Sağlık 09 Nisan 2021 - 22:56:07

Kulak Uğultusu Neden Olur? Nasıl Geçer? Belirtileri, Sebepleri, Tedavisi

Kulak Uğultusu Neden Olur? Nasıl Geçer? Belirtileri, Sebepleri, Tedavisi

Tek bir kulakta ya da her iki kulakta da ortamdan bağımsız olarak oluşan sesler kulak uğultusu olarak isimlendirilmektedir.

Kulak Uğultusu Neden Olur?

Kulak uğultusunun oluşmasındaki ilk durum çok yüksek sese maruz kalmaktadır. İnsanlar, bu seslere maruz kaldıkları anda bir uğultu hissine kapılmazlar. Ancak sesin ortamdan kaybolması durumunda çok ciddi şekilde bir uğultu başlayacaktır. Genel olarak konserlerde, spor müsabakalarında ya da çok yakın mesafeden ateşli silahların ateşlenmesi durumunda kişiler yüksek sese maruz kalırlar. Bu durumun ardından yalnız kaldıklarında ve sesler ortamı terk ettiğinde uğultuyu hissedebilirler. Kulaklarda oluşan enfeksiyonlar da insanların kulaklarında uğultuya sebep olan bir diğer etmendir. Kulak içerisinde yaşanan sorunlardan uğultuya sebep olan durum budur. Bunun dışında kulakta olmasa da yan etkileri kulağı etkileyen diyabet ya da kalp rahatsızlığı gibi hastalıklar sebebiyle de kulaklarda uğultu oluşabilmektedir.

Kulak Uğultusu Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Kulak uğultusu eğer belirli bir hastalığa bağlı gerçekleşmiyorsa ve çevresel etmenler sebebiyle gerçekleşmişse bu durumda kişiler doğal yöntemler ile sorunu hafifletebilirler. Kahve, kolay ya da çay gibi ürünleri çok fazla tüketen kişiler, bu ürünleri kullanmaya arar vererek uğultunun bitmesini sağlayabilirler. Bunun dışında vücut içerisinde A vitamini miktarının artması ile birlikte insanların kulaklarında yaşanan uğultu problemi de çözülebilecektir. Bu sebeple de A vitamini deposu olan besinlerin tüketilmesi bu uğultuyu kesmede yardımcı olacaktır. Balık, süt, tereyağı, ıspanak, maydanoz ya da mercimek gibi besinler tüketilirse rahatlıkla A vitamini vücuda alınabilmektedir.

Kulak Uğultusu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulaklarda yaşanan bu problemin tedavi edilmesi için sorununun çözülmesi oldukça önem taşır. Kulağa yakın bir bölgede oluşan tümör buna sebep oluyorsa en kısa sürede ilaç tedavisine başlanmalı ya da cerrahi operasyon ile birlikte bu tümörün çıkarılması gerekmektedir. Buna ek olarak kişilerin kulak içerisinde yaşadıkları alerjik bir reaksiyon varsa bunu sonlandıracak olan bir ilaç tedavisi de yeterli olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda kişilerin sürekli olarak işitme cihazıyla hayatına devam etmesine sebep olabilecek bir durum da söz konusu olabilir. Genel olarak uğultu problemi sürekli olarak devam eden ve çözülemeyen kişilerde bu tedavi kullanılır. Eğer yaşanan kulak uğultusu problemi, insanların duyma konusunda sıkıntı yaşamasına sebep oluyorsa bu durumda işitme cihazına ihtiyaç duyulabilir.

Kulak Uğultusu Baş Ağrısı Yapar mı?

Baş ağrıları insanlar için son derece standart sorunlardan birisi olsa da günlük hayatta rahatsız edici ve düzeni bozan durumlardan birisidir. Kulak uğultusu sorunu yaşayan kişiler, bu sorunu kısa süre içerisinde çözemezlerse baş ağrıları başlayabilir. Birçok kişide uyku problemleri de görülen sorunlar arasında yer almaktadır. İlk başta önemsenmese de kulak uğultusu çok ciddi sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir belirti olabilmektedir.

  • kulak uğultusu
  • kulak uğultusu neden olur
  • kulak uğultusu nasıl geçer
  • kulak uğultusu tedavisi
Yorumlar
Şennur Özer Kulak uğultusuna iyi gelen ilaçlar nelerdir? Bu durumu yaşayanlar var mı? Bitkisel ilaçlar bunu çözmeye yardımcı olur mu acaba? Bu durum kendiliğinden geçer mi acaba tedavi ettirmek ya da ilaç kullanmak şart mı? cevapla
yorum yaz
K Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? İçeren Besinler ve Faydaları