Sağlık 02 Eylül 2021 - 08:50:50

Kanguru Faresi Nedir? Zararları Nelerdir? Neden Kırmızı Listededir? Nerede Görülür?

Kanguru Faresi Nedir? Zararları Nelerdir? Neden Kırmızı Listededir? Nerede Görülür?

Kanguru faresi; Heteromyidae familyasından olan, çöllerde yaşayan, üstün sıçrama ve iki ayak üzerinde yürüme özelliği bulunan bir canlı türüdür.

Kanguru Faresi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Son zamanlarda pek çok kişi tarafından araştırılan kanguru faresi; soluk ve koyu olmak üzere iki türü bulunan, yaşadıkları ortamdaki tohum ve bitkiler ile beslenen, bazı türlerinin böcek ve hayvan atıkları yediği bilinen canlılardır. Hiç su içmeyen kanguru faresi özelliklerine baktığımızda, suyu yedikleri yiyeceklerden metabolik olarak elde ettiklerini görmekteyiz. yiyecekleri toplayarak yer altında açmış oldukları depolarda saklayan bu fare türü gece yaratıklarıdır. Genel olarak gün batımını takip eden iki saat en aktif oldukları zaman aralığıdır.

Soluk renkli olan kanguru faresi kuma çok ince taneli kumlara delik açarken, koyu renkli olanlar taşlı ve kumlu toprakları tercih etmektedir. Genel olarak her iki türde çöllerde yaşamaktadır. Havalar soğuduğu zaman kış uykusuna yattıkları söylenmektedir. Kanguru sıçanları ile yakın akraba olan bu canlılar, kangurunun cüce haline benzemektedir. Yapısal olarak ön ayakları kısa arka ayakları uzundur.

Arka patileri üzerine basarak uzak mesafelere zıplayabilen kanguru farelerini kuyrukları bedenlerine göre uzundur. Kulakları ise bir tavşanı andırır ve uzundur. Genel olarak karanlıkta hareket ederler. Gündüzleri dinlenirler.

Kanguru Faresinin Zararları Nelerdir?

İnsanların yaşadıkları alanlarda çok fazla görülmeyen kanguru faresi, genel olarak bağ ve bahçelerde karşımıza çıkmaktadır. Depolarında yiyecek biriktiren bu fareler yaklaşık olarak 70-80 kilo kadar tahıl ve ekin tohumu biriktirebilir. Dünyanın en ilginç hayvanları arasında yer alan kanguru faresi zararlı mı diye bakacak olursak eğer, bu fareler ile dost olunabileceği fakat bunun sabır işi olduğu belirtilmektedir.

Pek çok kişi kanguru faresi ısırır mı diye araştırmaktadır. Bu fare kemirme özelliğine sahiptir. İlk başta insan gördükleri zaman korkarlar fakat sonrasında elinizde yiyecek alacak kadar yakınlaşabilirler. Sevilmeyi seven bu canlılar, tutulmaktan hiç hoşlanmazlar. Onları tutmaya çalıştığınız zaman sizi ısırabilirler.

Kanguru Faresi Neden Kırmızı Listededir?

Farklı bir tür olarak tanımlanan kanguru faresinin kırmızı listede olmasının nedeni Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'ne tabi olmasıdır. Yani koruma altındadır. Bu hayvanları tükenme tehlikesi olduğu için korunmaya alınmışlardır ve avlanması kesinlikle yasaktır. Son zamanlarda kanguru faresi Türkiye'de, Adıyaman ilimizde bir köyde görüldüğü belirtilmektedir.

Kanguru Faresi Nerede Görülür?

Çöllerde bulunan kanguru faresi nerede yaşar diye baktığımızda Türkiye'de çok sık görülmediğini belirtebiliriz. Genel olarak çöl iklimi yaşanan ve buna yakın bitki örtüsü görülen yerlerde rastlanmaktadır. Dünyanın en ilginç canlıları arasında yer alan bu farelerin yaşam alanları arasında ülkemiz olmasa da son zamanlarda görüldüğü belirtilmektedir.

  • kanguru faresi
  • kanguru faresi nedir
  • kanguru faresi zararları
  • kanguru faresi ısırır mı
  • kanguru faresi neden kırmızı listede
  • kanguru faresi türkiye
  • kanguru faresi nerede görülür
  • kanguru faresi nerede yaşar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Smokey Makyaj Ne Demek? Nasıl Yapılır?