Sağlık

Keten Tohumu Yağı Faydaları ve Zararları Nedir? Aç Karnına Mı İçilir?

20 Ocak 2018 - 08:51:47
Keten tohumu yağı faydaları ve zararları nedir? Aç karnına mı içilir?

Bitkisel yağlar arasında son yılların en çok tercih edilen keten tohumu yağı sağlık açısından oldukça büyük öneme sahiptir. En belirgin özelliği ise içerisinde bitkisel omega 3 yağ asitlerinin olmasıdır.

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Bitkilerin tohumlarından elde edilen yağlar vücut sağlığı için oldukça büyük öneme sahiptir. Normal beslenmede vücuda alınamayan yağ asitleri ve mineraller sayesinde bitkisel yağlar ile alınabilmektedir. Keten tohumu yağı toplanan keten tohumlarının parçalanarak damıtılması sonucu elde edilir. İçeriğindeki birçok bileşe insan sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Günlük beslenme şeklinde tüketilen keten tohumu yağı öncelik olarak kolesterolün dengelenmesi için tercih edilebilmektedir. Kalp ve damar sağlığı için kullanılan bu yağ kötü kolesterolde iyileşme sağlar.
  • Bağırsakların düzenli çalışması için kullanılabilecek olan bu yağ özellikle kabızlık gibi problemi olan kişilerde kabızlık giderici ve bağırsakların çalışmasında etkili olan bir yağdır.
  • Kemik sağlığı için tercih edilen keten tohum yağı eklem ağrılarında çok etkilidir. Yaşa bağlı olarak meydana gelen eklem rahatsızlıklarında tedavi destekleyici olmaktadır. Bu sayede hastanın ağrıları hafifleyerek eklemlerin düzenli çalışmasına yardımcı olurlar.
  • Kanser hücrelerinin oluşmasına engel olan bu yağ ailesinde kanser geçmişi olan kişilerde de kullanımı tavsiye edilmektedir.

Keten Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

Bitkisel omega 3 kaynağı olan bu yağ alzheimer gibi beyin hastalıklarında hastalığın tedavi sürecinde destekleyici olarak tercih edilmektedir. Ayrıca unutkanlık ve dikkat dağınıklığı için de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra okul çağındaki çocuklarda da kullanılarak zihin açıcı özelliği tercih edilmektedir. Keten tohumu yağı diyet yaparken omega 3 yağ asidi sayesinde zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Kabızlığında giderilmesinde kullanılan bu yağ diyet esnasında meydana gelen kabızlığa engel olmaktadır. Omega 3 bakımından zengin olan bu yağ her yaş grubunda kullanılarak beynin düzenli çalışmasına destek sağlar. Vücuda dinçlik verir. Spor yapanlarda kullanılması daha az yorgunluk hissinin oluşmasını sağlar. Özellikle yorucu iş temposunda çalışanlar için enerji verici olacaktır.

Keten Tohumu Yağının Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

İnsan sağlığı için faydalı bitkisel yağlardan biri olan keten tohumunun günlük tüketilmesi gereken miktardan fazla tüketilmesi özellikle bağırsakların çok çalışmasına sebep olacaktır. Bu da ishal yapabilir. Keten tohumu omega 3 kaynağı olduğundan kan pıhtılaşması olmayan kişilerde kullanımı önerilmemektedir. Omega 3 yağ asitleri kanı sulandırmaktadır. Bu yüzden herhangi bir yara ya da kesikte kişinin kanı pıhtılaşmadığından kanama devam edebilir.

Keten Tohumu Yağı Aç Karnına Mı İçilir?

Bu yağ aç kanrına mı yoksa tok karnına mı kullanılır diye merak edilmektedir. Kullanımı doktor tavsiyesi ile olmalıdır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra doktora danışılarak kullanılması önerilir. Keten tohumu yağı günlük olarak tüketilmesi gerekenden fazla tüketilmesi halsizlik hissine sebep olabilmektedir. Düzenli ve ölçülü kullanımı sağlık bakımından olumlu sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Yorumlar
Sevinç Kantürk 20 Ocak 2018 - 09:01:47 Keten tohumu yağı besin değeri nedir? Evde nasıl yapılır? Faydaları için kullanmak istiyorum. Bunu satın almak için ne yapmak gerekiyor? Nerede satılır fiyatı ne kadar bilen var mı? Bu konuda en iyi marka hangisidir?cevapla
Fatma Çıracı 23 Ekim 2018 - 10:46:01 Keten tohumu yağının cilde faydaları hakkında bazı yazılar okumuştum. Fiyat olarak çok pahalı olmayan bir bitkisel yağ olduğu için doğal bakım esanslarına kullanılabilir diye düşünüyorum. Cildi için bir yan etkisi olur mu nasıl anlayabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: