Sağlık13 Şubat 2020 - 09:50:00

Kan Dolaşımını Hızlandırmak Ne İşe Yarar? Hızlandıran Bitkiler Nelerdir?

Kan Dolaşımını Hızlandırmak Ne İşe Yarar? Hızlandıran Bitkiler Nelerdir?

Sağlıklı bir bireyin sahip olması gerek en önemli şeylerden birisi de normal bir kan dolaşım sistemidir.

Kan Dolaşımını Hızlandırmak Ne İşe Yarar?

Kan dolaşımını hızlandırmak bütün organlara kanın daha hızlı şekilde ulaşmasını sağlar. Vücudumuzdaki organların ihtiyaç duyduğu oksijen ve besin değerleri kan dolaşımı sayesinde iletilmektedir. Kan dolaşımı yönünden problem çeken insanlarda ayaklarda üçüme ve uyuşma hissi görülür. Ayrıca zayıf kan dolaşımı saçlarda dökülmeye, baş dönmesine ve halsizliğe neden olur. Doğal bitkilerle kan dolaşımını hızlandırabilmek adına kullanılması gereken bitkiler bulunur. Kan dolaşım sisteminin en başında kalp vardır. Ortalama bir insan kalbi günde yüz bin kere çarparak yaklaşık olarak yedi bin litre kan pompalar pompalanan kan damarlar yoluyla vücudun çeşitli bölgelerine iletilirler. Bu yüzden normal kan basıncı vücut sıcaklığının ve kanın pH değerinin korunması için kan dolaşımının düzgün çalışması önemlidir.

Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Kan dolaşımını istediğiniz hale getirmenizi sağlayacak birkaç adet bitki vardır. Bu bitkiler hem kanın akışkanlığını artırarak kan dolaşımını hızlandırdığı gibi damarları genişleterek de kan dolaşımını hızlandırabilmektedir.

Söğüt ağacı: İçinde salisilik asit denilen madde ile birlikte doğanın içinde bulunan en iyi kan sulandırıcıdır. Kaynatılmış bir bardak su içine bir çay kaşığı söğüt talaşı eklenerek demlenmesi için on dakika bekleyin ardından süzerek içime hazır hale getirilir. Genellikle kahvaltılardan yirmi dakika önce tüketilmesi önerilir.

Keçi sakalı: Söğüt ağacındaki gibi keçi sakalı bitkisinde de kan sulandırıcı etkiye sahip anti enflamatuvar mineralleri bulunmaktadır. Pıhtı sökücü olarak tıpta kullanılan bu bileşenler kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur. Bir çay kaşığı keçi sakalı bitkisi üzerine bir bardak su ilave edilerek kaynatılır. Kaynamaya başladıktan hemen sonra ateşten çekilir ve demlenmesi için on dakika beklenir. Demlendikten sonra süzülerek tüketilebilir. Her gün sabah uyandığınızda aç karnına tüketmeniz önerilmektedir.

Kerevizin Kan Dolaşımına Etkileri Nelerdir?

Kerevizin çay gibi idrar sökücü vazifesi vardır. Vücudu toksinlerden arındırmak için kullanılan kereviz zayıf dolaşım sistemlerinin neden olduğu toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak görev yapar. İçeriğindeki bileşenler iltihap sökücü ve idrar üretimini arttırma yönündedir. Bu nedenle kanınız daha hızlı akar ve sağlığına tekrar kavuşur. Kereviz sapı iyice yıkanıp dilimlendikten sonra üzerine üç bardak su ilave edip kaynatmaya başlayın kaynadıktan sonra ocaktan çekerek on dakika boyunca demlenmesi için bekleyin ve süzdükten sonra afiyetle tüketebilirsiniz günde üç bardaktan fazlası önerilmemektedir.

Kan Dolaşımını Hızlandıran İçecekler

Ihlamur çiçekleri yıllardır soğuk algınlığı dışında kalp damar sorunlarını çözmek için kullanılmaktadırlar. İçerdiği bileşenler sayesinde stres seviyesini düşürerek tansiyonun normale dönmesine yardımcı olur. 1 çay kaşığı kurutulmuş ıhlamur çiçeğinin üstüne bir bardak su ilave ederek kanatın. Kaynamaya başladıktan sonra ocağı kapatıp on dakika demlenmesi için beklenir ve süzülerek içime hazır hale getirilir. Rahatlama vereceği için yatmadan önce tüketilmesi önerilmektedir. Kan dolaşımını hızlandırmak için tavsiye edilen yöntemlerin doktor onayı alındıktan sonra kullanılması gereklidir.

Yorumlar
Dilber AteşKan dolaşımını hızlandırmak için spor yapmak ve hareketsiz kalmamak önemli. Özellikle soğuk kış günlerinde daha az üşümek için yolda daha hızlı yürümek faydalı olabilir. Kan dolaşımını hızlandıran krem, maske, jel ve haplar da varmış ama daha önce hiç kullanmadım.cevapla
yorum yaz
Stevia Tohumu Bitkisi Fiyatı ve Satışı