Sağlık 18 Ekim 2021 - 08:50:35

Hünnap Meyvesi Neye İyi Gelir? Hünnapın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hünnap Meyvesi Neye İyi Gelir? Hünnapın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hünnap meyvesi; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, dayanıklılığı ile bilinen hünnap ağacının meyveleri şeklinde nitelendirilen bir lezzettir.

Hünnap Meyvesi Neye İyi Gelir?

Düşük kalorili bir besin kaynağı olan hünnap, zeytine benzemektedir. Yaklaşık olarak can erik boyutundadır. İçerisinde çekirdeği bulunmaktadır. Ufak olmasına rağmen tam bir şifa kaynağı olan hünnap meyvesi, eylül-ekim aylarında taze olarak tüketilebilmektedir. Diğer aylarda ise kuru olarak tüketilebilmektedir. C ve A vitaminleri bakımından zengin olan bu meyve aynı zamanda kalsiyum, fosfor, magnezyum ve bol miktarda potasyum barındırmaktadır. Anavatanı Çin olan hünnap, bitkisel bir ilaç olarak kullanılır ve oldukça yararlıdır. Bir diğer adı Çin hurması şeklinde ifade edilmektedir.

İnce bir kabuğa sahip olan hünnap meyvesinin içerisi beyaz renktedir. Yeşil halde tüketilebildiği gibi aynı zamanda olgunlaşmış hali kızıl renkli hali ile de tüketilebilmektedir. Tamamen olgunlaştığı zaman ise mor renge dönüşür. Kuru üzüme benzer ve dışı buruşur.

Kalori bakımından oldukça düşük olan hünnap meyvesi kilo vermek isteyenlerin tercihi haline gelmiştir. İçeriğinde yer alan A ve C vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte birtakım hastalıklara karşı vücudu sağlıklı ve dirençli tutmaya çalışmaktadır. Meyvenin içerisinde bol miktarda bulunan B3 vitamini, kan dolaşımının dengeli olmasına destek olur. Bu vitamin aynı zamanda sinir sistemi fonksiyonlarının düzenli işlev göstermesine yardımcı olmaktadır.

Hünnapın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Antioksidan açısından zengin olan hünnap meyvesi, karaciğer rahatsızlıklarının giderilmesini sağlarken aynı zamanda birtakım kanser türlerinin iyileştirilmesi için etkili olmaktadır. Bu meyvenin içerisine baktığımızda flavonoitler, polisakaritler ve triterpenik antioksidanlarının bol miktarda olduğunu belirtebiliriz. Bu bileşenler sayesinde serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu etki sayesinde pek çok önemli rahatsızlığın önlenmesi ve giderilmesi konusunda etkili olmaktadır.

Hünnap meyvesi içerisinde yer alan kalsiyum ve magnezyum mineralleri sayesinde kas ve kemik gelişimine yardımcı olmaktadır. Yorgunluk ve bitkinlik gibi durumların giderilmesini sağlarken aynı vücudun dinç kalmasına destek olmaktadır. Sindirim sisteminin düzenli ve dengeli çalışmasını sağlamaktadır. Böylece bağırsakların düzenli çalışmasını ve kabızlık, hazımsızlık gibi problemlerin önlenmesini sağlar. Diş sağlığını koruyan, antidepresan görevi üstlenen hünnap oldukça faydalı bir meyvesidir.

Hünnap Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan hünnap meyvesinin zararları da bulunmaktadır. Çok fazla tüketildiği zaman gaz ve şişkinlik gibi problemlere neden olabilmektedir. Bu meyvenin içerisinde yer alan karbonhidratlar kan şekerinin yükselmesine neden olabilmektedir. Bundan dolayı aşırı tüketilmemesi gerekmektedir.

Hünnap Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?

Çay şeklinde tüketilebilen hünnap meyvesi aynı zamanda yaş ya da kurutulmuş şekilde ara öğünlerde tüketilebilmektedir. Bununla birlikte reçeli de yapılabilmektedir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller her ne şekilde tüketilirse aynı faydaları göstermektedir. Son zamanların en fazla tercih edilen meyveleri arasında yer almaktadır. Sizler de bu meyveyi dilerseniz çay dilerseniz taze ya da kuru şekilde tüketebilirsiniz.

  • hünnap meyvesi
  • hünnap meyvesi neye iyi gelir
  • hünnapın faydaları
  • hünnap meyvesinin zararları
  • hünnap nasıl tüketilir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Akrep Sokması Belirtileri Nelerdir? Faydaları Nelerdir? Ne Yapılır?