Yaşam 11 Ağustos 2021 - 23:08:23

Kabaran Saçlar İçin Öneriler Nelerdir? Saç Neden Kabarır?

Kabaran Saçlar İçin Öneriler Nelerdir? Saç Neden Kabarır?

Kabaran saçlar; şekil almakta zorlanan bir yapıya sahiptir ve bu türe sahip olan saçlar için bazı öneriler dikkate alındığında daha güzel bir görünüm elde edilebilmektedir.

Kabaran Saçlar İçin Öneriler Nelerdir?

Her saçın yapısı farklıdır. Bazı saçlar oldukça kabarıkken bazıları ise son derece sönük kalabilmektedir. Kabarık saçlar genel olarak şekil almakta zorlanırlar. Zor şekil aldıkları için her gün yıkanmaması tavsiye edilmektedir. Saç her gün yıkandığı zaman yapısı bozulur ve çok daha fazla kabarmaya başlar. Eğer saçlar çok kabarıyorsa 3 günde bir yıkanması gerekmektedir. Hatta kış ayların bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz.

Saç kabarıklığında bir diğer etki saç kesimidir. Katlı kesimler genel olarak saçın daha kabarmasını önlemektedir. Katlı kesim yapıldığında saçın kabarık görünümü biraz önlenmiş olacaktır. Özellikle duştan sonra az miktarda köpük gibi şekillendiriciler kullanılırsa kabarıklık daha da engellenmiş olur.

Saçlar kabardığı zaman her ne kadar bakımlı olursa olsun bakımsız ve sönük gözükebilir. Saç sanki dolanmış ve taranmamış bir izlenim verebilir. Bu durumu önlemek için gliserin ve su karışımından bir kür elde edip bunu saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışım ile saçların yumuşamasını sağlayarak kabarmayı önleyebilirsiniz. Ayrıca saçı tararken sık taraklar tercih edilmemelidir. Bu tarz taraklar dalgalanma ve kabarma etkisi meydana getirmektedir. Kalın uçlu tarakları tercih ederek hem saçların kabarmasını hem de kırılmasını engelleyebilirsiniz.

Saç Kabarıklığı Nasıl Giderilir?

Saç tipine uygun şampuan kullanmak oldukça önemlidir. Saçlarınız çok fazla kabarıyorsa buna uygun bir şampuan ve bakım ürünü kullanınız. Böylece saç kabarıklığını gidermek için etkili bir yöntem uygulamış olursunuz. Kabarık saçlar için fön makinesi ile tarama işlemi uygulanmamalıdır. Çünkü saç kurutma makineleri saçların daha da kabarmasına neden olmaktadır. Duştan sonra saçların kendisinin kurumasını sağlamalısınız. Ayrıca saçları nemliyken yukarıdan topuz yaparak kabarıklığını giderebilirsiniz.

Saçların ılık ya da soğuk suda yıkanması daha sağlıklıdır. Saçlarınız kabarıksa ılık ya da soğuk su ile yıkayınız. Sıcak su daha çok kabarmasına neden olabilir. Eğer ki soğuk su ile yıkanamıyorsanız duştan sonra saçınıza soğuk su dökerek çıkabilirsiniz. Ayrıca duştayken saçlarınızı çok yıpratmayınız. Saç diplerin masaj yaparak yıkama sağlayınız. Ayrıca duşta saç kremi kullanarak kabarıklığın önlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Saç Neden Kabarır? Sebepleri Nelerdir?

Pek çok kişinin şikayetçi olduğu saç kabarıklığı pek çok faktöre bağlı olarak meydana gelir. Saçların kalın telli olması, gür olması, saç derisinden çıkış yönü, statik elektriklenme, saç tellerinin kaygan olması ve son olarak yıkama suyunun içeriği saçın kabarmasına neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Genel olarak kuru ve karma saç tiplerinde kabarma sıklıkla görülen bir durumdur. Yağlı saçlar da çok görülmez.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarınızın istediğiniz bir şekle girmesi için doğru ürünleri kullanmanız gerekmektedir. Öncelikle kimyasal içeriği fazla olan her türlü üründen kaçınınız. Saç tipinize ve yapısına uygun şampuan kullanınız. Saçlarınızı her gün değil aralıklı olarak yıkayınız ve yüksek ısılı şekillendiricilerden uzak durunuz. Saçlarını boyatırken zarar görmemesine dikkat ediniz. Ayrıca saç bakımınızı düzenli uygulayınız. Bitkisel yöntemlerden de yararlanabilirsiniz. Bu şekilde parlak ve güçlü saçlara ulaşabilirsiniz.

  • kabaran saçlar
  • kabaran saçlar için öneriler
  • kabarık saçlar
  • saç kabarıklığı
  • saç kabarıklığı nasıl giderilir
  • saç kabarıklığını gidermek
  • saç neden kabarır
  • saçın kabarması
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Piksel Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? Modelleri ve Örnekleri