Sağlık 26 Mayıs 2021 - 20:30:33

Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Hipofiz bezi tümörü; hormon sistemi rahatsızlıklarından biridi ve yaklaşık olarak her 5 kişiden birinde görülebilmektedir. Hipofiz bezinde meydana gelen ve adenom olarak tanımlanan bu tümörler, iyi huylu tümörler arasında yer alırlar ve ömür boyu bir belirti ya da zarar vermeden durabilirler.

Hipofiz Bezi Tümörü Nedir?

Kafatasının içerisinde, beynin alt kısmında bulunan, burun boşluğuna yakın olan fındık büyüklüğünde bir hormon beyi olan hipofiz bezinin dokusunu oluşturan hücrelerin birtakım sebeplere bağlı olarak kontrolsüz bir şekilde büyümesi sonucunda hipofiz adenomu yani tümörü meydana gelmektedir. Genel olarak yapıları itibari ile iyi huylu tümör olarak sayılan bu oluşumlar, boyutlarına ve gösterdikleri fonksiyona göre sağlıksız birtakım belirtiler meydana getirebilirler. Çok nadir olmakla birlikte kanserleşme riski de bulunur. Hipofiz tümörü genel olarak ön hipofizden kaynaklanmaktadır.

Hipofiz bezinde meydana gelen tümörün boyutu eğer ki 1 cm'den küçük ise buna mikroadenom denir. 1 cm'den büyük ise buna makroadenom denmektedir. Mikroadenomlar genel olarak bir sorun yaratmamaktadır. Fakat makroadenomlar anotomik yapılarda ve hipofiz bezinde birtakım sorunlar meydana getirebilirler. Ayrıca bu tümörler bazı hormonların normalde fazla ve kontrolsüz bir şekilde üretilmesine neden olabilirler. Bu açıdan baktığımızda büyüme hormonu, ACTH, TSH, prolaktin, FSH veya LH hormonlarını üretene bazı tümörler meydana gelebilmektedir. Buradaki detayın tümörün oluşumuna neden olan hücrelerdir. Kısaca özetleyecek olarak mikrotümörler prolaktin üretemeye yatkındır. Makrotümörler ise fonksiyonel değillerdir. Bir hormon üretmezler ve çevre dokulara bası yolu ile zarar verirler.

Hipofiz Bezi Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Vücuttaki salgı bezlerinin kontrolünden sorumlu olan hipofiz bezinde meydana gelen tümörler bir tane hücrenin genetik bozulmaya uğraması ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda oluşur. Bu adenomlar genel olarak yavaş bir şekilde belirti vermektedir. Hipofiz bezi adenomu baş ağrısı yapar mı diye baktığımızda bunun olası bir semptom olduğunu belirtebiliriz. Bunun yanı sıra eğer ki baş halsizlik, görme bozukluğu söz konusu ise mutlaka bir doktora başvurunuz. Ayrıca hormon bozukluğuna dair belirtiler varsa aynı şekilde doktora başvurmalı ve neden kaynaklandığını saptamak gerekir. Hipofiz tümörü belirtileri kısaca şöyledir:

 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Görme bozuklukları
 • Görme netliğinde azalma oluşması
 • Çift görme problemleri
 • Göz kapağının düşmesi
 • Bulantı ve kusma
 • Adet düzensizlikleri ve cinsel işlev bozuklukları
 • İdrarda azalma
 • Kilo alma

Hipofiz bezi tümörü fonksiyonları sonucunda hormonlarda miktar olarak artış gözlemlenir. Örneğin; prolaktin arttığı zaman adet düzensizliği oluşur ya da adet tamamen ortadan kalkar. Meme dokusundan süt gelir, erkeklerde cinsel işlev bozukluğu görülür ve sperm kalitesi düşer. Meme dokusunda gelişme de gözlemlenir. Büyüme hormonu miktarı artttığı zaman; büyüme çağındaki çocuklarda aşırı uzama, yetişkinlerde çene, burun ucu, el ve ayak gibi uzuvlarda uzama, terleme, eklem problemleri ve yüksek kan şekeri görülür. ACHT arttığında sivilce, ciltte yağlanma, yüksek kan basıncı, kan şekeri, çatlaklar ya da psikolojik sorunlar meydana gelebilir. Bu tarz örneklerde belirtilerin çeşitlenmesinin göstergesidir.

Hipofiz Bezi Adenomu Tedavisi

Genel olarak hipofiz adenomu çeşidine göre tedavi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Prolaktinomalar için genel olarak ilaç tedavisi çözüm olmaktadır. Bu tümörler haricinde her adenomda cerrahi tedaviler ön planda olmaktadır. Endoskopik ameliyat yöntemi ile tümör çıkartılmaktadır. Cerrahi olarak çıkartılamayan tümör kalıntıları için ise radyoterapi uygulanır. Tümörlerin küçültülmesi için Gamma Knife radyocerrahi uygulanabilmektedir. Hipofiz bezi böbrek üstü bezini uyaran ACTH hormonunun fazla uyardığı zaman cushing hastalığı meydana gelir. Bu rahatsızlıkta ideal tedavi yöntemi tümörün cerrahi yöntem ile çıkartılmasıdır. Hormon salgılamayan tümörlerde ise Gamma Knife tedavisi uygulanır. Genel olarak bu tarz tümörlerde ilaç işe yaramaz. Hipofiz bezi tümörü bitkisel tedavi uygulamalar yanı sıra uzman doktorlar eşliğinde gerekli yöntemlerle yapılması gerekir.

Hipofiz Bezi Tümörü Öldürür mü?

Vücutta birçok etki meydana getiren ve iyi huylu tümör olarak nitelendirilen hipofiz bezleri boyutlarına göre tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Hipofiz bezi tümörü kaç mm olmalı diye bakacak olursak belirttiğimiz üzere 1 cm'den küçük ve büyük olarak nitelendirilmektedir.

Hipofiz Bezi Tümörü Olup Hamile Kalanlar

Vücuttaki hormonları etkileyen hipofiz bezi adenomları hamileliği engelleyebilmektedir. eğer gebelik öncesinde tespit edilirse tedavisi başlanarak gebelik sağlanabilir. Gebelik sonrasında fark edildiği zamanda tedavi uygulanmalıdır. Tedavi ile gebeliğin tamamlanması sağlanırken, tümörün büyümesi engellenir. Hipofiz bezi hasta yorumlarına baktığımızda genel olarak uygun tedaviler ile iyileşme görüldüğü belirtilmektedir.

 • hipofiz bezi tümörü
 • hipofiz bezi tümörü nedir
 • hipofiz adenomu
 • hipofiz bezi tümörü belirtileri
 • hipofiz bezi adenomu baş ağrısı yapar mı
 • hipofiz bezi adenomu tedavisi
 • hipofiz bezi tümörü bitkisel tedavi
 • hipofiz bezi tümörü öldürür mü
 • hipofiz bezi tümörü kaç mm olmalı
 • hipofiz bezi tümörü olup hamile kalanlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Diyet Pasta Yöntemi ve Tarifleri Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Yapılır?