Yaşam

Kappa Variant Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kappa Virüsü Nerede Ortaya Çıktı?

27 Temmuz 2021 - 20:30:52
Kappa Variant Nedir? Belirtileri Nelerdir? Kappa Virüsü Nerede Ortaya Çıktı?

Koronavirüs salgını kapsamında endişe verici varyant olarak nitelendirilen kappa variant; delta varyantı sınıfına ait olan bir virüs şeklidir. İnsan sağlığını tehdit eden kappa varyantı Türkiye'de var mı diye merak ediyorsanız ve özellikleri hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Kappa Variant Nedir, Ne Demek?

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hızlı bir yayılma özelliği meydana getiren kappa varyantı; ilk olarak Hindistan'da görülmüş ve hasta tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Çok hızlı bir şekilde yayılm gösteren ve ateşin aşırı yükselmesine neden olan koronavirüs kappa variant, son zamanlarda endişe verici bir etki ile karşımıza çıkmıştır. Tüm dünya üzerinde korku salan ve pandemi olan ilan edilen koronavirüsün sürekli mutasyona uğraması ile farklı varyantları ortaya çıkmaktadır.

Kappa Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Genel anlamda koronavirüs kapsamına tüm ülkeler pek çok önlem almaktadır. Fakat tek zincirli bir RNA virüsü olması nedeniyle devamlı olarak mutasyona uğrayan covid-19 bu sefer karşımıza kappa varyantı olarak çıkmıştır. Akciğeri etkilemesinin yanı sıra kalp sağlığını da olumsuz yönde etkileyerek ölüme sebep olan kappa varyantı belirtilerine baktığımızda hızlı bir şekilde aniden yükselen ateş, hastanın nefes almada zorlanması durumu söz konusudur. Bu varyant henüz yeni görüldüğü için hakkında yeterli bir veri bulunmamaktadır. Fakat oldukça ağır olduğunu ve tehlikeli olduğunu belirtmek gerekir.

Kappa Virüsü Nerede Ortaya Çıktı?

Delta varyantı sonrasında farklı bir varyant çeşidi olarak karşımıza çıkan kappa mutasyonu Hindistan'da görülmüştür. Yapılan açıklamalara göre hastada görülen varyant kişinin ölmesine neden olmuş ve tüm tedavilere rağmen hasta kurtulamamıştır. Bu durum sonrasında ise mutasyon fark edilmiş ve endişer verici nitelikte sayılmıştır.

Kappa Varyantı Türkiye'de Var mı?

Kappa virüsü delta varyantının bir başka türüdür ve B.1.617.2 şeklinde ifade edilmektedir. Kappa virüsü henüz ülkemizde görülmemiştir. Fakat bu salgın küresel olduğu için Türkiye'de de vakaların görülebilmesi olasıdır. Bundan ötürü koronavirüsten korunma kapsamındaki tüm önlemlere uyulmalı ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: