. Henüz büyüme döneminde olan bebekleri varken tekrar hamile olan anneler ikinci bebeği aldırmak zorunda kalabiliyor. Fakat bebeği dünyaya getirmeye karar veren bir anne için de hem emen bebek hem de hamilelik ile ilgili birçok sorunu beraber yaşayabilmektedir.

Emzirirken Hamile Kalınır mı?

Kadınların büyük bir kısmında süt emzirme döneminde hamile kalınma durumu çok sık meydana gelebilmektedir. Eskiden ve günümüzde de hala emzirme döneminde annenin hamile kalmayacağı düşüncesi bulunmaktadır. Fakat bilimsel olarak kanıtlanmamış olan bu durum annelerin tekrar hamile kalmasına sebep olur. İkinci kez emzirirken hamile kalmak annelerin bebeği doğurmaya karar vermesi ile beraber hamilelik döneminin çok kısa sürede tekrarlaması psikolojik olarak annenin bazı sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Hem süt emen bir bebeğin hem de doğacak olan bebeğin sorumlulukları çiftler için zor bir süreç olabilmektedir. Hassas ve karar vermesi zor bir süreç olan bu dönemde babalara oldukça büyük iş düşmektedir. Zaten küçük olan bebek yanına tekrar annenin hamile kalması kadın ve erkek için sürecin daha da zorlanmasına sebep olmaktadır.

Emzirirken Hamile Kalmak Sütü Bozar mı?

Emzirme döneminde tekrar hamile kalınması sütün azalmasına ve renginin değişmesine sebep olabilmektedir. Bu durumda annenin çok iyi beslenmesi gerekir. Hem emen bebeğin büyümesi ve gelişmesi hem de gebelikte anne karnındaki bebeğin büyüme gelişmesi için anne yediklerine dikkat etmelidir. Sağlıklı beslenerek bu sürecin daha düzenli olması sağlanmalıdır. Annenin beslenmesi her iki bebeğin gelişimini de etkileyecektir.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

  • Ortalama bir bebeğin anne sütü alması gereken dönem 0- 24 ay arasıdır. Bebeğin gelişiminde büyük rol oynayan anne sütü ileriki yaşlarda kişinin sağlığını etkileyebilmektedir. Anne sütü bebeğin beslenmesinde temel besinlerden biri olarak bilinir. Kemik yapısının güçlenmesi için yeteri miktarda bebeğin anne sütü emmesi sağlanmalıdır.
  • Anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de rol oynar. Özellikle çok sık hastalanacağı mevsimlerde bebeğin vücut sağlığı için bariyer görevi görmesi bebeğin ilaç kullanmasına da engel olur.
  • Yeni doğmuş bir bebek 2 yaşına kadar vücut gelişimi olmaktadır. Bu dönemde alınan anne sütü bebeğin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
  • Bebeğin anne sütünü yeteri kadar tüketmiş olması ileride doğabilecek hastalıkların çoğunda koruyucu görevi görmektedir. Özellikle kanser hastalıklarının türünde bebeğin korunmasına yardımcı olur.
Bebek Emzirmenin Önemi Nedir?

Anne sütü alan çocuklarda psikolojik sorunların daha az görüldüğü tespit edilmiştir. Bu durum karşısında özellikle çocukların ilerleyen yaşlarda psikolojik rahatsızlıkların en aza indirilmesi sağlanır. Çocukların normal gelişimlerini düzenli bir şekilde tamamlayabilmesi ve sağlıklı olması için annelerin bebek emzirme konusunda daha hassas olması gerekmektedir.

Yorumlar
Şerife Kanburoğlu 09 Mart 2018 - 06:17:03 Hamileyken bebek emzirilirse ne olur? Emzirirken hamile kalındığında süt zarar görür mü? Bebek için zararlı olur mu? 1 yaşında kızım var ve şuan hamileyim. Zararlı olur diye artık emzirmiyorum. Devam etsem sorun olur mu?cevapla
Sevda Aydoğan 11 Ocak 2019 - 14:43:33 Hamileyken bebek emzirmek günah mı öğrenmek istiyorum. Zehirler mi ve zararları var mı bilmiyorum ama çok iyi birşey olmadığını söylüyorlar. Emzirme döneminde hamile kalan annelerin bebeği emzirmeyi bırakması gerekiyor sanırım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: