Sağlık

Közlenmiş Sarımsak Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

29 Haziran 2021 - 08:50:11
Közlenmiş Sarımsak Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Doğal antibiyotik olarak tanımlanan sarımsak, antioksidan ve antibiyotik etkisi sayesinde vücudun toksinlerden arınmasını sağlarken iç organların temizlenmesine de destek olmaktadır. Közlenmiş sarımsak da sarımsağın en az kendisi kadar faydalı bir besindir.

Közlenmiş Sarımsak Faydaları Nelerdir?

Damarları temizleyerek kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan közlenmiş sarımsak; kalsiyum, sülfür, E vitamini, B vitamini kaynağı olarak tanımlanan ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan bir besin olarak tanımlanmaktadır. Anti-bakteriyel ve iltihap söktürücü özelliği sayesinde vücudun iltihaptan arınmasını sağlayan közlenmiş sarımsak, aynı zamanda mikrop ve bakterileri de temizlemektedir. -Közlenmiş sarımsak kürü tüketildiği zaman ilk 2-4 saat içerisinde vücuttaki toksinleri arındırmaya başlar ve kanser hücreleri ile savaşır. Sonraki 4-6 saat metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki fazla sıvının dışarı atılmasına yardımcı olur. 6-7 saat, kanı temizler ve kan dolaşımını hızlandırır. 7-10 saat ise vücuttaki iltihabı giderir ve enfeksiyonları temizler. Közlenmiş sarımsak faydalarına genel bir şekilde bakacak olursak eğer;

  • Kan dolaşımını hızlandırır ve yüksek kolesterolü giderir.
  • Yüksek tansiyonun düşürülmesine destek olur.
  • Damarların temizlenmesini sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırır ve sindirim sisteminin düzenlenmesine destek olur.
  • Vücudu enfeksiyondan ve iltihaptan arındırır. Ayrıca antioksidan içeriği sayesinde toksin maddelerin atılmasına da destek olur.
  • Kanser hücreleri ile savaşarak sağlıklı hücrelerin çoğalmasını destekler.
  • Kemikleri güçlendirir ve menopoz döneminde görülen kemike erimesine karşı etkilidir.
  • Sinir sistemini güçlendiren sarımsak, hücrelerin ömrünü uzatır.
  • Vücuda ağır metallerin girmesini engeller.

Enerji veren ve yorgunluğu gideren közlenmiş sarımsak aynı zamanda zengin vitamin ve mineral kaynağıdır. Bu özellikleri sayesinde insan sağlığı için etkili ve faydalı olan besinler arasında yer almaktadır.

Közlenmiş Sarımsak Zayıflatır mı?

Metabolizma hızlandırıcı etkisi bulunan közlenmiş sarımsak ile zayıflama sindirim sisteminin dengeli bir şekilde çalışması sayesinde gerçekleşir. Bu besin yağ yakımına yardımcı olmaktadır. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık gibi sindirim sistemini sorunlarını gideren bu besin, aynı zamanda vücuttan ödem atmaya da destek olmaktadır. Kilo verme sürecinde sarımsak yiyerek katkı sağlamanız mümkündür. Fakat diyetsiz ya da sporsuz uygulandığı zaman tek başına etkili olmamaktadır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisini dengeli beslenme ile desteklediğiniz zaman daha kısa sürede etkili zayıflama sağlayabilirsiniz.

Sarımsak Nasıl Közlenir? Közde Sarımsak Tarifi Nedir?

Evde basit bir şekilde ocakta sarımsak közleme yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra fırında da uygulayabilirsiniz. Öncelikle sarımsakları ayıklayınız ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine koyunuz. Daha sonra 200 derecelik fırında 15 dakika pişiriniz. Sarımsakların kabuklarını soymadan yağsız bir tavada 10 dakika kavurunuz. Adından soyarak tüketebilirsiniz.

Közlenmiş Sarımsak Zararları Nelerdir?

İçeriğinde yer alan bileşenler sayesinde oldukça faydalı olan közlenmiş sarımsak astım hastaları için yan etki meydana getirebilir. Bundan dolayı tavsiye edilmez. Ayrıca tıbbi bir operasyon ya da ameliyat öncesinde tüketilmekten kaçınmalısınız. Bunun yanı sıra sağlıklı bir insanın da aşırı bir şekilde tüketmemesi gerekir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz