Karabiber çayı zayıflatır mı? Tarifi nedir? Kullananlar, zararları ve faydaları
Zayıflama

Karabiber Çayı Zayıflatır mı? Tarifi Nedir? Kullananlar, Zararları ve Faydaları

05 Haziran 2018 - 20:24:57

Karabiber çayı yağ yakılması, metabolizmanın hızlanması gibi kilo vermek için çeşitli faydaları olan çay tarifidir.

Karabiber Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

Yemeklere tat veren ve birçok tarifte kullanılan baharat türüdür. Bu baharatın nerde yetiştiğini çoğu kişi bilmez. Ağaçta yetişen karabiber Dünya'da popüler baharat türleri arasında bulunmaktadır. Kökeni ise Hindistan'dır. İzmir ve Antalya'da yetiştirilir. Sevdiği iklim özellikleri nemli ve sıcak hava koşullarıdır. On beş derece sıcaklıktan daha aşağıda olduğu zaman dayanamamaktadır. Soğuk bölgelerde bu baharatı yetiştirmek için sera gibi kapalı alanları tercih etmek gerekir. Hava sıcak olduğu zamanlarda ekilebilen bitkinin toprağı kaliteli olmalı ve suyu hızlı bir şekilde süzmelidir. Suyun iyi bir şekilde süzülebilmesi için bitkinin yüksek bir zemine ekilmesi önerilir. Ekilmeden öncesinde tohumun yirmi dört saat kadar suda bekletilmesi gereklidir. Sonrasında ise yarım santimetre kadar toprak altına aralıklar olacak şekilde ekilmektedir. Bitkinin filizlenebilmesi için toprağın nemli tutulması gerekir. Nem işlemi için sprey şişelerden yardım alınabilir. Filizlenme sürecinden sonra güneş ışığına bırakılmalıdır. Sonuçların iyi olması için toprağın nemli tutulması ve fazla sulama işleminden kaçınılması gerekmektedir.

Karabiber Çayının Faydaları Nelerdir?

Çay olarak sıkça tüketilen bu baharatın sağlık üzerindeki faydaları oldukça fazladır. Balgam söktürme özelliği olan karabiber çayı öksürüğü kesmektedir. Kış mevsiminde öksürük, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara birçok kişide rastlamak mümkündür. Bu tür rahatsızlıklar geceleri verimli uyumayı gündüz ise yaşam kalitesini engeller. Hal böyle olunca etkili çaylardan yardım almak gerekebilir. Balgam söktürme ve öksürük problemini ortadan kaldırması ile geceleri rahat bir şekilde uyumak mümkün hale gelir. Karabiberin senelerden beri faydalarının çok fazla olduğu söylenen baharat türlerinden biridir. Çoğu kişinin evinde bulunmakta olan baharat yemeklere lezzet katmasının yanında hastalıklara çare olmaktadır. Karabiber çayı içerisine limon ve bal eklemek etkisini arttırarak rahat bir halde nefes almayı sağlamaktadır.

Karabiber Çayı Tarifi Nedir?

Şifa dağıtıcı çay olarak bilinen ve ana maddesi karabiber olan karabiber çayının tarifi oldukça basittir. İsteğe göre içeriğine limon ve bal ilave edilebilir. Limon ve balın özelliği çayın etkisini arttırmakta ve hastalık sürecinin geçmesini hızlandırmaktadır. İlk olarak bir bardak su cezvenin içinde kaynatılır ve bardağın içerisine bir çay kaşığı kadar toz karabiber konulur. Karabiberin üzerine iki yemek kaşığı bal eklenebilir. Kaynamış olan su ocaktan alınarak malzemelerin olduğu bardağın içine dökülür ve on dakika demlenmeye bırakılır. Demlenme sürecinden sonra malzemeler süzülür ve çay servise hazır hale getirilir. Çayın hazırlanması için karabiberin taze çekilmiş olması etkisini arttırmaktadır. Bir diğer tarif ise su kaynatılır ve kaynayan su fincana ilave edilir. Kaynayan suyun içerisine 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı kadar karabiber eklenmelidir. Çayın üzerine limon sıkılabilir. Hazır hale gelen karabiber çayı ılındığı zaman tüketilmelidir.

Yorumlar
Neslihan Gülmez 05 Haziran 2018 - 20:34:57 Daha önce öksürük için karabiber çayı kullanmıştım. Zayıflama özelliğinin de olduğunu duyunca tekrardan kullanmak istedim. Kilo vermek için nasıl kullanmak gerekiyor? Bu çayı kullananlar ve bu çay sayesinde zayıflayanlar var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: