İlk gebelik belirtileri nelerdir? Ne zaman başlar?
Yaşam

İlk Gebelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

06 Kasım 2017 - 05:44:27

İlk gebelik belirtilerinin ne zaman ortaya çıktığı anne ve baba adayları için en önemli konulardan biridir. İlk olarak gebeliğin en önemli belirtilerinden biri kadının adeti geciktiği zamandır.

Hamile Miyim Değil Miyim?

Kişinin hamile olduğunu anlayabilmesi için gebelik belirtilerinin tamamının bilinmesi gereklidir. Gebelik belirtileri arasında kokuda hassas olmak, nefes darlığı, bayılma, baş dönmesi, ağrılı göğüs, kabız, şişkinlik, halsizlik, sırt ağrısı, normalden daha fazla idrara çıkma, baş ağrısı, ruh halinin çalkantılı olması, ruh halinin çalkantılı olması gibi etkenler yer alır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İlk belirtilerden biri nefes darlığıdır. Anne karnındaki bebek daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğu için anne merdiven çıkarken veya hareket ederken nefes darlığı yaşamaktadır. Kadının yorgun olması gebelik belirtilerindendir. Kişi kendini gün içerisinde halsiz ve bitkin hissediyorsa hamile olma ihtimali yüksektir. Kişinin göğüslerinin hassas hale gelmesi ve ağrıması belirtilerin olduğunu gösterir. Meme ucunun koyu renge geçmesi de hamilelik belirtileri arasında yer alır. Mide bulantısı en belirgin belirtilerden biridir. Hamile kadınların çoğu gebelik sürecinde bulantı problemi yaşamaktadır. Genel itibari ile altı haftalık hamile olan kadın mide bulantısı yaşamaktadır. Fakat mide bulantısının yaşanması her kadın için geçerli değildir. Altı haftadan önce bulantı yaşayan hamileler de vardır. Hamile 3 aylık döneme girdiği zaman mide bulantıları azalma gösterir.

Gebelik Göstergeleri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Gebelik göstergeleri arasında sık olarak idrara çıkmak vardır. Kişi özellikle geceleri çok fazla tuvalete çıkmaya başlamışsa hamile olma olasılığı yüksektir. Hamilelik boyunca kişinin vücudu fazla sıvı üretir. Dolayısı ile tuvalet ihtiyacı artar. Hormonların değişmesi ile kişide baş ağrısı oluşmaya başlar. Fakat hamile kişi baş ağrısı yaşadığı zaman ilaç tüketmemelidir. Herhangi bir şüpheye karşı gebelik testi yapılması tavsiye edilmektedir. Hamile olan kişide açlık oranı değişkenlik gösterir. Kişi fazla iştahlı hale geldiği gibi yemek yeme isteğinin azalması söz konusu olabilir. Kabızlık olması ve vücutta şişkinlik meydana gelmesi hamilelik belirtileri arasında yer alır. Gebelik sindirim sistemini yavaşlatmaktadır. Ayrıca gebelik sürecinden kaynaklı olarak progesteron hormonu salgılanmaktadır.

Hamile Kadınların Ruh Hali Nasıl Olur?

Hamile olan kadının ruh hali ziyadesiyle çalkantılıdır. Aniden sinirlenebilir ya da ağlayabilir. Ruh halinin bu dönemde değişmesi vücutta salgılanan hormonlarla ilgilidir. Vücudun yeni oluşan hormonlara bir süre alışması gerekir. Hamile kişi sürekli uyuma isteği duyar. Vücut olarak yorgun hissettiği için gün içerisinde ara ara uyumak ister. Bunun yanı sıra halsizlik gibi problemlerin meydana gelmesi kadının hamile olduğunun göstergesi olabilir.

Gebelik Belirtileri İlk Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Adet gecikmesi en önemli hamilelik belirtilerinden biridir. Kadının adet dönemi normal döneme göre sarkma göstermişse yani kişi adet gecikmesi yaşıyor ise hamile olma olasılığı vardır. Özellikle adet dönemi düzenli olan kişilerin adetleri geciktiği zaman kişi hamilelik testi yapabilir. İlk gebelik belirtileri farkedildiğinde mutlaka doktora gidilmelidir. Test yaparak kendiniz de kontrol edebilirsiniz fakat doktora gitmek kesin sonuçlar vermektedir.

Yorumlar
Yasemin Yangın 06 Kasım 2017 - 05:54:27 Ben hamile olmaktan şüpheleniyorum. Adetimin üzerinden ilk defa 4 gün geçti henüz test yapmadım ama hamile olabilirim diye düşünüyorum. ilk hamilelik belirtiniz neydi? Bana bu konuda bilgi verebilecek biri var mı?cevapla
Firdevs Yıldırım 13 Eylül 2018 - 14:55:45 Bende gebeliğimin ilk belirtisi adet gecikmesi şeklinde olmuştu. Kendimi çok yorgun ve uykulı hissediyordum. Adetim de 1 hafta gecikmişti. Sonrasında test yaptım ve hamile olduğumu öğrendim. Bulantı daha sonra olmuştu ama çok da olmadı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: