Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi
Sağlık

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

24 Eylül 2017 - 00:34:02

Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen hastalığın asıl adı pilonidal sinüs'tür.

Kıl Dönmesi Nedir, Ne Demek?

Kıl dönmesi, deri altında kalın bir tabakaya sahip bir baloncuğun, deri içerisindeki kılın dışarı çıkmasını engelleyerek içeri yönelmesine neden olması ile görülen bir hastalıktır. Sıcak havalarda daha sık görülmesinin yanı sıra ergenlikten başlayarak kırklı yaşlara kadar görülme alanına sahiptir. Bu kist en çok kuyruk sokumu ve tıraş edilen bölgelerde görülmektedir. Özellikle erkeklerde kadınlara göre daha sık görülmesi erkeklerin bu durumdan daha çok mağdur olmasına yol açmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında pilonidal sinüs tedavisi uygulanmalı ve bu durum ortadan kaldırılmalıdır.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Pilonidal Sinüs, yani kıl dönmesi nedenleri birkaç nedenden oluşmaktadır. Bunlar arasında en sık rastlanılan nedenler arasında tıraş ve kişinin kıyafetlerinin dar olması gelmektedir. Sıklıkla tıraş olmak pilonidal sinüs riskini artırmakta. Ayrıca tıraş edilen yüz haricindeki bölgelerde dar kıyafetler giyiliyorsa bu durumda görülme olasılığı yükselmektedir. Nedenler arasında sıklıkla oturmakta gelmektedir. Masa başında çalışan kişilerin sürekli oturmaları ile makat bölgelerinde görülme riskleri de artmaktadır. Aşırı terlemek ve kılların çok sık çıkması da diğer nedenler arasında sayılabilir.

Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi tedavisi uygulanmadan önce kişiler bazı belirtilerden şikayet ederek doktora başvurmaktadır. Burada her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis oldukça büyük önem taşımaktadır. Çünkü çok ilerlemiş kıl dönmeleri vücuda ciddi zararlar verebilmekte ve tedavinin cevap verme süresini uzatmaktadır. Karşılaşılabilecek pilonidal sinüs vakaları genel olarak deri üzerinden tespit edilebilmektedir. Deride kızarıklık ve şişkinlik en önemli belirtilerindendir. Deri üzerindeki kaşıntılarda bu hastalığın habercisi olabilmektedir. Tıraş olunduğunda alınamayan kıllarda belirtiler arasında görülmektedir.

Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişilerde görülen kıl dönmesi çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi uygulanırken iki aşamadan söz edilebilir. İlk aşamada henüz kıl dönmesinin oluştuğu bölgede herhangi bir enfeksiyon görülmemiştir ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan bu duruma sebep olan kıl çıkarılabilir. İkinci aşama ise artık pilonidal sinüsün görüldüğü yerde enfeksiyon oluşmuştur ve cerrahi müdahaleye gerek görülür.

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Eğer birinci aşamada ise kişi eğer kılın bir kısmının çıktığını tespit edebiliyorsa cımbız ile kılın tamamının çıkmasını sağlayabilir. Tıraş ettiği bölgede görülen dönmelerde ise tedavi olarak tersten tıraş etme yöntemi denenebilir. Bazı kremler bu hastalığa karşı uygulanabilecek tedavilerde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda kılın bir müddet uzayarak düz bir şekilde çıkması da sağlanabilmektedir. Hastalık ikinci aşamaya yani enfeksiyonlu hale gelmişse cerrahi müdahale gerektirmektedir. Bu ameliyat lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Kılın olduğu bölge hissizleştirilmekte ve kısa bir süre içerisinde kıl alınıp enfeksiyon temizlenmektedir. Hasta ameliyat sonrasında normal hayatına hemen dönebilmektedir.

Pilonidal Sinüs Ameliyatı Sonrası Bakım

Kıl dönmesi ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri bir ay boyunca pansuman yapılarak mikroplardan uzak tutulmasıdır. Eğer makat bölgesinde ise oturmalarına ve yatma pozisyonlarınıza dikkat etmeniz de önemlidir.

Yorumlar
Dilek Orak 16 Eylül 2017 - 14:13:57 Kıl dönmesi belirtileri nelerdir? Ameliyatın fiyatı ve süresi ne kadar?cevapla
Muhittin Demir 14 Ağustos 2018 - 14:00:59 Pilonidal sinüs ameliyatı ne kadar sürer? Ameliyat sonrasında tekrar tedavi gerekiyor mu? Bu rahatsızlığın nedenleri tam olarak nelerdir? Tekrarlama ihtimali oluyor mu acaba? Hangi doktora gitmek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: