Sağlık 21 Aralık 2020 - 08:54:50

Hazımsızlık Nedir? Hazımsızlık İçin Çay ve Egzersiz

Hazımsızlık Nedir? Hazımsızlık İçin Çay ve Egzersiz

Mide tembelliği olarak da bilinen hazımsızlık ağır ve yağlı gıdaların sürekli olarak tüketilmesinden dolayı meydana gelmektedir. Bu durumla beraber şişkinlik hissi de kişinin şikayetçi olduğu durumlardan biri haline gelmiştir.

Hazımsızlık Nedir, Ne Demek?

Kişinin yemek yedikten sonra çok fazla yemek yemiş hissine kapılması ve karında meydana gelen şişlikten dolayı ortaya çıkmaktadır. Genel olarak sindirim sisteminde çok fazla havanın yer almasından dolayı da meydana gelmektedir. Tüketilen gıdalar sindirim sisteminde gaza sebep olabilir. Kişinin yağlı beslenmesi bunun yanı sıra alkol tüketiminin çok fazla oluşu ve sürekli olarak kullanılan ilaçlarda hazımsızlık sorununa neden olmaktadır.

Hazımsızlık Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Bazı kişilerde gıdalara karşı vücut uyarı verebilmektedir. Gaz yapıcı gıdalar hazımsızlığın temel sebeplerinden biri olabilir. Midede aşırı şişkinlik ve midenin yavaş çalışması hazımsızlığın olduğu gibi mide sorunlarının da meydana gelmesine sebep olabilir. Gıdaların hızlı tüketilmesi ve özellikle buğday türü besinlerin çok tüketilmesi midede bir süre sonra tembelliğe sebep olur. Sindirim sistemi düzgün çalışmadığında kişi de bu sorunun meydana gelerek rahatsız edici bir hal alabilir. Bu durum karşısında hazımsızlık giderici ilaçlar, bitkisel kürler ya da egzersizler yardımcı olabilmektedir.

Su İçmemek Hazımsızlık Yapar mı?

Su tüketimi az olan kişilerde de çok fazla karşılaşılan durumlardan biri haline gelmiştir. Vücudun susuz kalması midenin normal çalışmasına engel olur. Bu sebeple yemek yenildikten sonra sindirim çok geç meydana gelebilmektedir. Yağlı gıdalar midenin en zor öğüttüğü gıdalar arasında yer alır. Beslenme düzeni olmayan kişilerde ve özellikle hamilelik döneminde annede görülen bu durum bebekte de görülebilmektedir.

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? Hazımsızlık İçin Çay Çeşitleri

Yemek yenildikten sonra mide ilk iki saat aktif bir şekilde çalışmaya devam eder. Besinlerin öğütülmesi ağızda başladığı için öncelikle besinlerin çok iyi çiğnenmesi gerekmektedir. Mideyi rahatsız edecek gıdalardan uzak durulması gerekir. Ayrıca midede şişme yapacak olan gıdalar arasında yer alan bulgur, buğday ve diğer gıdalarda az miktarda tüketilmesi gerekir. Çeşitli bitkiler bu rahatsızlık için birebir gelen bitkiler arasında yer alır. Sindirimin kolay olabilmesi için özellikle et yemekleri yanında tercih edilen sebzeler midenin işini kolaylaştırır. Bu durum karşısında kişniş oldukça etkili olan bitkiler arasında yer almaktadır. Tüketilen gıdaların şişkinlik hissi yaratmaması için birkaç parça kişniş tüketilmesi midenin rahat çalışmasına yardımcı olur. Bunlar dışında yapılacak olan mide egzersizleri kişinin hazımsızlığına ve şişkinliğine iyi gelecektir.

Hazımsızlığa Egzersiz İyi Gelir mi?

Yemek sonrasında bir saat yürüyüş yapmak vücudun sağlıklı çalışması için en büyük yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra yemekten hemen sonra yatmak kişiyi gece boyunca rahatsız eder. Bu yüzden akşam yemeklerinden sonra mutlaka hareket edilmesi gerekir. Ev içerisinde yapılabilecek egzersizler ile midenin daha rahat sindirim yapmasına katkı sağlanabilir. Ayrıca bol su tüketimi besinlerin hızlı şekilde sindirilmesine yardımcı olacaktır. Böylece hazımsızlık durumu ortaya çıkmamaktadır.

  • hazımsızlık
  • hazımsızlık için çay
  • hazımsızlık nedir
  • hazımsızlık nedenleri
Yorumlar
Tuğba Durmaz Hazımsızlık ve kabızlık nasıl engellenebilir? Nedenleri nelerdir? Nasıl beslenmek gerekiyor? Aslında normalde bu tarz durumları çok yaşamazdım. Ama son dönemlerde çok yaşıyorum nedenini de bilmiyorum. Nasıl geçer? cevapla
Gülçin Çakat Yaklaşık iki gündür hazımsızlık yaşıyorum ve karın ağrım oluyor. Bitkisel olarak neler yapabilirim bu durumun geçmesi için? Mide bulantısı da yaptığı için ilaç kullanmak istemiyorum. Bitkisel kürler etkili olur diye düşünüyorum. cevapla
yorum yaz
Erkekler Neden Aldatır? Neden İhanet Eder?