Sağlık

Kolesterol Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız? Kür, Diyet ve Beslenme Tarifleri

03 Haziran 2020 - 09:50:26
Kolesterol Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız? Kür, Diyet ve Beslenme Tarifleri

Kolesterol; lipit adı verilen bir kan yağı olup, damar sertliğinin oluşmasına neden olan en büyük sebeplerden biridir.

Kolesterol Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız?

Kolesterol, vücuttaki bütün hücrelerde bulunan bir kan yağıdır. Hayati fonksiyonları yerine getirmeye yardımcı olur. Kolesterolün yükselmesi kalp ve beyin damarlarında ciddi hasara sebep olabilmektedir. Uzmanlar yüksek kolesterolü düşürmek için beslenme alışkanlıklarında ve yaşam tarzında belli değişikliklerin yapılmasını önermektedir. Yüksek kolesterolün düşmesi için daha az doymuş yağ tüketilmesi önerilmektedir. Bunların dışında kolesterolü düşürmek için;

 • Tam tahıllı gıdalar tüketilmelidir.
 • Her zamankinden daha fazla hareket edilmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.
 • Fazla kilolardan kurtulmaya gayret edilmelidir.
 • Kızartma yemekler yerine haşlama yemekler tercih edilmelidir.
 • Bol taze ve meyve tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Sigara içilmemeli, içiliyorsa en kısa sürede bırakılmalıdır.

Kolesterol Düşüren Kür Tarifleri Nelerdir?

Kolesterolün düşürülmesinde en etkili kür tariflerinden biri yeşil mercimek kürüdür. Bu kür çorba olarak hazırlanır ve içeriğinde kesinlikle yağ kullanılmaz. Yeşil mercimek kürü hazırlanırken, öncelikle çorba şeklinde yeşil mercimekler haşlanır. Yağ, tuz ve baharat kullanmadan mercimekler sulandırılır ve 2 gün arayla 1 kase olacak şekilde içilir. Bu kürün haftada 3 sefer tüketilmesi önerilmektedir. Düzenli tüketildiği takdirde, yüksek kolesterol düşer ve normal seyrine döner. Tansiyonun dengelenmesine de yardımcı olan bu kür, kişilerin eski sağlığına kavuşmasına ve daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Kolesterolü Düşürmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kişiler sağlıklı beslenerek ve yedikleri gıdalara dikkat ederek yüksek kolesterolün düşmesini sağlayabilirler. Kolesterolü düşüren yiyeceklerin başlıcaları şunlardır;

 • Yulaf: Tam bir lif kaynağı olan yulaf, kolesterolün kanda emilmesini önler.
 • Barbunya: Kolesterolü düşürmeye yardımcı lif bakımından en zengin besinlerden biridir. Barbunya tüketen kişilerin 4 ayda kolesterollerinin yüzde 8'e kadar düştüğü bilinmektedir.
 • Domates: Yapılan araştırmalara göre birkaç hafta düzenli olarak domates tüketmenin kötü kolesterolü düşürdüğü görülmüştür.
 • Portakal suyu: İçerisine kolesterol iyileştirici bileşenler dahil eden portakal suyu üreticileri, kötü kolesterolün önüne geçmeyi de bu yöntemle başarmaktadır.
 • Zeytinyağı: Kötü kolesterolü düşürmede etkili olup iyi kolesterolü yükselten zeytinyağı, tam bir kalp dostudur.
Kolesterol Düşüren Diyet Listesi ve Programı

Kolesterolü düşürülmüş beslenme programı sayesinde kişilerin yüksek kolesterolünün normale getirilmesi hedeflenir. Akdeniz diyeti de kolesterol düşürücü diyetlerden biridir. Diyetin temelinde mevsim sebze ve meyvelerinin tüketimi ve yemeklerin zeytinyağı ile hazırlanması yer alır. Bu diyette tavuk ve et tüketilmemeye gayret edilir. Ara öğünlerde meyve tüketimine özen gösterilir. Et ve tavuk yerine balık yenilmesine dikkat edilir. Yemekler margarin, tereyağı ya da kuyruk yağı yerine zeytinyağ kullanılarak hazırlanır. Bu diyetin düzenli olarak uygulanması durumunda kişilerin yüksek olan kolesterolünde, normale dönüş gözlemlenir. Kolesterol düşürmek için uygulanan bu diyette kişilerin listenin dışına çıkmamaları önerilmektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz