Yaşam

Kaymaçina Nedir? Tarifi ve Püf Noktaları Nedir? Kalorisi Ne Kadar?

20 Aralık 2020 - 08:50:05
Kaymaçina Nedir? Tarifi ve Püf Noktaları Nedir? Kalorisi Ne Kadar?

Kaymaçina; üsküp tatlısı olarak da nitelendirilen ve boşnak mutfağının en meşhur lezzetlerinden biri olarak nitelendirilen oldukça lezzetli ve sütlü bir tatlıdır.

Boşnak Tatlısı Kaymaçina Nedir?

Boşnak mutfağının geleneksel tatlılarından biri olan kaymaçina, süt, şeker, vanilya özütü ve yumurta malzemeleri ile yapılan sütlü bir tatlıdır. Batı mutfağında yer alan custard kremalarına benzetilen bu tatlı içerisindeki yumurta sayesinde içerisinde yumurta ile diğer malzemelerin özleşmesi sağlanırken aynı zamanda kokusu da hissedilir bir hal almaktadır. Genel olarak tarifte yer alan yumurta miktarının fazla olması tadı konusunda endişe yaratsa da içerisindeki vanilya sayesinde bu yumurtanın kokusu ortadan kalkmaktadır. Bundan dolayı vanilyanın düzgün bir şekilde karıştırılması gerekmektedir.

Oldukça lezzetli bir tada sahip olan kaymaçina, son günlerde sıklıkla tercih edilen tatlılar arasında yer almaktadır. Balkan mutfaklarının vazgeçilmezi olan bu Boşnak tatlısı biraz zahmetli bir tarife sahip olsa da lezzeti itibari ile bu tatlı sıklıkla tercih edilmektedir. Birtakım püf noktalara dikkat edilerek yapıldığı zaman kısa süre içerisinde hazırlanabilmektedir. Farklı bir lezzet ve tarifler arıyorsanız sizler de bu tatlıyı yapabilirsiniz.

Kaymaçina Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Oldukça lezzetli bir tatlı olan kaymaçina tarifi için gerekli malzemelere baktığımızda 1 litre süt, 5 adet yumurta, 1 bardak şeker ve 1 paket vanilya gereklidir. Ayrıca karemelini hazırlamak için 5 kaşık şekere ihtiyaç vardır. Tatlıyı hazırlamak için öncelikle derin kasede süt ve şekeri mikser yardımı ile çırpınız. Daha sonra içerisinde yumurtaları ekleyin ve yaklaşık olarak 5-6 dakika daha çırpınız. Köpük köpük olana kadar çırpınız ve daha sonra karışımın içerisine vanilya ekleyiniz. Karışımın kıvamı boza halini alana kadar karıştırmaya devam edip sonrasında cam tepsiye dökünüz. Fırın tepsinin içerisine su koyup kaymaçina bu tepsinin içerisine oturtulur. Daha sonra ısıtılmış 180 derece sıcaklıktaki fırında 40 dakika kadar pişirilir.

Tekli kaselerde de pişrilebilen kaymaçinanın üzeri kızarmaya başladığı zaman fırından çıkartılır ve soğumaya bırakılır. Yaklaşık olarak 1 gün boyunca buzdolabında bekletildikten sonra servis edilmektedir.

Kaymaçinanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bu tatlıyı yaparken şeker ve yumurta beyazlaşana kadar çırpınız. İyi bir şekilde çırpılması tatlının daha lezzetli olmasını sağlamaktadır. Fırına atıldıktan sonra üzeri göz göz kabarana kadar kontrollü bir şekilde pişirmeye dikkat ediniz. Buzdolabında dinlendirilmeden servis edilmemelidir. Yaklaşık olarak 1 gün boyunca dolapta bekletmeye özen gösteriniz.

Kaymaçina Kalorisi Ne Kadar?

İçerisinde şeker, süt, yumurta ve vanilya barındıran kaymaçina kalorisi çok masum değildir. Yaklaşık olarak 2176 Kcal olarka ifade edilmektedir. Eğer ki diyet yapıyorsanız ve kilo vermek istiyorsanız bu tatlıdan tüketmemelisiniz. Bunun yanı sıra şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıklar söz konusu ise sınırlı tüketim sağlanmalı ve tüketilmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: