Köpek memesi hastalığına iyi gelen doğal ve kesin çözümler
Sağlık

Köpek Memesi Hastalığına İyi Gelen Doğal ve Kesin Çözümler

12 Aralık 2018 - 21:24:55

Halk dilinde köpek memesi olarak isimlendirilen hastalık, cilt altında yumruların ortaya çıktığı bir cilt hastalığıdır ve uzun süre devam edebilir.

Köpek Memesi Hastalığı Nedir?

Tıp alanında hidradenitis suppurativa olarak bilinen cilt hastalığı halk arasında köpek memesi hastalığı olarak bilinmektedir. Bu cilt hastalığında cilt altında küçük ebatlarda ve ağrılı yumrular ortaya çıkmaktadır. Oldukça uzun süre devam edebilen bir hastalık olduğundan insanlar çözüme kavuşması için her yolu denemektedir. Cildin alt katmanında ortaya çıkan yumrular, cildin üst seviyesinde iltihaplanma ile kendisini göstermektedir. Genel olarak koltuk altlarında, kasıklarda ve göğüs altlarında ortaya çıkmaktadır. Cildin iç kısmındaki yumrular genelde cildin en üst tabakasına doğru açılarak kendisini gösterirler. Ancak bazı durumlarda cildin alt tabakasında tünel şeklinde ilerleyebilirler.

Köpek Memesi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

İnsanların yaşadıkları hastalıklar her zaman çeşitli belirtiler ortaya çıkararak insanları ciddi biçimde zorlamaktadır. Bu aşamada köpek memesi hastalığı olarak nitelendirilen hastalık da insanlarda 4 farklı belirti ortaya çıkarır. Bunlardan ilki siyah noktaların bolca bulunduğu küçük çukur bölgelerdir. Buna ek olarak kırmızı ve hassas yumrular da kendisini göstermeye başlar. Süre geçtikçe bu yumrular büyümeye başlar ve sonunda kırılırlar. Kırılma sonrasında irin boşalmaktadır. İleri seviyede ağrılı ve bezelye büyüklüğünde yumrular ortaya çıkmaya başlar ve hastalığın ismi bu aşamadaki görüntü sebebiyle konulmuştur. Son olarak cilt altında tüneller oluşmaya başlar. Bu belirti, hastalığın son aşamasında olunduğuna işaret etmektedir.

Köpek Memesi Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Bu rahatsızlığa yakalanmak istemeyen kişilerin belirli risk faktörlerini hayatlarından çıkarması gerekmektedir. Ancak hastalığa sebep olan etmenlerin tamamından kurtulmak mümkün olmaz. Çünkü genetik etmenler bu rahatsızlıkta önemli rol oynamaktadır. Genetik etmenlerin yanı sıra kişilerin hormonlarında yaşanan sorunlar da bu hastalığa sebep olabilir. Bağışıklık sisteminde sorun olan ve istenen seviyede olmayan bağışıklık sistemlerinde bu rahatsızlık görülmektedir. Son olarak sigara ve alkolün yoğun kullanımında bu cilt rahatsızlığı sıkça kendisini gösterir. Ciltte yaşanan bu rahatsızlık bulaşıcı değildir ancak çok tehlikeli olabilir.

Köpek Memesi Hastalığına İyi Gelen Doğal ve Kesin Çözümler

Hastalığın tedavisinde ilaçlar kullanılabildiği gibi bitkisel ürünler de tercih edilebilmektedir. Eğer bu yöntemler sonuç vermezse kesin çözüm için hastalar ameliyata alınır ve hastalığın tedavisi gerçekleşir. İlaçlar, hormonları etkileyen, bağışıklık sistemini baskılayan ya da enflamasyonu azaltan ürünler arasından seçilmektedir. Genel olarak bu hastalığa sebep olan nedenlerin tedavi edilerek hastalığın ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu sonuç vermezse ameliyatı yapılarak sorun ortadan kaldırılır. Doğal çözümleri arasında hormonları dengeleyen somon balığı, hindistan cevizi yağı tercih edilebilirken bağışıklık sistemini güçlendiren ıhlamur ve adaçayı gibi ürünler de tercih edilebilmektedir. Cilt hastalıkları arasında insanları en çok zorlayan rahatsızlıklardan birisi olan köpek memesi hastalığı tedavisi olan ve farklı yollarla ortadan kaldırılabilen bir rahatsızlıktır.

Yorumlar
Betül Saydam 12 Aralık 2018 - 21:34:55 köpek memesi hastalığı hidradenitis keten tohumu kullanıldığını duymuştum. Nasıl tedavi edilir diye bir araştırma yapıyorum. Bitkisel bir çözümü var mı tam emin olamadım. Kesin çözüm getiren yöntemler hangileridir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: