Sağlık 08 Eylül 2021 - 07:56:34

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Fiyatı, Tohumu ve Kullananlar

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Fiyatı, Tohumu ve Kullananlar

Türkiye'de acayip elma ya da papara olarak isimlendirilen kudret narı bazı rahatsızlıkları engelleyen bitkidir.

Kudret Narı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Hindistan anavatanıdır. Türkiye'de Bursa, Yalova'da yetişen kudret narı dünya genelinde ise Afrika ve Asya'da yetişir. Yaz mevsiminde meyvesi taze bir şekilde tüketilirken tohumları, yağı ve macunu da yapılabilir. İçerisinde lif, mineral ve vitamin vardır. Papara görsel olarak kabağa benzeyen meyvelerden biridir. Dış kısımları pütürlü ve yeşildir. Dış kısmının kesilmesi ile içerisinde kırmızı renge benzeyen fasulye veya tohum gibi çekirdekler çıkar.

Kudret Narının Zararları Var mı?

Kudret narı içerisindeki çekirdekler zehirli olduğu için direkt olarak kullanımı risk taşıyabilir. Dolayısı ile market ve pazardaki kavanozların içinde satılan türleri alınabilir. Macun olarak da hazırlanan papara bu halde tüketilebilmektedir. Evde hazırlanması zahmetli olsa evde yapılıp tüketilen hali daha sağlıklıdır. Meyvedeki çekirdeklerin özenli bir biçimde temizlenip atılması ve meyvenin zeytinyağının içinde beklemesi gerekir. Çok fazla bilinmeyen meyvenin fiyatı oldukça yüksektir. Yetiştiriciliği ise Türkiye'deki belli alanlarda yapıldığı için tüketimi yaygın değildir.

Kudret Narı Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?

Kabakgiller familyasına ait olan bitki türüdür. Gövde yapısı ince olan bitki tırmanıcı yapıdadır. Bitkinin üzerindeki pütürlü meyveler tüketilebilmektedir. Taze tüketilme biçimde balla karıştırılabilmektedir. Olgunlaşan meyveler ezilebilir ve kudret narına bal ilave edilebilir. Karışımın aç karnına sabahları 1 kaşık yenmesi yaygın kullanımlar arasında yer alır. Taze meyve yok ise daha önceden hijyeni sağlanmış olan meyve minik şekilde doğranarak balla karıştırılabilir. Bu halde otuz gün ağzı kapalı olarak beklediği zaman içerisine çok az su ilave edilerek sulandırılmaktadır.

Kudret Narının Özellikleri Nelerdir?

On santimetre uzunluğunda olan kudret narı kabak biçimindedir. Meyvenin öncesinde yeşil renkte olduğu ve olgunlaşması ile altın sarısı ya da sarı renge dönüştüğü söylenebilir. Meyvenin içerisinde kırmızı renkte olan fasulyeye benzeyen tohumların çıktığı söylenebilir. Meyveler olgunlaştığı zaman birbirinden ayrılmaktadır. Paparada B vitamini, kalsiyum, fosfor bulunur. Yüz gram paparada seksen dört mg oranında C vitaminin olduğu söylenebilir. Görüldüğü yerler Asya, Afrika toprakları, Karayip adaları, Güney Amerika, Amazon'dur. Türkiye'de en fazla yetiştiği yerler Akdeniz bölgesidir. Bunun haricinde Marmara bölgesinde de yetişebilmektedir.

Kudret Narının Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlığa çeşitli faydalarının olduğu söylenen bu bitki yanlış tüketildiğinde bazı yan etkilere yol açar. Bilinçsiz bir şekilde tüketilmemelidir. Hangi bitki oldursa olsun tüketilen besini fazla oranda yemek ya da yanlış kullanmak zararlı sonuçlara neden olur. Şeker hastası veya başka hastalıkları olan kişiler bu bitkiyi dikkatli kullanmalıdır. Kanama arttırma etkisinin olduğu ifade edilir, bu yüzden regl evrelerinde çok fazla tüketilmemelidir. Emzirme döneminde olan anneler, hamile kadınlar bu meyveyi tüketmemeli veya doktora sorarak tüketmelidir. Kudret narı ilaç kullanan kişiler tarafından hekim kontrolünde kullanılması gereken meyvedir.

  • kudret narı
  • kudret narı faydaları
  • kudret narının özellikleri
  • kudret narının yan etkileri
  • kudret narı nasıl tüketilir
Yorumlar
Pelin Aral Kudret narı mide fıtığına iyi gelir diye duymuştum. Bunun için kullanmak istiyorum ama ne kadar işe yarar tam bilmiyorum. Mide için nasıl hazırlanır nasıl kullanılır diye araştırıyorum. Bu amaç için kullananlar var mı? Tarifi nedir? cevapla
yorum yaz
Günde Ne Kadar Su İçilirse Zayıflatır? Su İçerek Zayıflama Yöntemi