Yaşam

Kuş Kumu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

25 Kasım 2020 - 18:42:25
Kuş Kumu Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Kuş kumu; kuşların sağlıklı bir şekilde sindirim gerçekleştirmesi için gerekli olan bir üründür. Bu kum sayesinde kuşlar daha sağlıklı beslenir ve besinlerden daha çok vitamin ve mineral alabilirler.

Kuş Kumu Nedir, Ne Demek? Çeşitleri Nelerdir?

Kuşların dişleri bulunmamaktadır. Bundan dolayı sindirim ilk olarak ağızda başlamamaktadır. Tükettikleri yemler öncelikle kursağa gelir. Buradaki salgılar aracılığı ile yumuşak bir hale gelir ve sonra taşlık ismi verilen bölgeye iletilir. Burada tüketilen besinler iyice öğütülmektedir. Besinler burada düzgün bir şekilde ezildikten sonra sindirime hazırlanır ve bağırsağa iletilir. Kuşların sindirim sistemi bu şekilde hareket etmektedir. Fakat kuş kumu olmadığı zaman bunun gerçekleşmesi oldukça zorlaşmaktadır. Kuşlar için özel bir şekilde üretilmese de onların sağlıklı bir sindirim gerçekleştirmesi için gereklidir. Özellikle evde bakılan muhabbet kuşları dışarıdan bunu bulamadıkları için kafeslerinde bulunması gerekmektedir.

Kuşların sindirim yükünün hafifletilmesine yardımcı olan kuş kumu, aynı zamanda kuşların tüketmiş oldukları besilerdeki vitamin ve mineralleri bünyelerine almayı sağlamaktadır. Gerekli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan kuşlar daha güzel tüylere sahip olurken aynı zamanda iskelet sistemleri de güçlenmektedir. Farklı kuş kumu çeşitleri bulunmaktadır. Her kuş türüne göre özel olarak alınmalıdır. Örneğin muhabbet kuşları ya da diğer ufak kuşlar için midye kabuklarından elde edilen kumlar önerilmektedir. Daha büyükleri için ise güvercin kumu tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte farklı aromalar içeren kumlar da vardır. Çilekli ve anasonlu bunlardan biridir. Bu aromalar sayesinde kafes içerisinde meydana gelen kötü kokular da engellenebilmektedir.

Kuş Kumu Ne İşe Yarar?

Kuşların besinleri daha iyi sindirmesini sağlayan kuş kumu aynı zamanda pankreas ve fiziksel sindirim problemi bulunan kuşların daha iyi olmasını sağlamaktadır. Onlar için faydalı etkiler meydana getirmektedir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise uzman bir veterinere başvurup verilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer kuş kumu olmazsa kuşlara ne kadar kaliteli ve sağlıklı yem verilse de ondan yeterli şekilde yararlanması mümkün olmamaktadır. Bu durumda kuşlar daha çabuk hastalanabilir ve ölebilir. Kuş kumu sayesinde sağlıklı bir sindirim meydana getirirken aynı zamanda daha fazla vitamin ve mineral de alabilirler. Bu özelliği bakımından kuş kumu gerekli görülmektedir.

Evinizde muhabbet kuşu ya da farklı kuşlar besliyorsanız, kumu dışarıdan bulamayacakları için kafeslerin koymanız gerekmektedir. Fakat yem kutusu gibi kaba koyunuz. Kafein içerisine döktüğünüzde hayvanın dışkısı bulaşır ve bu doğru bir kullanım olmaz. Bundan dolayı kafese dökmeden uygun kumu bularak kuşlarınıza veriniz. Bazı kişiler muhabbet kuşum çok kum yiyor diye şikayetçi olabilmektedir. Bunun için bir veterinere danışabilirsiniz.

Kuş Kumu Nasıl Kullanılır?

Kuş besleyen pek ok kişi bu ürünün ne olduğunu bilmemektedir. Bundan dolayı kuş kumu kullanımı hakında bilgi sahibi de olmayabilir. Öncelikle en iyi kuş kumunu almaya özen gösteriniz. Sonrasında kuşların yaşadığın yerin zeminine dökerek değil, uygun bir kaba koyarak kuşunuzun ulaşması kolay bir yere koyunuz. Bu kuşlar için gereklidir ve ihmal edilmemesine özen gösterilmelidir.

Kuş Kumu Fiyatı Ne Kadar?

Kuş sağlığı için gerekli olan kuş kumu fiyatı çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Kuşun türüne göre değişkenlik içerirken aynı zamanda aroması vs. gibi durumlar da fiyatında etkili olmaktadır. Evinizde kuş besliyorsanız ona uygun kumu almayı ihmal etmeyiniz. Böylece kuşunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: