Sağlık

Kanola Tohumu Nedir? Kanola Tohumu Çeşitleri, Faydaları ve Zararları

13 Mayıs 2018 - 06:19:54
Kanola tohumu nedir? Kanola tohumu çeşitleri, faydaları ve zararları

Kanola bitkisi insan ve hayvan sağlığına zararlı olan kolza bitkisinin ıslah edilerek yetiştirilen bitkilerden biridir.

Kanola Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kanola ıslah edilen bir bitkiden elde edildiği için özellikle yağı gıda olarak tüketilmektedir. Bitkisinin yanı sıra aslında yağı daha faydalıdır. Kanola tohumlarından yağ elde edilerek tüketilmesi sağlanır. Kanola tohumu diğer bitkilerin tohumlarından daha yağlı bir yapıya sahip olduğu için özellikle dizel yakıtın üretilmesi için üretilebilmektedir. Kanada kökenli olan bu bitki Ülkemizde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde kızartma yağı olarak da kanola yağı tercih edilebilmektedir.

Kanola Tohumunun Çeşitleri Neledir?

Dünyada birçok çeşidi olmasına rağmen iki tür kanola tohumu sıkça kullanılır. Birincisi dizel yakıt üretiminde kullanılır. İkincisi ise kızartmalık yağ olarak tercih edilir. Kanola tohumlarının yağlı yapısı yağ üretimini arttırabilmektedir. Kanola tohumlarının hastalıklı ve zehirli olanları herhangi bir gıda içerisinde kullanılmamaktadır. İçeriğinde üresatik asit bulunan kolza bitkisinin ıslahından elde edildiği için zehirli ve hastalıklı olanları insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Kanola Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  • Her ne kadar zehirli bir bitkinin ıslahından edilen bir bitki olan kanola, tohumlarının içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına oldukça faydası olan bir bitki tohumu olarak bilinmektedir.
  • İçerisinde A, D, E ve K vitaminleri yüksek miktarda bulunur. Bu nedenle özellikle vücudun yenilenmesinde etki gösterir. E vitamini sayesinde hücre yenileme özelliği daha da artış gösterir. K vitamini sayesinde kolesterolün dengelenmesi için tercih edilebilir.
  • Bol miktarda Omega 3 yağ asitlerini içerir. Bu yağ asitleri tüm vücudun sağlığı için gereklidir. Özellikle beyin ve sinir sağlığını koruyucu etkiye sahip bir tohumdur. Yağ olarak kullanılması gerekir.
  • Kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlayarak kolesterolü dengeleme özelliği sayesinde değerlerin normal düzeyde olmasını sağlar. Kemik sağlığını da son derece koruyucu etkiye sahiptir.
  • Koku ve tadı olmadığından kişiyi rahatsız edici bir yapıya sahip değildir. Yemek yaparken kullanılması yüksek ısıya dayanıklılık gösterdiğinden sağlığa zarar vermez. Kanola tohumlarından elde edilen yağ genel olarak kızartma yağı olarak tercih edilmelidir. Diğer yağ çeşitlerine oranla daha ekonomik olduğu için tercih edilen yağlar arasında yer alır.
  • Diyet yapanlarda çok az miktarda doymuş yağ oranına sahip olduğundan diyette kullanılacak yağlardan biridir.
Kanola Tohumunun Zararları Nelerdir?

Kanola bitkisinin tohumları zehirli bir bitki olan kolza bitkisinin ıslah edilip tekrar tohumların üretilmesinden elde edildiğinden zehirli birçok çeşidi bulunabilir. Zehirli tohumlar herhangi bir gıda yerine kullanılmamaktadır. Bu yüzden tohumların yetiştirilmesi uzman kişi tarafından yapılmalıdır. Kanola tohumlarının zehirli olmamasına dikkat edilerek üretimi toplanması yapılır. Hasat zamanında üretimi yapan kişinin bitki hakkında detaylı bilgiye sahip olması gerekir. Aksi halde insan ve hayvan sağlığını tehdit edici özelliğe sahip olabilir.

Yorumlar
Aysel Çerçen 13 Mayıs 2018 - 06:29:54 Kanola yağı satın almak istiyorum. Yağını elde edebilmek için tohumundan mu faydalanmak gerekiyor? Tohumunun gaz giderici etkisi var diye duymuştum bu amaçla kullananlar var mı? Satışı nerede yapılıyor? Nereden bulabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: