Sağlık

Kahve Tansiyonu Düşürür mü? Dengeler mi? Yükseltir mi?

16 Ocak 2020 - 00:14:57
Kahve tansiyonu düşürür mü? Dengeler mi? Yükseltir mi?

Birçok hastalığın önlenmesinde ve kişinin sağlığı için tercih edilen kahve tansiyon açısından birtakım etkiler yaratabilir. İçerdiği kafein bakımından tansiyon hastalarının kafalarını kurcalamaktadır.

Kahve Tansiyonu Nasıl Etkiler? Düşürür mü?

İçmesi keyifli olan bu sıcak içeceğin sağlık açısından büyük önem taşıdığı herkes tarafından bilinmektedir. Kahve kendine has kokusu ve tadı ile herkes tarafından sevilen içecekler arasında yer alır. Fakat kafein içerdiği için bazı yüksek tansiyon hastalarında tansiyonu yükselttiği söylenmektedir. Kafein uyarıcı bir madde olduğundan kişinin tansiyon hastalığında da tansiyonun inişli çıkışlı olmasına sebep olabilir. Günlük olarak bir fincandan fazla tüketilmesi tansiyon hastalığına sebep olacağı gibi farklı hastalıklara da sebep olması söz konusu olmaktadır. Bu durumda bir fincandan fazla gün içerisinde tüketilmemesi gerekir. Yüksek tansiyon hastalarında vücuda alınan uyarıcı yiyecek ve içecekler tansiyonun birden yükselmesine sebep olabilir. Çok fazla içimi kişinin tansiyonunu yükseltebilmektedir. Aşırı tüketimi buna sebep olacağı gibi bazı durumlarda tansiyon dengeleyici olarak da bilinmektedir. Günlük tüketim miktarının üzerine geçilmediğinde bu içeceğin insan sağlığı açısından önemi oldukça yüksektir.

Kahvenin Faydaları Nelerdir? Tansiyonu Yükseltir mi?

  • Bilinen ve sevilerek tüketilen bu içecek vücuda dinçlik sağlar. Özellikle erken saatlerde tüketilen bu içecek zihin açıcı özelliğe sahiptir. İçeriğindeki kafein maddesi beyin sinirlerini uyararak kişide uyanma hissi sağlar. Uyku bozukluklarının çoğu çok fazla tüketen kişilerde meydana gelmektedir.
  • Kalp ve damar sağlığı açısından vücudun koruyucu etkisini harekete geçirmektedir. Hafızayı güçlendirerek unutkanlığın önüne geçer. Uyarıcı bir içecek olduğundan günlük sadece bir fincan şeklinde tüketilmesi gün boyu enerji verecektir.
  • Tansiyon hastalarında fazla tüketimi önerilmemektedir. Çünkü aşırı tüketimi tansiyonun yükselmesine sebep olarak kişiyi rahatsız edecektir. Yüksek tansiyon hastalarında tüketimi kontrollü bir şekilde olmalıdır.
  • Sağlıklı kişilerin Türk kahvesi içerek zayıflamaya da iyi geldiği bilinmektedir. Günlük olarak tüketilen bu içecek kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptir.

Kahvenin Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

Severek tüketilen içecekler arasında Türk kahvesinin yanı sıra yeşil kahve, filtre kahve ve diğer çeşitler yer almaktadır. Bunların tadı ve yapılışı birbirinden farklı olsa da içeriğindeki kafein her birinde yer almaktadır. Bu içeceği çok seven bir ülke olduğumuzdan her çeşidini de severek tüketmekteyiz. Yalnız bu içeceğin tüketiminin fazla olması bazı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Kahvenin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Nedir?

Özellikle kafein içeren içeceklerin bol miktarda tüketilmesi zamanda kişide psikolojik sorunların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Bu durum kişide uykusuzluk ve huzursuzluk yaratmasına sebep olur. Kişinin yeteri miktarda gün içerisinde tüketilmesi vücudun sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Bu içeceğin vermiş olduğu enerji hissi kişinin gün boyunca halsizlik sorunu yaşamasına engel olur. Sağlık açısından kahve tüketiminin doktor kontrolü sonrasında yapılması tavsiye edilmektedir. Günlük miktar en fazla iki fincan olarak belirtilmektedir.

Yorumlar
Berrin Çelik Türk kahvesinin tansiyon üzerinde etkisi var mı? Yükseltme ya da düşürme gibi etkileri var mı? İlaç kullanmıyorum ama tansiyon hastası sayılırım. Yükseliyor bazı zamanlar. Kahveyi çok seviyorum bu etkiler mi? Çıkartır mı? cevapla
Sena Erdoğan Hergün Türk kahvesi içmenin faydalı olduğunu belirtiyorlar. Özellikle sindirim açısından etkiliymiş. Türk kahvesi tansiyonu düşür mü çıkarır mı ben asıl olarak bunu merak ediyorum. Çok lezzetli oluyor ama tansiyon üzerindeki etkileri bana yaramayabilir. cevapla
yorum yaz