Sağlık 29 Nisan 2021 - 20:08:08

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İdrar yolundan mesaneye kadar uzanan kısımda bakteriler sebebiyle ortaya çıkan enfeksiyonlar idrar yolu enfeksiyonu olarak isimlendirilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İnsanlar her gün düzenli olarak idrar yollarını kullanarak vücutlarındaki zararlı maddeleri dışarı atarlar. İdrar yollarında bakteriler sebebiyle enfeksiyonlar ortaya çıkarken bu enfeksiyonlar günlük hayatı da etkileyen durumlara söz konusu olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu olarak isimlendirilen bu durum, çok sayıda kişide görülmektedir. Bu enfeksiyonlar bazı durumlarda idrar yolunun yalnızca bir kısmında kendisini gösterirken bazı durumlarda tamamına yayılabilmektedir. Araştırmalar, bu sorunun bayanlarda daha sık görüldüğünü ve tedavisi yapılmasına rağmen tekrarlayabildiğini göstermektedir. Bayanlarda daha sık görülmesinin sebebi ise idrarı dışarıya taşıyan kanalın erkeklere göre daha kısa bir yapıda olmasıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonunun başlıca sebebi bakteriler olduğundan bakterilerin vücuda girmesine izin vermek bu rahatsızlığın ortaya çıkmasındaki en büyük nedendir. Genelde bu bakteriler, kamu alanlarında kullanılan tuvaletlerden bulaşmaktadır. Enfeksiyonun tek sebebi olarak umuma açık tuvaletlerin gösterilmesi yanlış olur. Böbreklerde oluşan taşın idrar yolunda tıkanıklığa sebep olması bu rahatsızlığı ortaya çıkarabilir. Bunun yanında şeker hastalığı gibi sorunlarda vücudun bağışıklık sisteminin daha zayıf bir halde olması sebebiyle bakterilerin daha rahat bir şekilde vücuda girmesi de etkilidir. Son olarak farklı hastalıklar sebebiyle idrar yolunda sonda kullanılması da bu rahatsızlığı ortaya çıkaran nedenler arasında sayılır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolunda yaşanan enfeksiyonların en sık görülen belirtisi, idrara çok kısa zaman aralıklarında çıkmaktır. Bunun yanında bazı kişilerde idrar çıktıktan hemen sonra tekrar çıkma isteği oluşabilir. İdrar çıkıldığında ağrının ya da yanmanın olması kişilerde bu enfeksiyonun belirtileri olarak gösterilir. Bazı durumlarda ağrı ve yanma beraber de ortaya çıkabilir. Bu da kişilerin idrarlarını yapmasını daha fazla zorlaştıran durumlardan birisidir. Karnın alt kısmında ortaya çıkan şişlik, baskı ya da rahatsızlık durumu enfeksiyonu işaret edebilir. Son olarak idrar kokusunun normale göre çok daha ağrı olması da enfeksiyon göstergelerindendir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Bu sorunu yaşayan bayanlar doktorlarına giderek tedavi görmek zorunda olurken bunun yanında evlerde atacakları adımlar ile bu süreci daha rahat bir şekilde geçirebilirler. Doktorlar tarafından bakterilerin ortadan kaldırılması için antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bunun yanında evde kızılcık suyu tüketimi de sürecin olumlu ilerlemesine fayda sağlar. Özellikle sıkça tekrarlayan enfeksiyon sorunları yaşayan bayanların kızılcık suyunu tüketmesi çok daha önemlidir. Araştırmalar, bu bitkisel ürünün idrar enfeksiyonlarını engelleme yönünde olumlu bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Bu sayede hastalığın tekrarlanması engellenebilmektedir. Bayanların birçoğunda görülen idrar yolu enfeksiyonu kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gereken hastalıklardan birisidir. Aksi halde ortaya çıkan belirtiler bayanların günlük hayatlarında çok zorlanmalarına sebep olabilir.

  • idrar yolu enfeksiyonu nedir
  • idrar yolu enfeksiyonu neden olur
Yorumlar
azra Korkmaz İdrar tolu enfeksiyonu antibiyotik ile geçer mi? antibiyotik yerine bitkisel çözümler denemek etkili olur mu? Birtakım şikayetlerle doktora gittim ve doktor idrar yollarımda enfeksiyon olduğunu söyledi. İlaç kullanmak istemiyorum başka çözümü var mı? cevapla
yorum yaz
İtalyan Sebze Çorbası Nasıl Yapılır? İtalyan Usulü Sebzeli Çorba Tarifi