Sağlık20 Şubat 2021 - 14:42:12

Kimyon Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar Var mı?

Kimyon Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar Var mı?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan kimyon çayı; maydanozgiller familyasına ait olan kimyon baharatından elde edilen, birden fazla kimyasal bileşen içeren bir bitki çayıdır. Kimyon çayı faydaları bakımından çok eski zamanlardan bu yana tüketilirken zayıflatır mı, günde kaç kez içilir ve nasıl yapılır diye de sıklıkla merak edilmektedir.

Kimyon Çayı Faydaları Nelerdir? Günde Kaç Kez İçilir?

Demir açısından oldukça zengin olan kimyon çayı aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum, potasyum, magnezyum içermektedir. Bu minerallerin yanında A,B12, B6, C ve D vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Lifli bir besin olan kimyon baharatından elde edilen kimyon çayının faydalarını şu şekilde nitelendirmek mümkündür:

 • Sinir ve stresi gidererek rahatlama meydana getirir. Vücutta adeta bir detoks etkisi meydana getirir ve antioksidan özelliği sayesinde ödem gibi durumlardan kurtulmayı sağlar. Regl dönemlerinde adet söktürücü olarak kullanılabilir.
 • Uyku problemlerinin giderilmesini sağlayan bu bitki çayı, uykudan önce tüketildiği zaman rahat bir şekilde uyumanızı sağlar. Uyku kalitesini artırır.
 • Mide problemlerinin giderilmesini sağlayan kimyon çayı, aynı zamanda bağırsak hareketlerini de düzenler. Bağırsakta yer alan tembellik problemlerinin giderilmesini sağlar.
 • Demlenen ve soğutulan kimyon çayı, cildin yağ ve tozdan arınmasını sağlar. Pahalı ve kimyasal kozmetik ürünlerini kullanmadan cildinize vitamin desteği sağlayabilirsiniz.
 • B12 ve A vitaminleri açısından zengin olan bu çay, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde serbest radikaller ile savaşır. Bu doğal içerikli çay sayesinde daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.
 • İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut fonksiyonlarının aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle soğuk havalarda vitamin desteği sağlamaktadır.
 • Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen kansızlık problemlerinin giderilmesine destek olur ve vücuda demir desteği sağlar.

Stres ve gerginliği gideren kimyon çayı aynı zamanda hafızanın güçlenmesine destek olur. Kimyon çayı günde kaç kez içilir diye batığımızda faydalarından yararlanmak için 2 kere tüketmek yeterlidir.

Kimyon Çayı Faydaları Nelerdir?

Kimyon Çayı Zararları Nelerdir?

Faydaları ile kendinden sıklıkla söz ettiren kimyon çayının zararları da olabilmektedir. Her besinde olduğu gibi bu çayın da birtakım yan etkileri mevcuttur. Bunları sıralamak gerekirse:

 • Gereğinden fazla tüketildiği zaman böbrek ağrısı meydana getirir.
 • Mide asitlenmesi ve mide ekşimesi oluşturabilir.
 • Şiddetli karın ağrısı ve baş dönmesi oluşturabilir.
 • Ciltte kaşıntı ve beraberinde döküntü söz konusu olabilir.
 • Diyabet hastalarında ani bir kan düşüşü meydana getirebilir.

Eğer ki şeker hastalığınız varsa, kronik hastalığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız, hamilelik durumu söz konusu ise, düşük tansiyon problemi yaşıyorsanız bu çayı tüketmemeniz gerekir.

Kimyon Çayı Zararları

Kimyon Çayı Nasıl Yapılır?

Genel olarak toz kimyon çayı nasıl yapılır diye araştırılsa da bu çayı baharatın toz halinden yapmamalısınız. Kimyonun tohumunu kullanmalısınız. Bu çayı hazırlamak için öncelikle suyu kaynatınız. Kaynamış suyun içerisine tohumları atınız ve demlenmesini bekleyiniz. Birkaç dakika sonra çayınız içime hazır hale gelecektir. Demlenmesi için 5-6 dakika yeterlidir. Fazlası çayın acı olmasına neden olur. 1 su bardağına 1 çay kaşığı kadar yeterli olacaktır. Her tüketim de taze olmasına özen gösteriniz.

Kimyon Çayı Nasıl Yapılır?

Kimyon Çayı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan kimyon çayı, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye destek olur. Toz kimyonla zayıflama sağlayabileceğiniz gibi tohumundan çay yaparak da forma girebilirsiniz. Bir fincan kimyon çayının kalorisi 7 kcal'dır. Yağ yakımı meydana getiren bu bitki çayı, aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Vitamin ve mineral desteği de sağlayarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye destek olmaktadır. Bağırsak hareketlerini düzenlerken aynı zamanda bağışıklığı da desteklemektedir.

Kimyon Çayı Kullananlar Var mı?

Günümüzde bitki çayları pek çok şekilde tüketilmektedir. Kimyon çayı da bağışıklığı desteklemek, gevşemek ve zayıflamak için birçok kişi tarafında tercih edilmektedir. Kimyon çayı kullananlar hem faydaları hem de yağ yakımı sağlamak amacı ile tercih etmektedir. Bebeğine kimyon çayı verenler de bulunmaktadır. Kolit sancılar için bu çayı damla şeklinde doktor kontrolünde kullanabilirsiniz. Bebeğin 1 ayı doldurması ve doktor tarafından uygun görülmesi gerekmektedir. Emziren anneler için tüketilmesi önerilmemektedir. Bebek mama ile besleniyorsa verilmelidir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Tüp Bebek Kimlere Yapılır? Fiyatı Nedir? Süreç Ne Kadar Sürer?