Yaşam

Jelatin Maskesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Yorumlar

23 Şubat 2021 - 20:32:46
Jelatin Maskesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Yorumlar

Jelatin maskesi; siyah noktaların temizlenmesini sağlayan, cilde zarar vermeden temizlenmesini ve arınmasını gerçekleştiren bir yöntemdir.

Jelatin Maskesi Faydaları Nelerdir?

Genel olarak cildin T bölgesi en yağlı yerdir ve siyah nokta gibi oluşumlar çoğulukla buralarda meydana gelir. Makyaj kalıntıları, etrafta yer alan kir ve toz cilt yüzeyinde birikerek siyah nokta oluşmasına neden olur. Hava kirliliği bu durumun oluşmasına oldukça etkili iken aynı zamanda hormonal dengesizlikler ve hijyen yetersizliği de siyah noktaların meydana gelmesine sebebiyet verir. Jelatin tozu maskesi gözeneklerin açılmasını sağlayarak bu yağ ve kirin temizlenmesini, siyah noktaların giderilmesine etki eder.

Hayvanların kemik ve kıkırdak dokularından ya da bitkisel yosunlardan elde edilen jelatin tozu, maske şeklinde cilde uygulandığı zaman gençleşme meydana getirmektedir. Cildin daha canlı ve parlak gözükmesini sağlamaktadır. Soyulan jelatin maskesi, ciltteki tıkanık gözeneklerin açılmasını sağlarken aynı zamanda hücrelerde yenileyici ve onarıcı etki meydana getirmektedir. Siyah noktaların giderilmesine etki ederek cildin daha pürüzsüz gözükmesini sağlamaktadır. Cilde herhangi bir zarar vermeden pratik bir şekilde temizleme etkisi meydana getirmektedir. Sadece cilt için değil saç için de kullanımı bulunmaktadır.

Jelatin Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildin üst tabakasının temizlenmesini ve gözeneklerin hava almasını sağlayan sığır jelatini maskesi siyah noktaların temizlenmesi için şu tarif ile uygulanmaktadır:

Gerekli olan malzemeler: 1 plaka jelatin, 1 parça gazlı bez, 1 çorba kaşığı bal, 2 çorba kaşığı kil ve 3 çorba kaşığı süttür.

Tarif: Öncelikle jelatini sıcak bir havlu ile ıslatınız. Jöle kıvamına gelene kadar eritiniz. Bir cezve içerisinde bal ve süt koyunuz. Tencerenin dibine su koyup içerisine cezveyi yerleştiriniz. Suyun miktarı cezveyi iki parmak kadar geçebilir. Jelatini bu cezvenin içerisine koyunuz. Suyu ve cezvedeki karışımı kaynayınca başka bir kaba koyunuz. Daha sonra üzerine kil ekleyiniz. Krem kıvamına gelene kadar kil koymanız gerekmektedir. Sonrasında beyaz kremsi bir görünüm oluşmaktadır. Bu karışımın içerisine gazlı bez batırıp cildinize sürünüz. Cildinizde yoğun olarak siyah nokta olan yerlere uygulamanız gerekmektedir. Sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyiniz. Sonrasında yavaşla çekerek cildinizden maskeyi çıkartınız. En son yüzünüzü siyah nokta ile yıkayınız.

Bu maske haricinde farklı bir jelatin maskesi tarifi de bulunmaktadır. Bu da şu şekildedir:

Malzemeler: 2 yemek kaşığı toz jelatin ve 4 yemek kaşığı süttür.
Tarif: Bir kabın içerisinde jelatini koyup üzerine sütü ekleyiniz. Ardından mikrodalga fırına koyunuz. Bu karışımı yaklaşık olarak 10-15 dakika ısıtınız. Sonrasında fırından çıkartınız ve soğumasını bekleyiniz. Soğuduktan sonra siyah nokta olan yerlere sürünüz. 40 dakika kadar kurumasını bekleyiniz. Bunu haftada 2-3 kere uygulayarak siyah nokta problemini bitirebilirsiniz. Jelatin maskesi sivilce için de oldukça etkilidir.

Saça Jelatin Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt için sıklıkla tercih edilen jelatin maskesi saç için de uygulanabilmektedir. Bunun için 1 bardak ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar jelatin tozu atınız. Sonrasında güzelce karıştırınız. Ardından içerisine bir miktar elma sirkesi ve lavanta yağı damlatıp karıştırmaya devam ediniz. Tüm saça ve saç derisine uygulayınız. Yaklaşık olarak 10 dakika bekleyip ardından ılık su ile yıkayınız. Bu yöntemi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Jelatin Maskesi Kullananlar ve Yorumlar

Siyah nokta probleminden tamamen kurtulmak isteyen pek çok kişi jelen maskesi uygulamasından yararlanmaktadır. Yorumlara baktığımızda ise etkisinin olduğu açıkça gözlemlenmektedir. Jelatin maskesi nerede satılır diye baktığımızda aktarlarda ya da internet üzerinde bulabilirsiniz. Ayrıca kendiniz evde de basit tarifler ile yapabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: