Sağlık

Konja Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nereden Alınır?

05 Nisan 2021 - 14:42:13
Konja Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nereden Alınır?

Konja bitkisi; Japonlara özgü, lif bakımından oldukça zengin bir ottur. Doğu Asya ülkelerinde yetiştirilen ve çok eski zamanlardan bu yana kullanılan patatesi andıran bir bitki türüdür.

Konja Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Glucomannan diyet lifi açısından oldukça zengin olan konja bitkisi, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir ottur. Sağlık açısından pek çok faydası bulunan konjac kökü aynız amanda demir, potasyum, kalsiyum gibi bileşenler de içermektedir. Amino asitleri içeren bu bitki beraberinde çoklu doymamış yağ asitleri de barındırmaktadır. İçerisinde glucomannan olan bu bitki tokluk hissi sağlamaktadır. Midenin temizlenmesine yardımcı olan bu besin aynı zamanda vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur. Vücudun tuz dengesini ayarlar. İçerisindeki glucomannan sayesinde diyabet hastalığının önlenmesi ve hatta tedavi edilmesi için etkilidir.

Konja Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yaklaşık olarak 16 çeşit aminoasit barındıran konja bitkisi, vücudun üretemediği ve dışarıdan aldığı pek çok aminoasidin karşılanmasını sağlamaktadır. Bitki kendisi kadar konje kökleri de aynı şekilde oldukça faydalıdır. A, D, E, B6, B12, C ve B2 vitaminleri bakımından zengin olan konja bitkisinin faydaları şu şekildedir:

  • Suda çözünebilir lifle içeren konja bitkisi sindirim sisteminin dengelenmesi ve düzenli bir şekilde çalışması için etkilidir. Kabızlık problemlerini giderirken aynı zamanda hemoroid için de etkilidir.
  • Lif bakımından zengin olan bu ot kan şekerini kontrol altına almaktadır. Bu özelliği sayesinde diyabete karşı da etkilidir.
  • Minerallerin emilimini hızlandıran konja bitkisi, vücudun minerallerden en yüksek seviyede faydalanmasına yardımcı olur. Genelde bazı mineraller birtakım besinler ile etkileşime girerek, emilimi zorlaştırır. Fakat bu bitki sayesinde mineraller rahatlıkla emilir.
  • Ağız sağlığına iyi gelen konja bitkisi, diş çürüklerine ve bakterilere karşı savaşmaktadır. Anti-bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte antioksidant etkisi de vardır. Bu sayede bağışıklık sisteminin düzenlenmesine destek olur. Ayrıca hastalıklara karşı da koruyucudur.
  • Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan konje bitkisi, oldukça düşük kalorilidir. Ayrıca karbonhidrat içeriği de düşüktür. Kilo verme konusunda oldukça etkilidir.
  • Antienflamatuar özelliği bulunan konja bitkisi kemik sağlığını korurken eklem ağrılarının giderilmesi için de etkili olmaktadır.
  • Göz sağlığını korumaktadır.
  • Cilt sağlığı için de etkili olan konja yüz temizliğinin sağlanması ve cilt sağlığının korunması için yardımcı olmaktadır. Akne oluşumunu önlerken, kırışıklıkların giderilmesi için faydalı olduğu gözlemlenmektedir.

Konja bitki kozmetik sektöründe oldukça tercih edilmektedir. Zayıflamaya etkisi olduğu konja bitkisi çayı da tüketilmektedir.

Konja Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Kore'de yetişen, Amorphophallus familyasına ait olan konja bitkisi obezite engelleyici ve zayıflama sağlayıcı bit bitki türüdür. 800-1,500 m yükseklikte yetişen 3-5 yıl boyunca büyüdükten sonra hasat edilmektedir. Kolesterol alımının azalmasını sağlayan bu bitki glikoz ve şeker alımını kısıtlayarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Kilo verme sürecinde oldukça etkilidir. Çoğunlukla konja tozu şeklinde tercih edilmektedir. Kurutulmuş bitki köklerinin nişasta haline getirilmesi ile sağlanır. Tatsız ve kokusuz olan bu toz hem kilo kontrolü hem de sağlık alanında birçok etki sağlamaktadır. Ayrıca çayı da sıklıkla tercih edilmektedir.

Konja Bitkisi Nereden Alınır?

Eğer ki faydaları için konja bitkisi satın almak istiyorsanız, internet üzerinde tozunu ya da çayını sipariş verebilirsiniz. Ayrıca aktarlarda ve bazı marketler de bu bitki satılabilmektedir. Bir tür besin takviyesi olarak da kullanımı sağlanabilir. Konja bitkisi bir ilaç değildir. Direkt olarak zayıflama da sağlamamaktadır. Sadece kilo verme sürecini desteklemektedir. Eğer ki kronik bir rahatsızlığınız varsa ya da hamileyseniz bu bitkinin çayını ya da kendisini tüketmeyiniz. Tüketim öncesinde mutlaka doktora başvurunuz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: