Kahvaltılık diyet tarifler nedir? Kahvaltının diyetteki önemi nedir?
Diyet

Kahvaltılık Diyet Tarifler Nedir? Kahvaltının Diyetteki Önemi Nedir?

21 Nisan 2018 - 13:37:09

Kahvaltılık diyet tarifler sabah uyandıktan sonra kişinin uzun bir süre tok kalmasını ve kolay kilo vermesini sağlayan yiyecek türlerdir.

Diyette Kahvaltının Önemi Nedir?

Diyet sürecinde atlanmaması gereken en önemli öğün kahvaltıdır. Kişi uyandıktan sonra kendini taç dahi hissetmese mutlaka güzel bir kahvaltı yapmalıdır. Her sabah düzenli olarak kahvaltının yapılması ile vücut kendini o saate alıştırmaktadır. Kahvaltının düzenli olarak yapılması halinde metabolizma çalışmaya başlamaktadır. İnsanların çoğu kahvaltı yapmadan güne başlamakta, kahve ve sigara içmektedir. Beden ve ruh sağlığına oldukça fazla zarar veren bu durumun önüne geçmek gerekir.

Kahvaltı Yapmak Neden Önemlidiri?

Kahvaltı yapmayan kişi iştahsız olduğunu, geç uyandığını, yorgun olduğunu, üşendiğini söylemektedir. Bu maddelerin tamamı bahane olarak ifade edilebilir. Uyandıktan sonra hemen kahvaltı yapılmasa bile bir saat içinde yapılması tavsiye edilmektedir. Vücudun uyanması, harekete geçmesi, metabolizmanın çalışması için beslenmek önem teşkil eder. Uyku esnasında vücut aç kalır bu yüzden sabah iyi bir şekilde beslenmek bedenin öğlen saatine kadar çalışması için gereklidir. Bunun yanı sıra sabahları doğru besinlerin tüketilmesi gerekir. Kahvaltının insan vücuduna sayısız derecede yararı bulunmaktadır.

Kahvaltının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Sabah doğru bir şekilde beslenmek beyin ve vücudun gerekli olan enerjiyi almasını sağlamaktadır. Enerjinin alınması ile güne pozitif başlanır ve tüm gün dinç bir şekilde geçer.
  • Akşamları kalorisi yüksek olan besinlerin tüketilmesiyle kişi sabahları tok uyanabilmektedir. Bu yüzden uykudan iki saat önce yemeyi bırakmak ve aç bir şekilde uyumak gerekir. Akşam hafif besinler tüketmeyi ve aç yatmayı alışkanlık haline getirmek sağlığa yapılan en güzel yatırımlardan biridir.
  • Kahvaltıda meyve, sebze, az yağ içeren protein ve tahılların tüketilmesi önerilmektedir. Tüketilmesi önerilen besinler arasında yumurta, tam tahıllı ekmek ve gerekler, badem, ceviz, yağsız süt, yağı az olan peynir türleridir.
  • Metabolizma hızlanarak kilo verilmesi kolaylaşır.
  • Gün içinde vücut için önemli olan enerji kahvaltı sayesinde gerçekleşir.
  • Kiloyu korur veya kilo verme sürecini hızlandırır.
  • Pozitif bir şekilde güne başlamayı sağlarken, mutluluk hormonunu harekete geçirmektedir.
  • Sindirim sistemi düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır.
  • Öğrenme güçlüğü çeken kişilerin mutlaka iyi bir şekilde kahvaltı yapması gerekir.
Kahvaltı Önerileri ve Tarifleri Nelerdir?

İçerisinde kafein olmayan bir kahvaltı yapmak önemlidir. Kahve yerine sağlıklı bir kahvaltı yapmak dinç olunmasını sağlamaktadır. Çeşitli kahvaltı tariflerinden yardım alarak güne güzel başlayabilirsiniz. En çok tercih edilen tariflerden biri otlu omlettir. Otlu omlet için gerekli olan malzemeler; iki tane yumurta, biraz kıyılmış maydanoz, bir tane yeşil soğan, bir tatlı kaşığı tereyağı, bir tutam nane, bir yemek kaşığı taze fesleğendir. Yumurtalar iyi bir şekilde çırpılır ve yumurtanın içine tereyağı haricindeki malzemelerin hepsi ilave edilir. Tereyağı ısıtılır ve karışım tavaya dökülerek pişmeye bırakılır. Kahvaltılık diyet tarifi kişinin rahat bir şekilde kilo vermesini sağlamaktadır.

Yorumlar
Duygu Seven 21 Nisan 2018 - 13:47:09 Kahvaltılık diyet menüsü nasıl olmalı? 2 gündür diyetteyim kahvaltıda çok az yiyorum kilo almayayım diye tabi bu şekilde de hiç doymuyorum. Sabah neler yemeliyim? Diyetteyken kahvaltıda ne yenir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: