Diyet

Leptin Diyeti Nedir? Örnekleri ve Yapanların Yorumları

16 Şubat 2021 - 08:50:09
Leptin Diyeti Nedir? Örnekleri ve Yapanların Yorumları

Karatay diyeti olarak da bilinen leptin diyeti, daha az besinden daha fazla enerji almak anlamına gelen bir beslenme programıdır. Porsiyonları kontrol etmek ve tüketilen yemek miktarının azalmasını sağlamak için leptin diyeti uygulanabilir.

Leptin Diyeti Nedir, Ne Demek?

İnsülin ile birlikte salgılanan ve vücutta tokluk etkisi meydana getiren leptin hormonu, her vücutta ideal oranda salgılanmaktadır. Vücut fonksiyonlarının sorunsuz işlemesi için gerekli olan bu hormon, eksik olduğunda zihinsel faaliyetler, ürüme fonksiyonları ve kilo verme etkisi tam anlamı ile gerçekleşememektedir. Vücutta sağlıklı bir şekilde kilo veriminin gerçekleşmesi için uygulanan leptin diyeti, açlık ve tokluk hissinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bir beslenme uzmanı kontrolünde uygulanır ve kalori hesabına dayanmaz. Sağlıklı besinler ile uzun süreli tokluk etkisi meydana getirilir.

Akşam yemeğinden sonra asla besin tüketilmemesi gereken leptin diyetinde, günde 3 öğün düzenli besin tüketimi sağlanmaktadır. Öğünlerin atlanmaması gereklidir. Kahvaltınun protein açısından zengin olması gereklidir. Buna ek olarak gün içerisinde tüketilen karbonhidratta azalma sağlanmalıdır. Leptin diyetinin bir başka kuralına baktığımızda büyük porsiyonların tüketilmemesi gerektiğini belirtebiliriz. Küçük tabaklar ve az porsiyonlar tercih edilmelidir.

Leptin Diyeti Örnekleri Nelerdir?

Lif içerikli besinlerin tüketilmesi ile uzun süreli tokluk hissinin oluşturulması hedeflenen leptin diyeti meyve, sebze ve tam tahıllı ürünlerin tüketilmesine dayalı olan bir beslenme programıdır. Öğünlerin arasından 5 saat olması gerekmektedir. Ara öğünlerde ise bitki çayı ile birlikte kuruyemiş tüketimi önerilmektedir. Kuruyemişler sağlıklı atıştırmalıklardır ve leptin hormonu salgılatarak tokluk meydana getirirler.

Leptin diyeti kahvaltı menüsünde yumurta ve peynir gibi proteinli besinlere kesinlikle yer verilmelidir. Asitli içeceklerden uzak durulması gerekn bu beslenme programında aynı zamanda şekerli besinlere de yer verilmemelidir. Çünkü şekerli besinler açlık hissi meydana getirir ve leptin dengesini bozar. Leptin diyeti örnekleri kapsamında bir liste verecek olursak:

Sabah: 2 tane haşlanmış yumurta ya da omlet, 8-10 adet zeytin, maydanoz, beyaz peynir, 4 tane ceviz ve 1 fincan yeşil çay.
Öğlen: 3 pirzola ya da ızgara et, 1 porsiyon sebze yemeği, 1 kase yoğurt
Akşam:1 porsiyon ızgara et, tavuk ya da balık, 1 tane kuru soğan, bol limonlu bir salata.

Bu leptin diyeti örnek liste ile sizler de kilo verme sürecine başlayabilirsiniz. Fakat öncelikle uzman bir diyetisyenden destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Leptin Diyetini Bozan Şeyler Nelerdir?

Vücutta leptin hormonu üretimini bozan her detay diyetin bozulmasına neden olmaktadır. Dişleri fırçalamak, sakız çiğnemek, sigara içmek, yemeğin tadına bakmak, lokma olarak ağıza gıdaların alınması ya da çiğnenmesi leptin hormonu dengesizliği meydana getirir. Bu da açlık yaratır ve diyetin bozulmasına sebebiyet verir. Çünkü beyin bu tarz şeyleri yemek olarak algılar ve insülin hormonu salgılar.

Leptin Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Genel olarak leptin diyeti ile 1 hafta içerisinde 2,5 2 hafta içerisinde ise 5 kilo verilmektedir. Ayda 8 kilo garantisi verilse de bu bünyeye göre değişmektedir. Her bireyin metabolizma hızı farklı olduğundan verilen kilonun miktarında da değişme söz konusudur. Sağlıklı beslenmeye dayalı olduğundan verilen kiloların geri alınması da söz konusu olmamaktadır.

Leptin Diyeti Yapanların Yorumları

Son zamanlarda oldukça popüler olan leptin diyeti ile zayıflayanlar yapmış oldukları yorumlarda olumlu sonuçlara yer vermektedir. Düşük kalorili bir diyet olduğundan emzirme döneminde önerilmeyen bu diyet aynı zamanda kronik hastalığı olan ve düzenli ilaç kullanan kişiler için uygun değildir. Mutlaka doktora danışarak uygulanmalıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: