Sağlık

İlaçların Saç Dökülmesine Etkisi Nedir? Hangi İlaçlar Saç Dökülmesi Yapar?

18 Mart 2020 - 15:16:43
İlaçların Saç Dökülmesine Etkisi Nedir? Hangi İlaçlar Saç Dökülmesi Yapar?

İlaçların meydana getirmiş olduğu bazı yan etkiler saçlarda dökülme meydana getirebilmektedir. İlaçların saç dökülmesine etkisi genel olarak içerisinde bulunan etken maddelerin saç hücrelerini etkilemesi sonucunda gerçekleşmektedir.

İlaçların Saç Dökülmesine Etkisi Nedir?

Saç dökülmesi problemleri hem kadınlar hem de erkekler için önemli bir sorun haline gelmiştir. Saç dökülmesi bir hastalıktan ziyade bir nedenin belirtisi olarak nitelendirilmektedir. Yani dökülmenin altında yatan başka sebepler olabilmektedir. İlaçlar saç dökülmesine neden olabilen etkenler arasında en sık karşılaşılan durumdur. Genel olarak ilaç kullanımına bağlı dökülmeler ilacı kullanmaya bıraktıktan sonra geçmektedir. Fakat bazı durumlarda kişide bazı tedaviler gerekli olabilir.

İlaca bağlı saç dökülmesi iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan ilki telogen effluviumdur. Bu saç dökülmesi şekli ilaca başladıktan sonra yaklaşık olarak 2-4 ay arasında ortaya çıkmaktadır. Telojen olarak nitelendirilen dinlenme evresine saçların erken girmesi sonucunda dökülmeler meydana gelmektedir. Bu durumda yaklaşık olarak %30-70 daha fazla dökülme meydana gelmektedir. Bir diğer dökülme şekli ise anagen effluviumdur. Bu tarz dökülmeler ilacı kullanmaya başladıktan birkaç gün ya da birkaç hafta içerisine meydana gelir. Saç üreten matriks hücrelerin anormal çoğalmasını engellemektedir. Bu da dökülme meydana getirmektedir. Genel olarak kanser hastalarının kemoterapi görmeye başlaması ile meydana gelmektedir. Bu dökülmeler saçların çoğu ya da büyük kısmı kaybedilebilir. Ayrıca kirpik, kaş ve vücudun diğer tüylerinde de dökülmeler meydana gelebilir.

Hangi İlaçlar Saç Dökülmesi Yapar?

Farklı türde pek çok ilaç saç dökülmesi problemlerini beraberinde getirmektedir. A vitamini barındıran akne ilaçları, bazı antibiyotik çeşitleri ve antifungal ilaçlar, antidepresan haplar, doğum kontrol hapları, antikanser ilaçları, kolesterolü düşürmeye yardımcı olan ilaçlar, bağışıklık sistemini bastıran ilaçlar, kanser hastalıkları için önerilen ilaçlar, epilepsi ilaçları, hormon tedavisinde kullanılan ilaçlar, tiroid ilaçları ve yanlış kullanım sağlanan kilo verme ilaçları saçlarda dökülme problemi meydana getirebilmektedir.

İlaç nedeniyle dökülme problemi yoğun olarak kanser hastaları için uygulanan kemoterapi ilaçları nedeniyle meydana gelmektedir. Çünkü bu tarz ilaçlar sağlıklı hücrelerin de ölmesine neden olabileceğinden saç yapısının güçsüzleşmesine neden olur. Görülen tedavi ve kullanılan ilaç türüne göre dökülme değişkenlik göstermektedir. Herkeste aynı şekilde dökülme meydana gelmemektedir. Tek ilaç kullananların saçları, kombinasyon şeklinde ilaç kullananlara göre daha az dökülmektedir.

İlaç Kullanımına Bağlı Saç Dökülmeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak ilaç kullanımına bağlı olarak meydana gelen dökülmeler ilacı bıraktıktan sonra sonlanmaktadır. Fakat saçların bu süreçte çok fazla zarar görmesi bazen eskisi gibi çıkmamasına neden olur. Bu tarz durumlarda bazı tedavi yöntemlerinin uygulanması sağlanır. Günümüzde saçlara yönelik pek çok tedavi uygulamaları vardır. Burada önemli olan uzman bir doktorun saçın yapısına ve dökülme şiddetine yönelik tedaviyi saptamaktır. Finasterid ve minoksidil gibi ilaçlar saçların dökülmesini engelleme konusunda faydalı olmaktadır. Fakat belirttiğimiz üzere tedavi yöntemi herkes için farklıdır.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

İlaç nedeniyle meydana gelen dökülmeler genel olarak kemoterapi sırasında gözlemlenmektedir. Bu süreçte saç derisine uygulanan bazı yöntemler dökülmelerin engellenmesine yardımcı olabilmektedir. İlaca bağlı dökülmelerin engellenmesi çok mümkün değildir. Dökülme nedeni eğer genetik değilse saç kaybını önlemeyi destekleyici tedaviler engellenebilmektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz