Sağlık

Karnın Alt Kısmında Ağrı Hamilelik Belirtisimi?

06 Ağustos 2018 - 05:27:10
Karnın alt kısmında ağrı hamilelik belirtisimi?

Karın ağrısı son derece sık görülen sorunlar arasında yer alırken bu ağrıların hangi bölgesel oluştuğu da oldukça önemlidir. Karnın alt kısmında yaşanan ağrılar hamilelik belirtileri arasında gösterilebilmektedir.

Karnın Alt Kısmında Ağrı Neden Olur?

Bayanların vücutlarında gerçekleşen birçok farklı durum hamileliğin belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple de bayanlar herhangi bir sorunda hemen adet dönemlerini kontrol etmeye başlarlar. Karnın alt kısmında yaşanan ağrılar da bu belirtiler arasında gösterilebilir. Ancak bu ağrılar genel olarak sorunlu bir hamileliğin başlangıcını işaret eder. Genel olarak dış gebelik sorunu yaşayan kişilerde bu ağrılar kendisini göstermeye başlamaktadır. Ancak karnın alt kısmında yaşanan ağrıların tek sebebi de bu değildir. Bu sebeple kontrollerin yapılması ve sonrasında yorumlanması gerekmektedir.

Karnın Alt Kısmında Ağrı Gebelikte Neleri İşaret Eder?

Bu ağrılar gebelik yaşayan bayanlarda da sıklıkla görülmektedir. Gebelikleri normal bir şekilde başlamış olan kişilerde bu ağrıların başlangıcı farklı sorunları gösteriyor olabilir. Bu sorunların ilki düşüktür. Vajinal kanama ve bunun yanında karnın alt kısmında yaşanan ağrılar düşüğün en net belirtileri olarak gösterilmektedir. Bayanlarda hamile kalmaya yarayan hormonlar da bu ağrılara sebep olabilmektedir. Gebelik döneminde bu hormonlar çok aktif olduğundan bu ağrıyı ortaya çıkarmaktadır. Gebelikte 37. haftadan daha öncesinde yaşanan doğumlar erken doğum olarak nitelendirilir ve karnın alt bölgesinde ağrıya sebep olabilmektedir. Son olarak plasenta olarak isimlendirilen yapının rahimden ayrılmasının erken oluşu da bu ağrıya sebebiyet verir.

Karnın Alt Kısmında Ağrı Hamilelik Nedeni mi?

Bayanların adet dönemlerinin 14 gün sonrasında yumurtlama dönemleri gelmektedir. Bu dönem içerisinde serbest bırakılan yumurtalar karnın alt kısmında ciddi şekilde ağrıya sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra çoğu kadının adet döneminde oluşan ağrıları karnın alt kısmına etki etmektedir. 10 kadından 1 tanesinde bu ağrılar günlük hayatı oldukça olumsuz bir şekilde etkileyecek düzeyde şiddetli olabilir. Rahimde oluşan iltihaplanmalar da bayanlarda karnın alt kısmındaki ağrıların oluşmasına sebebiyet verir. Son olarak apandisit ve bağırsak enfeksiyonları da bu bölgeyi etkileyebilmektedir.

Karnın Alt Kısmında Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu ağrıların sebebi çok farklı olabileceğinden ilk olarak teşhisin başarılı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Eğer bu ağrılar yalnızca standart bir adet dönemi ağrıları ise kişilerin ağrı kesici ilaçları kullanmaya başlaması gerekmektedir. Ancak sorun çok daha ciddi olabilmektedir. Bu durumda kişilere daha özel müdahaleler gerekmektedir. Bazen bu müdahaleler cerrahi düzeyde olabileceğinden uzmanlara gözükmek atılabilecek olan en doğru adımdır. Gebelik döneminde yaşanan ağrılarda olabilecek en kısa sürede doktorlara gidilmesi hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından çok büyük önem taşımaktadır. Karnın alt kısmındaki ağrılar son derece ciddi sonuçlar doğurabildiğinden bayanların çok dikkatli olması ve ağrıyı çekmek yerine hemen hastanelere gitmesi önerilir.

Yorumlar
Ayşen Gökçe 06 Ağustos 2018 - 05:37:10 Karnımın alt kısmında iki gündür yoğun bir ağrı var. Hamilelik olabilir diye ilaç kullanmadım doktora da hafta sonu diye gidemedim. Bu ay düzenli bir şekilde adet oldum ama hamilelik yine de olabilir mi? Belirtisi midir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: