Sağlık 22 Ocak 2021 - 18:40:52

Hurma Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Hurma Pekmezi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Hurma pekmezi; hastalıklara karşı vücut direncinin artmasını sağlayan, kabızlık, kansızlık ve kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getiren bir besindir. Sabahları aç karnına tüketildiği zaman bağışıklığı arttıran bu pekmez, gerek tadı gerekse faydaları ile özellikle kış aylarında sıklıkla yenmektedir.

Hurma Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki demir eksikliğinin giderilmesini sağlayan hurma pekmezi, kan yapıcı etkisi sayesinde halsizlik ve yorgunluk problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Sindirim iyileştiren ve bağırsak hareketlerini düzenleyen hurma pekmezi, kolon kanseri başta olmak üzere kabızlıklık, hazımsızlık ve basur gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesine katkı sağlar. Lif açısından zengin olması bağırsaklarda adeta bir müshil etkisi meydana getirir. Kolon zarını kansere karşı korur ve aynı zamansa zararlı maddelere karşı direnç meydana getirir.

Cinsel isteksizlik problemlerinin giderilmesini sağlayan hurma pekmezi erkeklerde sperm kalitesinin, kadınlarda ise yumurta üretiminin artmasını sağlamaktadır. Böylece iktidarsızlık problemlerinin önlenmesini de desteklemektedir. İçeriğinde bol miktarda A vitamini barındıran bu besin göz hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Bununla birlikte B-karoten, lutein, zeaksantin gibi antioksidanlar bulunmaktadır. Bu bileşenler sayesinde meme, pankreas, kolon be akciğer gibi kanser türlerine karşı koruyucu etki meydana getirmektedir.

Demir minerali bakımından zengin olan Trabzon hurması pekmezi, kanın oksijen taşıma kapasitesini artırır ve düzenler. Potasum kaynağı olarak betimleyebileceğimiz bu besin kalp hızını ve kan basıncını dengeler. Böylece kalp krizi ve felç gibi hastalıkların oluşmasına engel olur.

Hurma Pekmezi Nasıl Yapılır? Nasıl Pişirilir?

Evinizde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz hurma pekmezi tarifi için öncelikle hurmaları toplayınız ve olgunlaşmasını bekleyiniz. Olgunlaşmayan hurmaları kullanmayınız. Olgunlaşanlar ballanır ve daha tatlı hale gelir. Bu da pekmezin tadını lezzetlendirir. Olgunlaşan hurmaları güzelce yıkayıp sonrasında eziniz. Ezdikten sonra kazanın içerisinde koyunuz ve üzerine su ekleyip, odun külü atarak kaynatmaya başlayınız. Kül yerine temiz toprak da kullanabilirsiniz. fokurdamaya başladığında yani kaynadığında dibinin tutmaması için sık sık karıştırmaya devam ediniz. Yarım saat boyunca bu işleme devam ediniz.

Kaynama sonrasında bir çuvalın içerisine bu karışımı koyunuz. başka bir kaba içerisindeki suyun akmasını sağlayınız. Sonrasında bu suyu tozdan ve posadan tamamen arınması için tülbentten geçiriniz. Sonrasında kazandaki bu suyu tekrar kaynatınız. Yaklaşık olarak 5-6 saat bu işleme devam ediniz. Pekmez kıvamına gelince altınız kapatınız. Soğumaya bırakınız. Soğuyunca kavanozlara koyup sıcak olmayan bir yerde muhafaza ediniz.

Hurma Pekmezi Nasıl Kullanılır?

Sabahları aç karnına tüketebileceğiniz hurma pekmezinin besin değeri yüksektir ve kullanımı vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Dilerseniz ılık bir bardak suyun içerisine iki tatlı kaşığı ekleyip, üzerine limon sıkarak içebilirsiniz. Dilerseniz de kahvaltılarda normal hali ile tüketebilirsiniz. sabah aç karnına tüketildiği zaman demir üretiminin artmasına yardımcı olmaktadır. Kansızlık probleminiz varsa bu şekilde kullanabilirsiniz. Cinsel gücü artırmak ve iktidarsızlığı geçirmek için kullanacaksanız keçi sütünün içerisinde 1 çay kaşığı atıp, az miktarda kakule tozu ekleyip, 1 çay kaşığı bal ekleyerek gece yatmadan önce içebilirsiniz. Eğer kronik bir hastalığınız varsa ya da gebelik gibi özel bir durum söz konusu ise kullanmayınız. Öncesinde mutlaka doktorunuza danışınız. Ayrıca aşırı kullanımdan uzak durunuz.

Hurma Pekmezinin Fiyatı Ne Kadar?

Vitamin ve mineral açısından zengin olan, besleyiciliği yüksek hurma pekmezinin fiyatı çok pahalı değildir. İnternet üzerinde ya da marketlerde satışı yapılmaktadır. Sizler de hastalıklardan korunmak, bağışıklığı güçlendirmek ya da diğer faydalarından yararlanmak için bu doğal içerikli besinden faydalanabilirsiniz.

  • hurma pekmezi
  • hurma pekmezi faydaları
  • trabzon hurması pekmezi
  • hurma pekmezi nasıl yapılır
  • hurma pekmezi tarifi
  • hurma pekmezi nasıl kullanılır
  • hurma pekmezinin besin değeri
  • hurma pekmezinin fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Epilepsi Hastalığı Nedir? Neden Olur? Sebepleri ve Belirtileri Nelerdir?