Sağlık 21 Haziran 2021 - 16:03:31

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir? Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Yemeklerde, kozmetik ürünlerinde kullanılan hindistan cevizi yağı, göz altı morlukları, leke, çatlak, egzama gibi birçok cilt problemine iyi gelen, cilde doğal bir bakım sağlayan yağ çeşididir. Hindistan cevizi yağının cilde faydaları hakkında bilgi alabileceğiniz bu makalemizde aynı zamanda kullanım detaylarına ve zararlarına da ulaşabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

E vitamini bakımından zengin olan hindistan cevizi yağı cilt lekelerinin giderilmesi için oldukça etkilidir. Ciltteki yaraların iyileşme süresini hızlandırırken aynı zamanda zararlı mikroorganizmaların ölmesini de sağlamaktadır. Anti-mikrobiyal özelliği sayesinde ciltte meydana mantar ve bakteriden meydana gelen akne, selülit, folikülit ve daha pek çok enfeksiyonun engellenmesine yardımcı our.

Doğrudan cilde sürülen hindistan cevizi yağı, zararlı mikroorganizmaların büyümesini engeller. Selülit tedavisinde kullanabileceğiniz bu yağ, aynı zamanda cildin doğal bir şekilde nemlendirilmesini sağlamaktadır. Cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olan hindistan cevizi yağı, kolajen üretimi artırmaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre bu yağın serbest radikallere karşı savaştığı gözlemlenmiştir. Cildi besleyen bu doğal yağ, adeta peeling etkisi meydana getirmektedir. Hindistan cevizi yağı kırışıklık önleyici etkiler sağlamaktadır.

İçeriğinde yüksek oranda yağ asidi barındıran hindistan cevizi yağı, iltihabın azalmasına, cildin canlanmasına ve kuruluk gibi belirtilerin giderilmesine yardımcı olur. İltihap giderici etkisi sayesinde gözeneklerin açılmasını ve aknelerin temizlenmesini de sağlar. Tüm cilt tipleri için uygun olan hindistan cevizi yağı göz çevresi için faydalıdır. Göz altındaki morlukları ve torbaları gidererek, cildin aydınlık gözükmesini sağlar.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Zararları Nelerdir?

Cilde uygulandığı zaman içerisinde yer alan laurik asit sayesinde sivilceye neden olan bakterilerin giderilmesini sağlayan hindistan cevizi yağı, aşırı yağlı ciltler için faydalı olmayabilir. Eğer cildiniz çok yağlı ise sivilcelenme problemi yaşayabilirsiniz. eğer cildinizin bu yağa hassasiyeti varsa alerji meydana gelebilir. Bulantı, egzama, kusma, anafilaksi gibi belirtiler söz konusu ise kullanmamalısınız. Genel olarak cilt üzerinde yan etkileri sivilcelenme ve alerji şeklinde gelişmektedir. Hindistan cevizi yağı sivilce giderici etkisi olsa da kullanım öncesinde doktora danışılmalıdır. Sebum oranı yüksek ciltlerde ters etki görülebilir.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Kullanıma amacına yönelik uygulanan tarifler değişmektedir. Hindistan cevizi yağını leke ve yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi için uygulamak istiyorsanız bir cezvede yağı ısıtınız. Leke olan bölgeye 10 dakika masaj yaparak uygulayınız. Cilt yağı emene kadar 1 saat kadar bekletiniz. Hızlı bir şekilde etki görmek için günde 2-4 defa uygulayabilirsiniz. Duş sonrasında cildinize bu yağdan sürerek cilt tonunun eşitlenmesini sağlayabilirsiniz. Cildinizin nemlenmesi için yağdan bir parça pamuğa alıp sürünüz. 1 gece bekletiniz. Sabah uyandığınızda ise bölgeyi ılık su ile yıkayınız. Hindistan cevizi yağı göz altı morlukları için göz çevresine hafif hafif sürülebilir. Bu şekilde kırışıklık ve çizgileri de giderir.

Hindistan Cevizi Yağı Cildi Karartır mı? Kıllanma Yapar mı?

Genel olarak cilt sağlığını olumlu yönde etkileyen Hindistan cevizi yağı, cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi için kullanılmaktadır. Cilt tonunun eşitlenmesini sağladığı için kararma yapıp yapmaması durumu konusunda bir şikayet gözlemlenmemektedir. Hindistan cevizi yağı kıllanma yapar mı ve yüzde tüylenme etkisi meydana getirir mi soruları çok sık merak edilmektedir. Düzenli ve dengeli bir şekilde kullanıldığı zaman tüylenme problemi meydana getirmemektedir.

  • hindistan cevizi yağının cilde faydaları
  • hindistan cevizi yağı cilt lekeleri
  • hindistan cevizi yağı kırışıklık
  • hindistan cevizi yağı göz çevresi
  • hindistan cevizi yağının cilde zararları
  • hindistan cevizi yağı sivilce
  • hindistan cevizi yağı cilt için nasıl kullanılır
  • hindistan cevizi yağı göz altı morlukları
  • hindistan cevizi yağı cildi karartır mı
  • hindistan cevizi yağı kıllanma yapar mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Pirinç Patlağı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Kullanımı