Kerbel (Frenk maydanozu) nedir? Nerelerde kullanılır? Fayda ve zararları
Sağlık

Kerbel (Frenk Maydanozu) Nedir? Nerelerde Kullanılır? Fayda ve Zararları

06 Nisan 2018 - 09:10:28

Maydanoz ile ciddi şekilde akrabalığı bulunan kerbel, ülkemizde frenk maydanozu olarak da isimlendirilirken aromatik bir kokuya sahip olan bitkiler arasında gösterilmektedir.

Kerbel Nedir? Ne İşe Yarar?

Fransız mutfağında kerbel çok popüler olan bitkilerden birisidir. Ülkemizde maydanozun çok fazla tüketimi ve insanların buna alışması sebebiyle çok fazla kerbel kullanımı görülmez. Ancak son dönemde özel olarak yapımına başlayan bazı yemeklerde kullanımı için gerekli olmaya başlanmaktadır. Hafif yemeklerde aroma katmak ve lezzetini daha keskin hale getirmek için kerbel kullanılabilmektedir. Maydanoza göre daha uzun süre saklanabilmektedir. Bu yönünde daha dayanıklı bir bitkidir. Anavatanı incelendiğinde Kafkasya ortaya çıkıyor olsa da Avrupa'ya bu bitkiyi ilk olarak getirenler Romalılardır.

Kerbel Nerelerde Kullanılır? Kullanım Alanları Nedir?

Kerbelin kullanım seçenekleri bir yandan oldukça çeşitlilik gösterirken genel anlamda aynıdır. Çorbalarda, yemeklerde ya da salatalarda sıklıkla kullanılan bir üründür. Salataların içerisinde kullanılırken herhangi bir ısıl işlem görmesi de söz konusu olmaz. Ancak bunun yanına çorbalarda ya da yemeklerde kullanılırken tüm aromasını kaybetmemesi için olabildiğince çiğ halde kullanılmaktadır. Genelde çorbalarda kullanılırken sunum aşamasında eklenir. Yemeklerde de kullanımı benzer bir şekilde olacaktır. Direkt olarak sebze yemeği şeklinde pişirilmemektedir. Bunun yanında makarna soslarının hazırlanma aşamasında da popüler bir üründür. Özellikle İtalya'da birçok makarna sosunun içerisinde kerbel yer alır.

Kerbelin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Maydanoz gibi mineral ve vitamin yönünden oldukça popüler bir bitkidir. Bu sebeple de yetişkinlerde ya da çocuklarda vitamin eksikliklerine karşı rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu etkilerinin yanında kanı temizleyici bir etkisi bulunur. Bu sebeple de sigara ya da alkol gibi zararları maddeleri kullanan kişiler, kanlarını temizlemek için içerisinde frenk maydanozu yer alan kürler hazırlayabilirler. Bunun yanında karaciğere iyi gelirken sindirim sistemini de rahatlatan bir üründür. Geleneksel yöntemler arasında sirke ile karıştırılıp kullanımı da vardır. Bu kullanım şeklinde hıçkırığı kesme konusunda büyük bir başarı göstermektedir. Temizleyici etkisi cilt için de geçerlidir. Bu sebeple de özel kürlerde ya da kremlerde kullanıldığı takdirde cildin de temizlenmesini sağlayacaktır.

Kerbelin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Frenk maydanozu ya da kerbel ismiyle bilinen bitkiyi kullanırken kişilerin zararları konusunda çok fazla endişe etmesine gerek olacak bir durum da söz konusu değildir. Normal miktarlarda kullanıldığında insanlara herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Çocuklar ya da hamile bayanlar dahi rahatlıkla bu ürünü kullanabilirler. Çok fazla tüketimi durumunda sindirim sisteminin zorlanmasına sebep olabilmektedir. Mide üzerinde etkili bir bitki olduğundan midenin yorulmasına sebep olabilmektedir. Bunun dışında fazla kullanımında kanın daha seyrek bir hale gelmesine sebep olabilir. Bu sebeple çok yüksek miktarda kullanımdan kaçınmak doğru bir tercih olacaktır. Frenk maydanozu olarak bilinen kerbel yemeklere kattığı güzelliğin yanında insan hayatı için de son derece önemli bir üründür.

Yorumlar
Filiz Başoğlu 06 Nisan 2018 - 09:20:28 frenk maydanozu nerede satılır? Nerede yetişir? Görüşüş olarka çok hoşuma gitti. Normal bildiğimiz maydanozlarla aynı mı tadı? Salatasının çok lezzetli olduğunu duymuştum. Hangi yemeklerde kullanılır? Fiyatı ne kadar?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: