Karabuğday zayıflatır mı? Karabuğday diyeti kaç gün yapılır? Kaç kilo verdirir?
Sağlık

Karabuğday Zayıflatır mı? Karabuğday Diyeti Kaç Gün Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

18 Ağustos 2018 - 14:47:27

Karabuğday sağlık açısından çok önemli bir yere sahip olan ve kilo vermeyi kolaylaştıran bir besindir.

Karabuğday Zayıflatır mı? Kilo Verdirirmi?

Çoğunlukla Polonya'da yetişen karabuğday yüzde on bir oranında protein ve yüzde iki oranında yağ bulundurmaktadır. İçerisinde glüten barındırmaz. Dolayısı ile alerjisi olan kişilerin bu besini tüketmeleri herhangi bir probleme yol açmamaktadır. Yağ oranı oldukça az olan besin zayıflama hususunda çok etkilidir. Açlık hissini bastırmakta ve zayıflamayı kısa bir zaman dilimine yaymaktadır. Magnezyum oranı fazladır, bu sebeple birçok hastalığın düşmanın olarak ifade edilir. Bunun dışında fosfor, mineral, demir ve potasyum içermektedir. Bu vitamin ve minerallerin varlığı burun kanamasını ve iltihap sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Karabuğdayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Son yılların popüler besinleri arasında yer alan karabuğday kuzukulağıgiller familyasından gelmektedir. Yüksek lif oranı sayesinde diyet listelerinde varlığını devam ettirmektedir. Gluten içermemektedir. Zengin bir protein deposudur. Et yemeyen kişiler bu besinden faydalanabilmektedir. Lif seviyesinin fazla olmasından dolayı sindirim sistemine çok iyi gelir. Gluten içermemektedir. Bu özelliği bazı rahatsızlıklar için önem taşır.

Karabuğday Ne İşe Yarar?

İçerisinde olan vitamin ve mineraller kaynakları kansızlığın giderilmesine yardımcıdır. Yağ oranı düşük olması kilo vermeyi kolaylaştıran bir özelliktir. Lif oranının fazlalığı ise uzun süre kişiyi tok tutar. Kullanımı yemek çorba ve salatalarda olabilir. Saç ve cilde birçok faydası vardır. B1, B9, B3 ve B5 vitaminlerini içerisinde barındıran besin cildin sağlıklı olmasını sağlar ve saçları güçlendirir. İçindeki maddeler kırışıklıkları yüksek oranda engellemektedir. Saçların temel bileşeni olan keratin üretimi sağlayan amino asitler karabuğdayın içinde vardır. Saçların çok kısa zamansa uzamanı sağladığı için saç uzama konusunda sıkıntı yaşayan kişi bol bol karabuğday tüketebilir.

Karabuğday Nasıl Yenir? Diyeti Nasıl Yapılır?

İlk olarak iki su bardağı su tencereye dökülür. Suyun içine üç yemek kaşığı karabuğday ilave edilmektedir. İlave edilen malzemeler bir süre kaynatılmalıdır. İkincisi uygulama ise kaynayan suyum içine karabuğdayın dökülmesidir. Kısa bir süre ocakta bekletilen karışım süzülür. Zayıflamak amacıyla kullanmak için yağsız yoğurda karıştırılarak tüketilebilmektedir. Yoğurdun içerisine tuz ve yağ koyulmamalıdır. Zayıflama özelliğinin gerçekleşmesi için tuz ve yağ gibi kilo almaya neden olan malzemelerle karabuğday karıştırılmamalıdır. İsteğe göre karabuğdayın içine muz, çilek nar ilave edilebilir.

Karabuğday Diyet Kaç Kilo Verdirir?

Zayıflamaya etkisi olan karabuğdaydan diyet sürecinde faydalanılabilir. Fakat bazı kişiler sadece karabuğday ile beslenmektedir. Tek bir besin ile beslenmek vücut için zararlı olabilir. Bu yüzden kişinin kafasına göre bir diyet programı oluşturması doğru değildir. Karabuğdayın diyet listesine eklenmesi için diyetisyen ile görüşmek gerekir. Kalorisi az olan besinle zayıflanabilir. Fakat yanında tüketilecek olan besinler de önemlidir. Karabuğday diyeti için diyetisyen ile görüşülmeli ve belirtiği yöntemler uygulanmalıdır.

Yorumlar
Sabiha Çelik 18 Ağustos 2018 - 14:57:27 Karabuğday diyeti kaç gün yapılmalı? Kaç kilo verdirir? Bu diyeti yapanlar var mı? Kalıcı kilo vermek istiyorum. Genelde her yaptığım diyetten sonra kiloyu geri alıyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: