Kalorisi yüksek gıdalar, besinler, yiyecekler
Yaşam

Kalorisi Yüksek Gıdalar, Besinler, Yiyecekler

31 Ekim 2017 - 23:36:29

Sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için yüksek kalorili gıdalar ve besinler belirli ölçülerde tüketmek gerekmektedir. Yiyeceklerin kalori miktarını bilmek ve hesaplamak oldukça önemlidir.

Yüksek Kalorili Yiyecekler Nasıl Tüketilmeli?

Yenilen her gıdanın içerisindeki vitamini, minerali ve enerjisinin yanında belirli bir kalorisi vardır. Bu kaloriler insanların vücudunda birikerek fazla kilo olarak sorun yaratmasına sebep olabilmektedir. Araştırmalar 7200 kalorinin 1 kilograma denk geldiğini belirtirken kilo vermek isteyen kişilere 7200 kalori yaktıkları anda 1 kilo verecekleri söylenir. Bu hesap kilo fazlası olan kişiler için yapılırken kilo almaya çalışan kişiler için ise yüksek kalorili besinler çok büyük önem taşır. Eğer insanlar düzenli olarak yüksek kalorili ürünleri tüketirlerse kilo eksiklerini kısa süre içerisinde tamamlayabilirler. Ancak bu aşamada fiziksel görünüşlerini bozmadan bu işlemi yapmaları son derece doğru olacaktır.

Kalorisi Yüksek Olan Besinler Nelerdir?

Kilo almak için en yüksek kalori değerine sahip olan ürünlerin araştırmasını yapan kişiler bu şekilde sağlıklı bir biçimde kilo alamayabilirler. Genel olarak çok yüksek kaloriye sahip olan besinler yağ ve şeker içeriği yüksek olan gıdalardır. Bu sebeple de kişiler sürekli olarak bu besinleri alırlarsa alacakları kiloları yağ olarak vücutlarında biriktirirler. Bu durumda da fiziksel olarak görünüşleri bozulacak ve kilo aldıklarına pişman olacaklardır.

Kalorisi Yüksek Yiyecekler Nelerdir?

Kalori düzeyi en yüksek besinlerin arasında hayvansal yağlar üst sırada gelmektedir. Bu aşamada tereyağı en yüksek kalori değerlerinden birisine sahiptir. 100 gram tereyağı 750 kaloriye tekabül etmektedir. Bu da kalori düzeyi olarak çok yüksektir. Bunun yanı sıra bitkisel yağlarda da yüksek kalori bulunurken 100 gramında 900 kalori barındıran bitkisel yağlar bulunmaktadır. Bu yağların yemeklerde çok yüksek oranda kullanımı kalorinin de yükselmesine sebep olacaktır. Buna ek olarak çikolata ya da kraker türleri de yüksek kalori içeren besinler arasında gösterilmektedir. Bu besinlerin içerisinde yer alan şeker ve yağ miktarı kalorisinin çok yüksek olmasına sebep olmaktadır. Çikolatanın 20 gramında 107 kalori yer alırken, çubuk krakerin 50 gramında 174 kalori bulunmaktadır. Bu besinler de sağlıksız bir biçimde kilo almaya sebep olmaktadır.

Kilo Aldıran Gıdalar Nelerdir?

Kilo alırken kalori değeri yüksek olan ancak içeriğinde yağ oranı düşük olan ürünlerin kullanılması son derece doğru bir karardır. Mercimek, bu doğrultuda kullanılabilecek olan baklagiller arasında yer alırken içeriğinde bulunan protein ve buna ek olarak kalorisinin yüksek olması kilo almak için mercimeği çok önemli kılmaktadır. Buna ek olarak ara öğünlerde kuru yemişleri tüketmek de oldukça iyi bir tercihtir. Bu ürünlerin de içerisinde yüksek oranda kalori yer almaktadır. Bu kaloriyi vücutlarına atan kişilerin günlük hareketleri ile yakmaları oldukça zordur. Ayrıca et, yumurta ve süt ile birlikte hem kalori hem de proteini vücuduna alan kişiler sonrasında yapacakları spor ile birlikte bu aldıklarını kasa dönüştüreceklerdir. Bu aşamada sağlıklı bir kilo alınarak muhteşem bir vücuda kavuşulabilir.

Yorumlar
Bediha Esen 31 Ekim 2017 - 23:46:29 Kalorisi yüksek yemekler nelerdir? Ben ideal kilomun biraz altındayım ondan kilo almak istiyorum. Kendimi bildim bileli kilo almak benim için hep zor oldu. İdeal kilom 50 ben 44üm. Bu zamana kadar en fazla kilo bu zaten. Yüksek kalorili yiyecekler işe yarar mı?cevapla
Levent Akar 11 Eylül 2018 - 15:25:01 Bir zamanlar spor yaparken kalorisi yüksek besinlerin listesini hazırlamıştım kendimi. Kilo almak için uğraşıyordum ve bunları tüketmeye dikkat ediyordum. Hayvansal yağlar gerçekten bu konuda oldukça etkili oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: