Laktozsuz Yoğurt Ne Demek? Faydaları ve Kalorisi
Sağlık

Laktozsuz Yoğurt Ne Demek? Faydaları ve Kalorisi

12 Nisan 2019 - 09:50:37

Sütün doğal yapısında bulunan ve laktoz adı verilen süt şekerinin bulunmadığı sütten yapılan yoğurt, laktozsuz yoğurt olarak isimlendirilmektedir.

Laktozsuz Yoğurt Ne Demek?

Ülkemizin en ünlü besinlerinden birisi olan ve dünyaya yayılan yoğurt, süt ürünleri arasında en çok değer verilenlerden birisidir. Birçok kişi sağlıkları için çok faydalı olan süt ürünlerini kullanmaya çalışmaktadır. Ancak bu aşamada sütün vücut için belirli zararları olabilir. İçerisinde yer alan ve laktoz adı verilen süt şekeri, kişilerin sindirim sorunları yaşamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple de içerisinden süt şekeri alınmış olan sütler üretilirken bunlar laktozsuz süt olarak isimlendirilmektedir. Bu sütlerden üretilen yoğurtlar da laktozsuz yoğurt şeklinde tanımlanmaktadır.

Laktozsuz Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Süt ve süt ürünlerini tüketen kişilerde ciddi şekilde sindirim sorunları yaşanabilmektedir. Bu durum, içerisinde yer alan laktozu parçalamak için bağırsaklarda üretilen enzimlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu sorunun yaşanmaması için laktozsuz süt ve laktoz içermeyen yoğurt kullanan kişiler bunun faydasını direkt olarak görmeye başlamaktadır. İlk olarak ne kadar tüketirlerse tüketsinler herhangi bir sindirim problemi ile karşılaşmayacaklardır. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan kalsiyum, protein ve vitamin değerleri normal süt ile aynı olduğundan sütün tüm faydalarını göstermeye devam etmektedir. Kemiklerin güçlenmesinde, kas oluşumunda ve gelişimin en doğru şekilde ilerlemesinde çok faydalı bir ürün olmaktadır.

Laktoz İçermeyen Yoğurt Kalorisi Ne Kadar?

Bilindiği üzere yoğurt, diyet yapmak isteyen kişiler için vazgeçilmez ürünlerden birisidir. Sürekli olarak gün içerisinde yoğurtlarını tüketen kişiler uzun süre tok kalmayı başarırken çok düşük miktarda kalori almaktadır. Bu aşamada laktozsuz yoğurdu deneyen kişiler tadının oldukça tatlı olduğunu fark etmektedir. Bu durum da onlara kalori değerinin daha yüksek olduğunu düşündürür. Araştırmalarını yapan kişiler laktozsuz yoğurdun da son derece düşük bir kalori değerine sahip olduğunu rahatlıkla görebilmektedir. 100 gram laktozsuz yoğurt 64 kalori gelmektedir. İçerisinde yer alan laktoz parçalandığı için glikoza olarak yapısında yer almaktadır. Bu da kişilerin daha tatlı olduğunu fark etmesine sebep olmaktadır.

Laktozsuz Yoğurtların Zararları Var mı?

Süt ürünlerini tüketmekte zorluk yaşayan kişiler laktozsuz ürünler ile bu sorundan kurtulurken bunun vücutları için faydalı olduğunu da bilmektedirler. Fakat belirli işlemlerden geçirilerek sofralarına gelen bu ürünlerin vücut için zararlarının olup olmadığı merak konusudur. Uzmanlar, bu tarz laktozsuz süt ürünlerinin içerisine herhangi bir ekstra kimyasal ürün katılmamasından dolayı zararının da olmadığını belirtmektedir. Yalnızca üzerinde belirli işlemler uygulanırken laktoz glikoz ve galaktoza dönüşmekte ve bu durum hem ürünün rengini hem de tadını etkilemektedir. Ürünlerin vücut için yararları ya da zararları konusunda herhangi bir değişikliğe sebep olmamaktadır. Düzenli olarak laktozsuz yoğurt tüketen kişiler hem tüm özelliklerinden faydalanacak hem de sindirim sistemlerinde sorun yaşamayacaklardır.

Yorumlar
Münevver Sancak 12 Nisan 2019 - 10:00:37 Laktozsuz ürünleri son zamanlarda marketlerde daha fazla görmeye başladım. Kefir, süt ve yoğurt ürünlerinin hepsinde laktoz içermeyen adetlerine rastlamak mümkün. Sindirim problemi yaşayanlar için bunların tüketilmesi daha faydalı oluyor gerçekten. Tat olarak çok farkı var mı bilmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: