Kivinin Kalorisi, Mevsimi ve Vitaminleri Nelerdir?
Sağlık

Kivinin Kalorisi, Mevsimi ve Vitaminleri Nelerdir?

21 Nisan 2019 - 21:40:21

En faydalı meyveler listesinde her zaman üst sıralarda yer alan kivi doğru mevsimde tüketildiğinde çok daha lezzetli ve etkili olacaktır.

Kivinin Kalorisi Ne Kadar?

Diyet yapan kişiler, aldıkları her ürünün içeriğinde yer alan maddeleri kontrol ederken kalori değerine de bakıyorlar. Meyveler, insan sağlığı için ne kadar faydalı olsa da fazla tüketildiğinde gerekli kalori miktarını aşmaya sebep olabiliyor. Kivi hem lezzet olarak sevilen hem de vücut için çok faydalı olan meyvelerden birisi olduğundan insanlar tarafından bolca tüketilebilmektedir. Küçük bir adet kivinin kalori değeri 50 olurken orta boyda bu değer 63 seviyelerine gelmektedir. 1 dilim kivi tüketen kişiler ortalama olarak 10 kalori almaktadır. Dilimleyerek yediklerinde kivinin boyutu önemli olmadan rahatlıkla alınan kalori miktarı hesaplanabilmektedir.

Kivinin Mevsimi Ne Zaman?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte bitkilere birçok farklı müdahaleler olabildiği için istenen meyveye her mevsimde ulaşmak mümkün oluyor. Normal şartlarda bir kış meyvesi olan kiviye artık ilkbahar ve yaz aylarında ulaşmak çok zor olmuyor. Özellikle kendi mevsiminde olmadığında fiyatı yüksek olduğu için üreticiler bu dönemde daha yüksek seviyede kazanç sağlamayı amaçlıyor. Normal şartlarda Kasım ayının ortasında kivi tüketimlerine başlanırken kışın ortasına kadar bu tüketimler devam ediyor. 15 Kasım'dan 1 Şubat'a kadar kivi muhteşem bir lezzete sahip olurken faydalarını en iyi şekilde gösterebiliyor.

Kivinin İçindeki Vitaminler Nelerdir?

Kivinin çok faydalı bir meyve olmasında içerisinde yer alan vitaminlerin çok büyük önemi vardır. İçerisinde A vitamini, D vitamini, E vitamini, B12, B6 ve C vitamini bulunmaktadır. C vitamini denildiğinde herkesin aklına ilk olarak turunçgiller geliyor olsa da kivinin C vitamini değeri portakala göre daha üst seviyededir. 1 gram portakalın içerisinde 0,53 mg. C vitamini yer almaktadır. Kivide ise bu değer 0,60 mg. seviyesindedir. Bu sebeple de kış aylarında tüketimi çok büyük önem taşımaktadır. Eğer bu dönemde düzenli bir şekilde kullanmaya devam edilirse hastalıklara karşı direncin arttırılmasında çok büyük fayda gösterecektir.

Kivi Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

İnsan cildinde kırışıklığın azalması için E vitamini tüketimi çok büyük önem taşımaktadır. Kişiler, E vitamini içeren ürünleri düzenli olarak tüketmeleri durumunda ciltlerindeki kırışıklıkları azaltabilirler. Bu sebeple de kivi doğru bir adres olarak gösterilmektedir. Bunun yanı sıra hastalıklardan korunmada önemli bir meyvedir. Cildin parlaklık kazanmasında da başarılı ürünler arasında yer almaktadır. İnsanlarda saç dökülmesinin önüne geçen bir meyvedir. Günde 2 adet kivi kullanımı bu faydaların son derece üst seviyede ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu tüketimin mevsimi geldiğinde gerçekleştirilmesi mevsimi sona erdiğinde ise yeni meyvelere geçilmesi gerekmektedir. Mucize meyveler arasında yer alan kivinin kalorisi, mevsimi ve vitaminleri hakkında bilgi sahibi olan kişiler düzenli olarak bu meyveyi kullanmaya başlayacaklardır.

Yorumlar
Seçil Maden 21 Nisan 2019 - 21:50:21 Kivinin içerisinde E vitamini var diye duymuştum ve cilde çok iyi geliyormuş sanırım. Cildimin toparlanması için yemeyi düşünüyorum. Yaz ayları yaklaşırken lezzetli ve organik bulmak da kolay olur sanırım:) Kalorisi çok yüksek olmadığından kiloya da neden olacağını çok sanmıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: