Hangi sebze ne zaman ekilir? Sebze ekim takvimi
Yaşam

Hangi Sebze Ne Zaman Ekilir? Sebze Ekim Takvimi

13 Ağustos 2018 - 19:23:08

Hangi sebze ne zaman ekilir diye merak eden insanların deneyimlediği sebze ekim takvimine denir.

Kış Sebzeleri Ne Zaman Ekilir?

Turfanda patates ekimi için ocak ayının ikinci sezonunda uygun olan bölgelerde ekim yapılmaktadır. Ekim ile beraber fosfor ve azot gibi gübreler ile gübreleme işlemi yapılır. Fakat gübreleme yapılmadan önce toprağın ph'ının nötr hale getirilmesi için tarım kireci uygulanmalıdır. Ocak ayının 2. Haftasından sonra ise hasat yapılan alan temizlenerek yeni sebzelerin ekimi yapılabilir. Ocak ayının 2. Haftasından sonraki süreçte karnabahar, kereviz, marul, ıspanak, turp, lahana, havuç, pırasa hasadı yapılır. Bu noktada soğuk havadan kaynaklı olarak zarar gören sebze fidelerinin yerine yenilerinin ekilmesi önerilir. Örtü altı yetiştiriciliğinde ise koltuk ve tepeler alınmalıdır.

Şubat Ayında Hangi Sebzeler Ekilir?

Şubat ayı içerisinde bezelye, fasulye ekilebilir. Ürünlerin ekilebilmesi için ekim yapılacak olan toprağın hazırlanması önemlidir. Şubat sürecinde pırasa, lahana, karnabahar gibi sebzelerin hasadı yapılırken turp, ıspanak, havuç ve marulun hasat işlemlerine devam edilebilir. Fidelerin elde edilebilmesi için sıcak yastıkların hazırlanması ve bu yastıklara patlıcan, biber ve domatesin ekilmesi gereklidir. Hava koşullarının elverişli olması durumunda toprak hazırlığı yapılabilir ve ürünlerim ekimi gerçekleştirilir.

Hangi Sebze Hangi Ayda Ekilir?

Patatesin ekilmesi için mart ayını beklemek gerekir. Gübreleme ve kireçleme süreçlerinin tamamlanması ile toprak ekime hazır hale gelir. Patates haricinde diğer sebzelerin ekiminin tamamlanması için de toprağın hazır hale getirilmiş olması gereklidir. Ilık sıcaklık düzeyindeki yastıklara karpuz, fasulye, bezelye, kavun ekilir. Nisan ayında ise soğan, bamya, kabak, fasulye, karnabahar, hıyar, lahana ekilir. Ekim süreci içerisinde ve sonrasında bakım işlerinin düzenli yapılması, ziraat mühendisine danışılması tavsiye edilir. Mayıs, haziran aylarında ekilen sebzelerin ilaçlamalarına, bakımlarına dikkat edilir. Temmuz ayı içerisinde hem karnabahar hem de lahana ekimi yapılabilmektedir. Eylül ayı için kışlık soğan, havuç, turp dikim ve ekimi yapılabilir. Hasadı tamamlanmış olan sebzeler temizlenir ve kışlık sebze ekiminin gerçekleşmesi amacıyla toprak hazırlanır. Kışlık sebzelerin otu alınır, sulama yapılır ve çapalama işlemi tamamlanır.

Kış Aylarında Hangi Sebzeler Ekilir?

Ekim ayının ikici kısmında erken don olma ihtimali vardır. Dolayısı ile yazlık sebze hasatları bitirilmeli bu sebzeler erken don olma olasılığına karşı korunmalıdır. İlkbahar mevsiminde alınacak olan fındık turpunun tohumu toprağa ekilmelidir. Alınan tohumlar kurutulur ve ambalaj işlemleri tamamlanır. Kış mevsimi sebzeleri için hasat, bakım, pazarlama işlemleri sürer. İsteğe göre ekim ayında soğan ekilebilir. Bunun dışında bahar ayında alınacak olan çileklerin ekimi de tamamlanır. Aralık ayında çileklerin çapası ihmal edilmeden yapılmalı, ilaçlamalar tamamlanmalıdır. Sebze ekim takvimi hakkında bilgi almak için ziraat mühendisi ile görüşülerek ekim işlemlerine başlanması gerekmektedir.

Yorumlar
Emine Boyacı 13 Ağustos 2018 - 19:33:08 Sebzeler ne zaman gübrelenmeli? Ne zaman sulanır? Kış sebzelerini ne zamandan ekmek gerekiyor acaba? Bahçemde sebze meyve yetiştirmek istiyorum fakat ekim tarihlerini bilmiyorum. Nelere dikkat etmek gerek?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: