Diyet 20 Mayıs 2021 - 20:32:55

Karbonhidrat Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Haftada Kaç Kilo Verilir?

Karbonhidrat Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Haftada Kaç Kilo Verilir?

Karbonhidrat diyeti, bazı kişiler tarafından 40 ünite diyeti olarak tanınan zayıflatıcı beslenme programlarından biridir.

Karbonhidrat Diyeti Nedir? Ne İşe Yarar?

Kilo verme sürecinde insanları bıktıran en önemli etken diyetin uzun sürmesidir. Diyet uzun sürdüğü zaman kişi hem sıkılmakta hem de pes etmektedir. Hal böyle olunca kilolu kişilerin çoğu kısa vadeli diyet listelerine yönelmektedir. 40 ünite diyetinin özelliği kısa sürmesi ve zayıflatmasıdır. Karbonhidrat diyeti türü ile ilgili dünya genelinde çeşitli uygulamalar yapılmış ve doğru olarak uygulandığında kalıcı kilo kayıpları meydana gelmiştir.

Karbonhidrat Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

Diyetin içeriği karbonhidrat miktarının sıfıra indirilmesidir. Hatta duruma göre karbonhidrat tüketmek tamamen sonlandırılabilmektedir. Amaç hızlı bir biçimde kilo vermektir. Protein yükseltilerek karbonhidratlar kısıtlanır ve süreç kilo kaybı ile sonuçlanır. Karbonhidratlar diğer vitamin ve mineraller gibi vücudun ihtiyaç duyduğu besin grupları arasında yer alır. Fakat zaman içerisinde vücuda normalden fazla karbonhidrat alındığı zaman birikme meydana gelmektedir. Bu durumda vücutta yer alan karbonhidratlar yağa dönüşür ve vücudun çeşitli alanlarında depolanmaktadır. 40 ünite diyetinin mantığı gün içinde alınan yiyeceklerin karbonhidrat oranlarına bakılmasıdır. Karbonhidrat oranı fazla olan gıdaların yerine sıfır karbonhidratlı gıdalar tercih edilmektedir. Karbonhidrat Diyeti doğru ve bilinçli bir şekilde uygulamak beraberinde kilo kayıplarını getirmektedir. Gün içinde tüketilen gıdaların besin oranlarına bakmak ve dikkatli bir şekilde tüketmek gerekir.

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır? Nasıl Uygulanır?

Diyette dikkat edilmesi gereken faktör alınan karbonhidratın oranıdır. Diyet boyunca besinlerdeki karbonhidrat oranlarının hesaplanması gerekmektedir. Vücuda alınan karbonhidratlar yağa çevrildiği için şişmanlamak kaçınılmaz bir sonuç haline gelir. Diyetin doğru ve kusursuz bir biçimde uygulanabilmesi için tüketilen her besinin ne kadar miktarda karbonhidrat içerdiğine bakılması gerekmektedir. Vücudun normal koşullarda ihtiyaç duyduğu günlük karbonhidrat oranı yetmiş ünitedir. Kilo vermek isteyen kişinin gün içinde alacağı karbonhidrat oranını kırk ila atmış ünite aralığında tutması gerekir. Bu oranlarda zayıflamak mümkündür. Karbonhidrat oranı sıfır olan besinlerin istenildiği kadar tüketilmesi serbesttir. Karbonhidrat değeri olan besinlerin miktarına bakılması diyet sürecinde önem teşkil eder.

Karbonhidrat Diyetinde Ne Yenir?

Diyette en önemli ilk kural seçilen besinlerin ünite oranlarının kırk ila atmış aralığında olmadır. Bu oranın atmış üstünde olması kilo almaya neden olur. Bir diğer kural ise unlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durulmasıdır. Karbonhidrat oranı fazla olan gıdalardan en bilineni şekerdir. Bir kesme şekerin içinde tahmini olarak on iki ünite karbonhidrat bulunduğu ifade edilmektedir. Sabah kahvaltılarında çayın içine iki şeker atmak karbonhidrat değerini yirmi dörde çıkarmaktadır. Bu miktar çayın artması ile artış gösterir. Karbonhidrat diyetinin bozulmaması ve iyi bir şekilde uygulanması için tüketilen gıdaların oranlarına mutlaka bakılmalıdır. Zayıflamanın yanı sıra sağlıklı yaşamak ve enerjik olmak için beslenme tarzına ziyadesiyle dikkat etmek gereklidir.

  • karbonhidrat diyeti nedir
  • karbonhidrat diyetinin özellikleri
Yorumlar
Tuğba alarca Karbonhidrat diyeti ile kilo verenler var mı? Zayıflayanlar var mı? Bu diyeti yapabilmek için nasıl bir program uygulamak gerekiyor? Ne kadar süre yapılmalı? Kaç gün boyunca diyeti uygulamak gerekiyor? Birde alınması gereken karbonhidrat miktarı ne kadar? cevapla
yorum yaz
Siyatik Nedir? Neden Olur? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi