Makyaj süngeri nasıl temizlenir?
Yaşam

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

01 Temmuz 2018 - 13:04:51

Makyaj yaparken kullanılan fondötenin ya da pudranın yayılması için tercih edilen makyaj süngerleri kullanımda bir süre sonra yıkanarak temizlenmesi gereken malzemelerden biridir. Makyaj yapılırken hafif nemlendirilerek kullanılan makyaj süngeri makyajın daha pürüzsüz olmasını sağlar. Bunun yanı sıra düzenli olarak temizlenmesi bir önceki makyaj malzemesi kalıntılarının cilde yapışmasına engel olur.

Makyaj Süngeri Nedir? Neye Yarar?

Böylece makyajda fazla fondöten kalıntısı olmaz ve kişi daha pürüzsüz makyaj yapabilir. Makyaj süngerleri makyaj yapılırken likit fondöten, aydınlatıcı, kapatıcı ve allık kullanırken makyaj yapımını kolaylaştıran malzemelerdendir. Sünger ya da fırça kullanmak makyajın daha kusursuz olmasını sağladığı gibi ürünün cilde oturmasına yardımcı olur. Makyajın eşit dağılmasını sağlayan makyaj süngeri makyaj öncesinde ıslatıldığında daha yumuşak bir yapıya sahip olur. Bu sayede pompalama hareketleri ile kullanım kolaylığı sağlamış olur.

Makyaj Süngeri Nasıl Kullanır?

Makyaja başlamadan önce cildin makyaja hazırlanması oldukça kolaydır. Nemlendirici sürüldükten sonra fondöten ya da katıcı uygulamak için farklı boyutlardaki makyaj süngerleri kullanılabilir. Makyaj süngeri bol su ile ıslatılarak sıkılır ve büyümesi sağlanır. Sünger ıslandıktan sonra fondötenin cilde uygulamasını kolaylaştıracaktır. Nemlendirici cilde uygulandıktan sonra ıslatılan makyaj süngeri üzerine yeteri miktarda fondöten ya da kapatıcı alınır. Daha sonra cilde pompalama hareketleri yapılarak fondöten ya da kapatıcının cilde uygulanması gerekir. Fırça gibi cilde sürülerek değil pompalama hareketlerinin yapılması gerekir. Bu işlem fondöten veya kapatıcının ciltte daha iyi yayılmasını sağlayacaktır. Ciltte eşit yayılma meydana gelir. Daha sonrasında pudra, allık ve aydınlatıcı uygulaması rahat bir şekilde olacaktır. Makyaj süngeri ile makyaj yapıldıktan sonra tekrar temizlenmesi için yıkanması gerekir. Böylece bir sonraki makyajda süngerin temiz bir halde kullanılması sağlanmış olur.

Makyaj Süngeri Temizlemenin Faydaları Nelerdir?

Her makyaj sonrasında süngerlerin temizlenmesi bir sonraki makyaj için hazırlık olacaktır. Temiz bir makyaj süngeri ile makyaj yapmak makyaj kalıntılarının tekrar cilde yapışmasına engel olur. Makyaj bittikten sonra henüz makyaj süngeri nemli iken temizlemek daha iyi sonuç alınmasına yardımcı olur. Çünkü biriken makyaj kalıntıları makyaj süngeri içerisinde küllenmeye neden olabilir. Ayrıca nemli kapalı ortamda saklanan süngerler koku yapacaktır.

Makyaj Süngeri Neyle Temizlenir?

Makyaj süngerinin temizlemek için sıvı sabun ya da normal sabun kullanılabilir. Bunun dışında özel olarak üretilen makyaj süngeri yıkama jelleri de tercih edilebilir. Sürekli olarak makyaj süngeri yıkanıyor ise sıvı sabun yada cilt temizleme jeli makyaj süngerinin temizlenmesini sağlayabilir. Fakat sünger üzerindeki kalıntıların daha iyi temizlenmesi için etkili bir temizleme jeli kullanmak her zaman daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır. Birkaç saat su içerisinde bekletilerek de sünger içerisindeki makyaj malzemelerinin çözülmesi sağlanabilir. Daha sonra bol su ile yıkanması gerekir. Makyaj süngeri yıkandıktan sonra kuruması için havlu peçete üzerine koyulur ve açık bir şekilde kurutulur. Bir sonraki makyajda nemlendirilerek tekrar kullanılabilir.

Yorumlar
Betül Ertürk 01 Temmuz 2018 - 13:14:51 Makyaj süngeri temizliği mikrodalga olarak mı yapılıyor? Son birkaç gündür internette buna benzer haberler ve yazılar gördüm çok dikkatimi çekti. Normalde ben suyla temizliyordum. Üzerinde sabun filan koyarak. Nasıl temizlemek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: