Kuzu kulağı otu nedir? Nasıl yenir? Nerede yetişir? Asit mi baz mı? Faydaları ve zararları
Sağlık

Kuzu Kulağı Otu Nedir? Nasıl Yenir? Nerede Yetişir? Asit Mi Baz mı? Faydaları ve Zararları

26 Mayıs 2018 - 18:21:18

Nemli ve kumlu topraklarda yetişen kuzu kulağı bitkisi hafif ekşi tadı ile sofralarda yerini almaktadır. Salata ve yemek şeklinde tüketilen kuzu kulağı bitkisi içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına büyük bir katkı sağlamaktadır.

Kuzu Kulağı Otu Nedir? Asit Mi Baz mı?

Bazı bölgelerde farklı isimler ile anılan bu bitki ekşilik, turşu otu ve ebemekşisi olarak da bilinmektedir. Kuzu kulağı otu hafif ekşi tadı ağızda tat bırakarak içerdiği fosfor ve demir sayesinde vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Birçok hastalığın oluşmasına engel olan bu bitkinin salata ve yemek şeklinde tüketilmesi her yaş grubunda sağlıklı bir bitki olarak tüketilmesine yardımcı olmaktadır.

Kuzu Kulağı Otunun Faydaları Nelerdir?

  • Böbrek çalıştırıcı etkisi ile idrar söktüren ve böbreklerde meydana gelen kumların vücuttan atılmasını sağlar. Bağırsakların yumuşamasını sağlayarak kabızlık giderici olarak tercih edilebilmektedir.
  • Kuzu kulağı özellikle ateş düşürücü etkisi ile beraber kanamayı da durdurabilen etkiye sahiptir. Diş ağrılarında kuzu kulağının yapraklarının kaynatılıp uygulanması gerekir.
  • Vücutta oluşan şişliği giderici etkiye sahiptir. Böylece yemeklerden sonra bitki çayı olarak tüketilmesi hazımsızlığında önüne geçilmesini sağlar.
  • Karaciğer sağlığında özellikle sarılık hastalığına karşı hem tedavi özelliği bulunur hem de sarılığa karşı koruyucu etki gösterebilmektedir.
  • Anne sütünün artmasını sağlayarak sütün besin değerinin de artmasına yardımcı olur. Böylece bebeğin daha çabuk doyması sağlanır. Bunun yanı sıra bebeğin gelişiminde büyük rol oynar.

Kuzu Kulağı Bitkisi Neye İyi Gelir?

Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları rahatsızlığı olan kişilerde tedavi edici özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Cilt sorunlarında tedavi destekleyici olan kuzu kulağı akne oluşumunu engelleyen bir yapıya sahiptir. Cilde uygulanırken temiz cilt yüzeyine kaynatılmış olan kuzu kulağının suyu tonik şeklinde uygulanır. Cildin hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlanarak akne oluşumunu da engeller. Mide ve bağırsak sağlığı açısından büyük önem taşıyan kuzu kulağının düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Kuzu Kulağı Nasıl Yenir? Nasıl Kullanılır?

Kuzu kulağının hem yemek olarak hem de bitki çayı olarak tüketilmesi vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kuzu kulağı otu yemeği yapılırken normal sebze yemeği pişirir şekilde pişirilmesi gerekmektedir. Önceden bitkinin yaprak ve kök kısımları haşlanarak da tüketilebilmektedir. Bitki çayı olarak tüketilebilen kuzu kulağı bitkisi kaynamış su içerisine ilave edilerek birkaç dakika bekletilip tüketilebilmektedir. Düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bazı hastalıklarda tedavi amaçlı tüketilebilen kuzu kulağı otu tedaviye destekleyici olarak da tercih edilmektedir. Çok fazla tüketilmesi vücutta vitamin ve minerallerin eksilmesine sebep olabilir. Bu nedenler kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Kuzu kulağı bitkisinin lezzeti ve kendine has yapısı ile birçok sofrada yer alan bitkiler arasında yer alır. Salata yapımında da kullanılan bu sebze büyük küçük herkes tarafından tüketilmesi gereken bitkiler arasında yer alarak vücuda fayda sağlayabilmektedir.

Yorumlar
Semra Kufu 26 Mayıs 2018 - 18:31:18 Kuzu kulağı tohumunu nereden bulabilirim? Bahçemde yetiştirebilir miyim? Kalorisi çok yüksek bir bitki mi? Şuan diyetteyim ve salatasını yapıp yemeyi düşünüyorum. Faydalı diye denemek istiyorum kilo yapar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: